چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸

به مناسبت 4 آذر سال روز درگذشت جبار باغچه بان؛

مؤسس اولین مدرسه برای کودکان کر و لال

باغچه بان

شخصیت باغچه‌بان، خلاق و دارای ابعاد مختلف بود. تئاتر را دوست داشت و انجمن تآتر تبریز را او بنا نهاد. خود نیز، نمایش‌نامه‌هایی برای بزرگ‌سالان و کودکان نوشت.

به گزارش مفدا بهشتی - جبار عسگرزاده (باغچه‌بان) فرزند عسگر، آموزگار و نویسنده بزرگ کودکان و از پیش‌گامان آموزش و پرورش نو در ایران، در سال ۱۲۶۴ خ. در شهر ایروان ارمنستان زاده شد. پدرش معمار و شیرینی پز بود.

او که به سبب سختگیری پدرش نتوانست در مدرسه‌های جدید آموزش ببیند، نزد یک روحانی، قرآن، سپس زبان فارسی را فرا گرفت. عسگرزاده، در سال پایانی جنگ اول جهانی به ترکیه رفت و پس از شکست دولت عثمانی در جنگ، در سال ۱۲۹۸خ.، با کاروان آوارگان جنگ راهی ایران شد.

در نخستین کلاسی که باغچه‌بان برای کودکان کر و لال باز کرد، سه نفر نام نوشتند.

پس از شش ماه آزمون پایان کلاس در حضور وزیر فرهنگ و کارشناسان با بازدهی عالی برگزار شد.

باغچه بان، پس از آمدن به تهران در سال ۱۳۱۲، کار آموزش کودکان کر و لال را ادامه داد و شمار شاگردانش روزبه‌روز افزون شد. او سال ۱۳۲۲ جمعیت حمایت از کودکان کر و لال را بنیاد گذاشت. سپس آموزشگاه ویژه‌ی کر و لال‌ها، در منطقه‌ی یوسف‌آباد تهران ساخته شد که هنوز هم پابرجاست و کودکان ناشنوا در آن‌جا آموزش می‌بینند.

سال ۱۳۲۵ تلفن گنگ را ویژه‌ی ناشنوایان اختراع کرد و آن را به نام خود به ثبت رساند. از سال ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۶ مجله «زبان» را منتشر می‌کرد.

سال ۱۳۳۰ کانون کر و لال‌ها را به راه انداخت و سال ۱۳۲۳، باغچه‌بان در آموزشگاه خود دوره یک‌ساله‌ای برای تربیت آموزگاران ویژه‌ی ناشنوایان ترتیب داد.

دانش‌آموختگان این دوره در همان آموزشگاه به کار پرداختند. جبار باغچه‌بان در آذر ماه سال ۱۳۴۵ چشم از جهان فرو بست. مؤسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان سال ۱۳۹۵ جایزه‌ای را به نام او با نام جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» برای گسترش ترویج خواندن و سوادآموزی پایه از راه ادبیات کودکان راه‌اندازی کرد که نخستین دوره‌ی آن در آبان ماه ۱۳۹۵ همراه با برگزاری نخستین همایش «با من بخوان» اهدا شد.

برگزیدگان این جایزه از میان آموزشگران برنامه‌ی «با من بخوان» گزینش می‌شود که توانسته‌اند این برنامه را با کوشش و ابتکارهای فردی ژرفا ببخشند یا مسؤولیت ویژه‌ای در انجام آن داشته‌اند.

انتهای خبر

کد خبرنگار: 110217

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.