یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳

انجام موفق جراحی اتصال مجدد ستون فقرات به لگن برای اولین بار در کردستان

انجام موفق جراحی اتصال مجدد ستون فقرات به لگن برای اولین بار در کردستان

متخصص جراحی مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات از انجام موفقیت آمیز و یکی از نادرترین عمل‌های جراحی اتصال مجدد ستون فقرات به لگن ( spinopelvic fixation ) برای اولین بار در بیمارستان کوثر سنندج خبر داد.

دکتر شکرالله زندی با اشاره به فرایند عمل جراحی اتصال مجدد ستون فقرات به لگن برای اولین بار در استان اظهار کرد: بیمار خانمی ۴۰ ساله که در اثر رد شدن لاستیک تراکتور از روی لگن دچار شکستگی استخوان ساکروم و جداشدگی لگن شده و به دنبال آن دچار درد شدید در ناحیه لگن و عدم توانایی حرکت دادن اندام های تحتانی شده، مراجعه نموده بود.

وی خاطرنشان کرد: در بررسی تصاویر اولیه از هم گسیختگی کامل لگن و شکستگی استخوان ساکروم و لگن مشهود بود و بیمار توانایی راه رفتن و حرکت دادن اندام های تحتانی را نداشت.

به گفته این متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات، بیمار مذکور در بیمارستان کوثر سنندج تحت عمل جراحی وسیع و سنگین وسیله گذاری مهره‌های چهارم پنجم کمری و یکم خاجی و همچنین اتصال آنها به استخوان لگن یا ایلیوم قرار گرفت.

دکتر زندی این عمل جراحی را بسیار سنگین برشمرد و گفت: خوشبختانه بعد از روند جراحی همه علائم بیمار برطرف شد و در حال حاضر بعد از گذشت سه ماه از عمل، بیمار به طور کامل بهبود یافته و توانایی راه رفتن مجدد خود را به دست آورده است.
وی اضافه کرد: اتصال مجدد ستون فقرات به لگن از اعمال سنگین جراحی ستون فقرات spinopelvic fixation است که در آن استخوان های ستون فقرات به صورت مستقیم به لگن متصل می‌شوند و در تروماهای شدید ناحیه لگن و به لحاظ انحراف نیروهای وارده از تنه به ستون فقرات از روی استخوان لگن و اجازه بهبودی به استخوان‌های آن ناحیه این عمل انجام می‌شود.
طبق اظهارات این پزشک حاذق سنندجی، در حال حاضر بیمار در سلامت کامل به سر می‌برد، جوش خوردگی استخوان ها در حال انجام است و بدون کمک راه می رود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.