دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۹

ازجاده رویایی تا ترفندهای نو دربه دام انداختن جوانان دردام اعتیاد

کارگاه مضرات موادمخدرسنتی و صنعتی و روان گردان‌ها

مواد مخدرسنتی وصنعتی بلای خانه مان سوزخانواده‌ها، جامعه وجوانان شده است، ازیک سومواد مخدرسنتی با عوارض زودرس و مواد مخدرصنعتی با عوارضی به مراتب خطرناک تر جولان می‌دهند و روزبه روز برای به دام انداختن جوانان ترفندهای جدیدی به کار گرفته‌اند.

به گزارش مفدا هرمزگان: موادمخدرسنتی ازگیاهان طبیعی بدست می آیند، دارای علایم و عوارض جسمانی زودرس هستند که تریاک،حشیش،ماری جوانا، وید، گل، قارچ های توهم زا از این دسته هستند ومواد مخدر صنعتی درآزمایشگاه‌های زیر زمینی غیرمجاز با تغییراتی که بر گیاهان انجام می شود تولید میشوند، این مواد شامل اکستازی، ال اس دی،کراک، کریستال،آمفتامین،شیشه،مسکالین، نالتروکسان، کتامین است.

کارگاهی برای آشنایی دانشجویان با مضرات مواد مخدرسنتی و صنعتی

درراستای آشنایی وآموزش دانشجویان با مضرات مواد مخدر و روش‌های به دام افتادن آنها درمعضل اعتیاد و آگاه‌سازی بیشتردانشجویان کارگاه آموزشی با حضوردانشجویان علوم‌پزشکی هرمزگان باحضور سروان صمیمی مسئول آموزش همگانی و تخصصی پلیس مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان و با همکاری شورای انضباطی دانشگاه برگزارشد.

دراین جلسه ابتدا فیلم آموزشی‌ای با موضوع کشف خودروی حامل مواد مخدر برای دانشجویان گذاشته شد که هدف آن این بود که به مخاطب بگوید مبارزه با جدیدت صورت می‌گیرد ولی قاچاق نیزدرکشور همچنان ادامه دارد.

نه گفتن را یاد بگیریم

سروان محمدصمیمی دراین کارگاه آموزشی به نکته قابل تاملی اشاره کرد وگفت: نه گفتن به مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی را باید درجامعه یاد بگیریم، درمحیط خانواده نیز به یکدیگرمحبت کنیم تا جوانان کمتر در اثر بی توجهی خانواده به سراغ این آسیب‌ها بروند.

صمیمی به اشکال وانواع مواد مخدربه صورت عملی اشاره کرد و ادامه داد: هرکدام ازمواد مخدر، ساخت و مضرات آن متفاوت است.

وی به ماده‌ی مخدرشیشه و عوارض آن، طرزتهیه و مصرف آن اشاره کرد و توضیح داد: باورهای غلطی درمصرف این مواد مخدرخطرناک است به طوری که در پارتی‌ها شیشه آن را درون رقص نورمی ریزند و جوانان را در دام اعتیاد ناآگاهانه می‌اندازند، جوانان باید بسیاراحتیاط کنند.

آگاه‌سازی دانشجویان در زمینه های مختلف آسیبهای اجتماعی در برنامه شورای انضباطی است

دبیر شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: از دوسال پیش طرحی به عنوان طرح دیبا در شورای انضباطی  درجهت افزایش سطح آگاهی دانشجویان آغاز شده است که آموزش‌هایی تدارک دیده شد که این آموزش‌ها شامل آموزش مستقیم به دانشجویان و آموزش غیر مستقیم به اساتید،کارکناندانشگاه و هیئت علمی است که آنان آموزش های لازم را به دانشجویان منتقل کنند.

حلیمه اسدی افزود: در بحث مواد مخدر تصمیم براین شد که دانشجویان را آگاه سازیم و با فعالین فرهنگی، انجمن‌های علمی وفعالین دانشجویی صحبت هایی را در جهت هدفمند کردن این مبحث داشته ایم.

اسدی با اشاره به اینکه اولین کارگاه تحت عنوان قلیان محبوب من به صورت مجازی در سالجاری‌برگزارشده است، بیان کرد: دومین کارگاه به صورت محدود و حضوری در امروز برگزار گردید.

کارگاه آموزشی آشنایی با مضرات مواد مخدر صنعتی نیاز امروزجوانان است تا آگاه شوند

مهنوش ابوالحسنی،دانشجوی رشته هوشبری شرکت کننده در این کارگاه آموزشی به پرسش های خبرنگار مفدا پاسخ داد.

مفدا؛ هدفتان از آمدن به این جلسه چه بود؟ قبل ازجلسه، یک سری آشنایی‌های اولیه با مواد مخدرداشتیم که برای آشنایی با عملکردهای بیشتر مواد مخدر در این جلسه شرکت کردیم.

مفدا؛ قبل از این جلسه تا چه حد ازمواد مخدرآشنایی داشته‌اید؟ اطلاعاتی درحد چیزایی که در تلویزیون گفته می‌شد این کارگاه تخصصی تر و کاربردی تر بود خیلی به معلومات مان در مورد مضرات این مواد اضافه گردید در این کارگاه ها جوانان می توانند با با مضرات موادمخدر صنعتی آشنایی داشته باشند و به دام این آسیب نمی افتند.

مفدا؛جلسه ی آموزشی تا چه حد اثر بخش بود؟ جلسه ی خیلی خوبی با آموزش جامعی بود که اشتیاقمان را به دانستن این مبحث افزایش داد.

مفدا؛رابطه ی اطرافیان شما با مواد مخدر تا چه حد است؟خوشبختانه اطرافیانم رابطه ای با مواد مخدر ندارند.

مفدا؛بعد از این کارگاه چه برنامه‌ای برای پیشگیری از مواد مخدردر بین اطرافیانتان دارید؟ در این جلسه هوشیاریمان درباره مواد مخدر بیشتر شد که این باعث میشود از یک سری اتفاقات و مشکلات در آینده جلوگیری کند.

دراین کارگاه به سئوالات همه حضار پاسخ داده شد و دانشجویان درخواست برگزاری چنین کارگاه‌هایی را در سال تحصیلی داشتند.انتهای پیام/۱۷۰۵۰۴

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.