سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸

با دانشجو از «آزادی‌خواهی» تا «استکبارستیزی»

16 آذر روز دانشجو زنجان

روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

به گزارش مفدا، ۱۶ آذر در کشورمان روز دانشجو نامگذاری شده؛ در واقع این روز، به یاد ۳ دانشجویی است که در اعتراض به دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا با شاه پهلوی  آنهم چندی پس از کودتای ننگین آمریکایی ۲۸ مرداد، توسط رژیم ستمشاهی به شهادت رسیدند.

«روز دانشجـو» یادآور شهادت سه عزیز برومند وطن در قربانگاه استکبار ستیزانه دانشگاه است. روزی که نماد «استقلال‌طلبی»، «آزادی‌خواهی»، «ظلم‌ستیزی» و «استکبارستیزی»، با نام دانشجو و رسالت او شکل گره خورد و سال‌ها و دهه‌ها ادامه پیدا کرد. در شرایطی که همه‌گیری کرونا و تحریم‌های خصمانه شرایط دشواری را به مردم آزاده دنیا و کشور سرافراز ایران تحمیل کرده است نقش مهم دانشگاه و دانشجو در برون رفت از این مصائب و مشکلات بسیار اثربخش و کلیدی است. مفدا به بهانه روز «روز دانشجـو» قصد دارد تا با دانشجویان و به نام دانشجو پرونده ویژه‌ای با عنوان «استقلال‌طلبی»، «آزادی‌خواهی»، «ظلم‌ستیزی» و «استکبارستیزی» فراهم کند و پرتوی بر فعالیت‌های گسترده این قشر فرهیخته بیاندازد.

معرفی کتاب / "سلوک دانشجویی" به مناسبت گرامیداشت روز د انشجو

تاب «سلوک دانشجویی» نوشته جواد محدثی از سوی دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است. در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: دانستن این نکته که «راز کامیابی در تجربه علم آموزی چیست و در طول عمر تحصیلی، این راه را چگونه و با چه کسی و به چه سمت و سویی باید پیمود»، مهم است. در هر کاری، از جمله در آموختن دانش و رسیدن به قله های معرفت و در کنار آن، «کمال اخلاقی» و «تهذیب نفس»، نیازمند آشنایی با رمز و رازها و شیوه ها و عوامل موفقیت هستیم.

اینفوگرافی/ دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می‌شود

شهید بهشتی درباره شان و مقام دانشجو گفته است: «دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می‌شود».

طرح/ هسته‌های بی‌کران علم

به مناسبت سالروز شهادت دانشمند مخلص شهید محسن فخری‌زاده و پاسداشت مجاهدت‌های همه دانشمندان گمنام هسته‌ای و دفاعی کشور طرح «هسته‌های بی‌کران علم» توسط خانه‌ی طراحان انقلاب اسلامی طراحی و اجرا شد.

واقعه ۱۶ آذر از نگاه مصطفی چمران و روزنامه اطلاعات

پس از واقعه و کشتار ۱۶ آذر و جایی که سه دانشجو کشته شده بودند، نیکسون دکتری افتخاری در دانشگاه تهران گرفت. در آن روز تمام دانشگاه‌های پایتخت در اعتصاب کامل به سر می بردند. وقتی نیکسون برای دریافت دکتری افتخاری حقوق در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران حاضر شد، یکی از مطبوعات در سرمقاله خود با عنوان سه قطره خون این گونه نوشت: آقای نیکسون! وجود شما آن قدر گرامی و عزیز بود که در قدوم شما، سه نفر از بهترین جوانان این کشور، یعنی دانشجویان دانشگاه را قربانی کردند. 

کلیپ/ ۱۶ آذر؛ نماد استبداد و استکبارستیزی دانشجوی ایرانی

۱۶ آذر روز دانشجو در تقویم ایران است ودرراستای بزرگداشت این روز وپاسخ به چرایی نامگذاری آن مفدا کلیپی با عنوان ۱۶ آذر؛ نماد استبداد و استکبارستیزی دانشجوی ایرانی تولید کرده است.

تهرانچی: شهید فخری‌زاده همواره پلی بین دانشگاه‌ها و وزارت دفاع بود

صبر و مقاومت مهم‌ترین خصیصه‌ی شهید فخری‌زاده است

وزیر بهداشت: حملات دشمن هیچ‌وقت در تاریخ حذف نمی‌شود/ بزرگ‌ترین سرمایه‌های ما نخبگان کشور هستند

حجت‌الاسلام رستمی: شهید فخری‌زاده پرچم‌دار عملیات سخت کشور بود

دکتر زالی: دکتر فخری‌زاده شجاعت علمی را در سایه‌ی جسارت علمی مطرح کرد ‏

فرهادزاده: امید که درسال‌های آتی هم بتوانیم چنین شبی باز هم در کنار یاد این شهید والا مقام را زنده کنیم

گزارش تصویری/آیین دانشگاهی نخستین سالگرد شهادت دانشمند هسته‌ای و دفاعی کشور

نخستین سالگرد شهادت شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته دفاعی و هسته‌ای کشورمان

محسن فخری‌زاده مهابادی یکی از تاثیرگذارترین دانشمندان تحقیقات علمی، پژوهشی و صنعت دفاعی ایران به شمار می‌رفت که به عنوان رییس سازمان پژوهش وزارت دفاع نقش بی‌بدیلی در به سرانجام رساندن طرح‌های مختلف داشت و با اقدامات خود توانست توان دفاعی کشور را به تراز قابل قبولی از بازدارندگی برساند.

