چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵

با دانشجو از «آزادی‌خواهی» تا «استکبارستیزی»

دانشجو

روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

به گزارش مفدا تهران، ۱۶ آذر در کشورمان روز دانشجو نامگذاری شده؛ در واقع این روز، به یاد ۳ دانشجویی است که در اعتراض به دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا با شاه پهلوی  آنهم چندی پس از کودتای ننگین آمریکایی ۲۸ مرداد، توسط رژیم ستمشاهی به شهادت رسیدند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت در روز ۲۴ آذرماه سال ۸۷ تاریخچه‌ای از این واقعه بیان کردند. ایشان فرمودند: «جالب است توجه کنید که ۱۶ آذر در سال ۳۲ که در آن سه نفر دانشجو به خاک و خون غلتیدند، تقریباً چهار ماه بعد از ۲۸ مرداد اتفاق افتاده؛ یعنی بعد از کودتای ۲۸ مرداد و آن اختناق عجیب - سرکوب عجیب همه ی نیروها و سکوت همه - ناگهان به وسیله ی دانشجویان در دانشگاه تهران یک انفجار در فضا و در محیط به وجود می آید. چرا؟ چون نیکسون که آن وقت معاون رئیس جمهور آمریکا بود، آمد ایران. به عنوان اعتراض به آمریکا، به عنوان اعتراض به نیکسون که عامل کودتای ۲۸ مرداد بودند، این دانشجوها در محیط دانشگاه اعتصاب و تظاهرات میکنند، که البته با سرکوب مواجه میشوند و سه نفرشان هم کشته میشوند. حالا ۱۶ آذر در همه ی سالها، با این مختصات باید شناخته شود. ۱۶ آذر مال دانشجوی ضد نیکسون است، دانشجوی ضد آمریکاست، دانشجوی ضد سلطه است.

«روز دانشجـو» یادآور شهادت سه عزیز برومند وطن در قربانگاه استکبار ستیزانه دانشگاه است. روزی که نماد «استقلال‌طلبی»، «آزادی‌خواهی»، «ظلم‌ستیزی» و «استکبارستیزی»، با نام دانشجو و رسالت او شکل گره خورد و سال‌ها و دهه‌ها ادامه پیدا کرد. در شرایطی که همه‌گیری کرونا و تحریم‌های خصمانه شرایط دشواری را به مردم آزاده دنیا و کشور سرافراز ایران تحمیل کرده است نقش مهم دانشگاه و دانشجو در برون رفت از این مصائب و مشکلات بسیار اثربخش و کلیدی است. مفدا به بهانه روز «روز دانشجـو» قصد دارد تا با دانشجویان و به نام دانشجو پرونده ویژه‌ای با عنوان «استقلال‌طلبی»، «آزادی‌خواهی»، «ظلم‌ستیزی» و «استکبارستیزی» فراهم کند و پرتوی بر فعالیت‌های گسترده این قشر فرهیخته بیاندازد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.