جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲

به مناسبت روز بسیج مستضعفین؛

از ترنم محبت تا واکسیناسیون/گزارشی از یک سال تکاپوی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

گزارش بسیج

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با مفدا مازندران به مناسبت روز بسیج مستضعفان، گزارشی کلی و مختصر از فعالیت‌های بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در یکسال گذشته ارائه کرد.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با مفدا مازندران به مناسبت روز بسیج، گزارشی کلی از فعالیت‌های بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در یکسال گذشته ارائه کرد.

علیرضا دهقان‌زاده نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه در این گزارش خبری گفت: علیرغم کرونا و تعطیل شدن کلاس‌های حضوری دانشگاه‌، بسیج دانشجویی دانشگاه با همکاری دانشجویان داوطلب اقدامات مختلفی انجام داده است. از روزهای ابتدای پیک پنجم کرونا، بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران آمادگی خود را برای کمک به تمام بخش های دانشگاه اعلام کرد و یکی از فعالیت‌های عمده بسیج دانشجویی همکاری با معاونت بهداشت در حوزه واکسیناسیون و مرکز واکسیناسیون بسیج دانشجویی بود.

با توجه به درخواست معاونت بهداشتی دانشگاه از بسیج دانشجویی در تیر ماه سال جاری مبنی بر معرفی نیرو برای همکاری در مراکز واکسیناسیون سطح استان با هدف تسریع در امر واکسیناسیون، در طی دو فراخوان حدود ۱۲۰ دانشجو توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مراکز بهداشت سطح استان معرفی شدند و تعداد قابل توجهی از آن‌ها در مراکز تجمیعی مختلف سطح استان، در جایگاه‌های ثبانی و واکسیناتوری مشغول به خدمت شدند.

دهقان زاده ادامه داد: با پایان تابستان که با روزهای پایانی پیک پنجم کرونا و برطرف شدن مشکل کمبود واکسن در کشور مواجه بودیم، با اعلام آمادگی به شبکه بهداشت ساری از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مرکز واکسیناسیونی تماما دانشجویی واقع در ساری - خیابان امیر مازندرانی - نبش خیابان دولت، توسط بسیج دانشجویی دانشگاه و با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ناحیه بسیج دانشجویی استان مازندران و شبکه بهداشت شهرستان ساری تاسیس شد.

وی افزود: این مرکز از تاریخ ۶ مهر الی ۲۷ آبان سال جاری، به مدت ۵۰ روز، همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۵ عصر، در دو شیفت فعال بوده و تعداد ۸۰ دانشجو از دانشگاه‌های مختلف سطح کشور در آن مشغول به خدمت بودند. بطور میانگین روزانه ۲۰۰ دوز و در روزهای پیک تا ۶۰۰ دوز واکسن در این مرکز تماما دانشجویی، به عموم مردم خدمت رسانی شد.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه گفت: یکی دیگر از فعالیت‌های بسیج دانشجویی تشکیل ستاد استقبال از دانشجویان بود. در شهریور ماه سال جاری ستاد استقبال بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای خدمت رسانی و راهنمایی دانشجویان ورودی جدید شکل گرفت.

در این ستاد، برای استقبال مجازی از ۸۷۰ دانشجوی ورودی جدید، در ۱۵ رشته تحصیلی، در ۹ دانشکده زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران، واقع در چهار شهر ساری، آمل، بهشهر و رامسر به مدیریت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برنامه ریزی شد.

در این فعالیت که به مدت ۶۰ روز به طول انجامید، تعداد ۵۰ دانشجو در طی فراخوانی پای کار آمدند و در بخش‌های تولید محتوا، ارتباط مداوم با مسئولین ثبت نام دانشکده ها و مشاوره به نودانشجویان فعالیت‌ کردند. به تفکیک دانشکده‌ها گروه‌های مشاوره‌ای تاسیس شد و مشاورینی از دانشجویان توانمند همان رشته‌ها در گروه‌ها حاضر بودند و به نودانشجویان محترم خدمت رسانی کردند.

در ستاد استقبال، اطلاعات مهمی همچون شیوه ثبت نام در دانشگاه، روند کلاس‌های برخط(آنلاین)، آشنایی با مسئولین دانشگاه و اساتید و مشاوره‌های مختلفی اعم از: آشنایی با شهر محل تحصیل، فضای خوابگاه و دانشگاه، آشنایی با رشته تحصیلی و...  از طریق ارتباط مستقیم با مشاوران در گروه و تولید ۱۲۰ دقیقه محتوای تخصصی، در اختیار دانشجویان قرار گرفت.

خوشبختانه پس از بررسی نظرات دانشجویان ورودی جدید در خصوص ارزیابی عملکرد ستاد استقبال، ۸۰ درصد دانشجو ها از مطالب و محتوا های تولیدی ستاد استقبال استفاده کردند و بیش از ۹۰ درصد آن‌ها، از عملکرد این ستاد رضایت داشتند که این آمار نشان دهنده یک فعالیت منظم و کارِگروهی هدفمند می‌باشد.

انتشار نشریه مسیر یکی دیگر از فعالیت‌های فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه بود. سری جدید نشریه دانشجویی مسیر که در حوزه های سیاسی، اجتماعی و ادبی قلم میزند، به صاحب امتیازی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و مدیر مسئولی محمد فامیلیان و قلم دانشجویان خلاق و توانمند دانشگاه، از تاریخ مهر ۱۳۹۸ شروع به فعالیت کرده، و در یک سال اخیر شماره ششم، هفتم و هشتم خود را منتشر کرده و علاقمندان میتوانند نسخه‌های الکترونیکی نشریه مسیر از کانال تلگرامی  masir_mazums دانلود کنند.

در  شماره ششم این نشریه مطالبی مانند: بیانیه‌ای برای فرار از اخبار، عصر هوش مصنوعی؛ آن روی دیگر ماجرا  و سوخت‌بری؛ رویای شغل؛ شغل رویایی را می‌خوانید. شماره هفتم نشریه مسیر ویژه انتخابات 1400 منتشر شد و به مطالبی متنوعی پرداخت. شماره هشتم نیز در مرداد ۱۴۰۰ منتشر شد.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با توجه به رسالت بسیج دانشجویی در افزایش آگاهی سیاسی جامعه، روز چهارشنبه ۱۹ خرداد سال جاری، تریبون آزادی با موضوع انتخابات ریاست جمهوری در محله ششصد دستگاه شهرستان ساری برگزار کرد. تعدادی از دانشجویان و تعدادی از مردم محله به پای تریبون آمدند و از دغدغه‌ها، مشکلات کشور و مطالبات انتخاباتی‌شان گفتند. این تریبون آزاد با هدف تبیین اهمیت انتخابات و افزایش مشارکت مردم برگزار شد.

گروه خیریه "ترنم محبت" بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در راستای رسالت اجتماعی خود، اقدام به برگزاری فعالیت‌های جهادی در سطح استان کرد. در این فعالیت‌ها مایحتاج غذایی، بهداشتی و آموزشی نیازمندان توسط دانشجویان تامین و در بین آنان توزیع شد. در این فعالیت‌های خداپسندانه، افراد نیازمند توسط جهادگران گروه ترنم محبت شناسایی شدند و با کمک دانشجویان خیر، خدمات گوناگونی را با حفظ کرامت انسانی دریافت نمودند.

دهقان زاده در پایان از اقدامات دیگری مانند برگزاری وبینارهایی در حوزه مطالعات زنان و انتشار نشریه مازومزکست توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر داد.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.