نحوه شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران به روایت اسناد

بیش از شصت سال از شهادت 'سه آذر اهورایی' در روز هولناک دانشکده فنی دانشگاه تهران می‌گذرد و سه دانشجوی شهید با خون خود و همگامی دیگر دانشجویان، آزادی‌خواهی و استکبارستیزی را فریاد زدند و این موضوع سبب شد ۱۶ آذر در تاریخ ایران ماندگار و عبرت آموز شود. اما همچنان روایت‌های مختلفی از این روز نقل شده است.

بازدید سرزده معاون فرهنگی دانشجویی دانشکده گراش از خوابگاه‌های دانشجویی

معاون فرهنگی دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش و هیأت همراه، دوشنبه شب ۸ آذرماه به مناسبت " روز دانشجو "  از خوابگاه‌های دانشجویی خواهران و برادران بازدید کردند.

گزارش تصویری/ نشست صمیمی دبیران نهادهای دانشجویی با مسئولین معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

نشست صمیمی دبیران کانون‌ها، انجمن‌ها، تشکل‌ها، نشریات و شوراهای دانشجویی با حضور دکتر محمدرضا غلامی معاون فرهنگی و دانشجویی، حجت‌الاسلام والمسلمین محبی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بهمن الماسی مدیر فرهنگی و فوق برنامه و سایر مسئولین در روز سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ در مجتمع فرهنگی بوستان برگزار شد.

روز دانشجو به روایت منابع مکتوب

در طول بیش از شش دهه‌ای که از شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران و کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ می‌گذرد وقایع روز دانشجو و جنبش دانشجویی بارها دستمایه آثار مکتوب و کتاب‌های مختلف قرار گرفتند. در اینجا مروری بر کتاب‌هایی خواهیم داشت که با موضوع دانشجو و محور جنبش‌ دانشجویی  نوشته و تدوین شده‌اند. 

مسوولان دانشگاه از انجمن علمی ایفسا حمایت کنند / فعالیت کشوری و بین‌المللی داریم

مفدای دانشپاه علوم پزشکی لرستان به مناسبت روز دانشجو با امیرمحمد دستجردی دبیر انجمن علمی دانشجویی ایفسا (داروسازی) به گفتگو پرداخته تا از آخرین اقدامات و برنامه‌های این انجمن جویا شود. 

عکس نوشت/ پنج توصیه رهبر معظم انقلاب به دانشجویان به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو

مقام معظم رهبری هر ساله دیدارهایی را با جامعه علمی کشور دارند و همواره نکات مهمی را در این دیدارها که گاه ساعت‌ها به طول می کشد بیان می‌کنند و توصیه‌هایی را برای مجموعه‌های دانشجویی دارند. در این عکس نوشت ۵ توصیه مقام معظم رهبری را با هم می‌خوانیم. طراح: سیده مهسا عباس‌نیا / خبرنگار مفدا جیرفت

آیت‌الله رئیسی به مناسبت ۱۶ آذر به دانشگاه تهران می‌رود/ تشکل‌های دانشجویی با رئیس قوه قضائیه دیدار می‌کنند

مراسم روز دانشجو امسال نیز مانند سال‌های گذشته با کاهش میزان کرونا در روز ۱۶ آذر با حضور مسئولان بلند پایه کشوری و لشگری در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

نماز جمعه‌ای که درد مردم را بازگو نکند، سکولار است/ خود را نماینده شاکیان از وضع موجود می‌دانیم

سید شایان ابهری عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور، به مناسبت نزدیک شدن به روز دانشجو به نمایندگی از این اتحادیه دانشجویی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران سخنرانی کرد.

یکی از مطالبات جدی مردم ایجاد شفافیت واقعی و نه صوری است

زهرا جوان دبیرسیاسی دفتر تحکیم وحدت، به مناسبت نزدیک شدن به روز دانشجو به نمایندگی از این اتحادیه دانشجویی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران سخنرانی کرد.

در بخش از سخنرانی وی آمده است: مردم امام جمعه ای را میخواهند که نماینده آنان و  انعکاس دهنده مطالبات و مشکلاتشان باشد. نه امام جمعه که به عنوان نماینده حاکمیت در نماز جمعه به بیان احکام و اشاره ای کوتاه به برخی مسائل روز بپردازد. مردم امام جمعه ای همدل و همراه میخواهند که بتواند صدای رسای مردم در تریبون نماز جمعه بوده و مسئولین امر را وادار به پاسخگویی و پیگیری کند.

محوریت برنامه‌های ۱۶ آذر، تشکل‌های دانشجویی هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت جزئیات برنامه‌های ۱۶ آذر و روز دانشجوی دانشگاه‌های علوم پزشکی را تشریح کرد.

کلیپ / گرامیداشت روز دانشجو

روز دانشجو در ایران به ۱۶ آذر ماه اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و آذر شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود. متن: فائزه جباری و فاطمه احمدی تدوین و صداگذاری: مریم قلعه نوی

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آئین ویژه روز دانشجو برگزار می کند

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به مناسبت فرا رسیدن شانزدهم آذر ماه، آئین ویژه روز دانشجو را با حضور ریاست دانشگاه و جمعی از مدیران استانی و دانشگاهی برگزار می‌کند.

معرفی کتاب "تنها گریه کن" به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو

کتاب «تنها گریه کن» خاطرات زنی است که در فضای انقلاب اسلامی رشد کرد. داستان مادر شهید گمنامی که بعد از جنگ هم الگو شد.

مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار می‌شود

همزمان با فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو، آیین گرامیداشت این روز به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار خواهد شد.

نشست نمایندگان نهادهای دانشجویی با وزیر بهداشت به روایت تصویر

نشست نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی با دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت یکشنبه ۱۴ آذر ماه در محل سالن جلسات این وزاتخانه برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.