یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱

دارنده مدال طلای المپیاد علمی در مصاحبه با مفدا اهواز:

المپیاد یک فرصت برای رشد در جنبه های مختلف است

محمدحسین نوذریان اهواز

محمدحسین نوذریان اظهار داشت: المپیاد یک فرصت برای رشد در جنبه های مختلف است. یعنی شما تا حدی از روش تکراری و همیشگی درس خواندن در دانشگاه فاصله می گیرید و یک موضوع خاص را به طور دقیق و مستند و با استفاده از به روزترین مطالب منتشر شده بررسی می کنید. المپیاد فرصتی برای به چالش کشیدن خودتان است، یعنی متوجه می شوید برای اینکه به روز باشید، چقدر به زبان انگلیسی نیاز دارید، برای اینکه مشکلات واقعی را ببینید چقدر باید مطالعه کنید و برای ارائه یک راه حل واقعی و درست، چقدر نیازمند دانش و تجربه هستید.

محمدحسین نوذریان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز حائز رتبه اول و دارنده مدال طلای از سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور است که در ادامه گفتگوی اختصاصی مفدا اهواز را با وی می خوانید...

ضمن تبریک برای کسب این موفقیت‌، لطفا خودتان را معرفی و بفرمایید در چه حیطه ای شرکت کرده و به چه مقامی دست یافتید؟

سلام و عرض احترام، محمدحسین نوذریان هستم، دانشجوی ترم ۷ رشته ی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، بنده از بین شش حیطه ای که برگزار شد، در حیطه "مدیریت نظام سلامت" شرکت کردم و به لطف خداوند مدال طلای انفرادی را کسب کردم.

آزمون های المپیاد علمی چگونه برگزار می شود و ارزیابی شما ازسیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور چگونه بود؟

برای این آزمون ها یکسری رفرنس ها از طرف مرکز برگزار کننده منتشر می شود. آزمون های المپیاد در دو مرحله ی انفرادی و دو مرحله ی گروهی ( یعنی جمعا چهار آزمون ) برگزار می شوند. البته آزمون های حیطه های مختلف تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در دستورالعمل منتشر شده ذکر می شود. پیش از پاندمی کووید، آزمون ها به صورت حضوری و کاغذی بود، عینا مانند کنکور سراسری. یعنی دفترچه های کاغذی می دادند و ما باید به سوالات پاسخ می دادیم. پس از کووید آزمون ها به صورت الکترونیک درآمد که باید در مرکز آزمون های الکترونیک دانشگاه آزمون می دادیم. به شخصه از الکترونیک شدن آزمون ها بسیار راضی بودم چون واقعا با این شیوه هم کنترل بهتری روی آزمون ها بود و هم نگرانی از جهت خراب شدن برگه ها و پاسخنامه و غیره هم نبود. شرایط برگزاری آزمون در دانشگاه بسیار عالی بود و مسئولین مرکز با ما بسیار همکاری می کردند. امسال همه ی آزمون ها در موعد مقرر برگزار شد و تاخیری نداشت.

در مورد محتوای حیطه مدیریت نظام سلامت توضیح بفرمایید؟

حیطه ی مدیریت نظام سلامت، همانطور که از عنوانش هم مشخص است، به دنبال بررسی مشکلات و ارائه ی راه حل ها با نگاه مدیریتی است. یعنی شما باید بتوانید با استفاده از سنجه ها، دیدگاه ها و روش های علم مدیریت، به تحلیل نظام سلامت بپردازید و برای مشکلات یا ضعف های نظام سلامت راه حل های منطقی و علمی ارائه دهید. در المپیاد حیطه مدیریت، هر سال یک حوزه ی خاص از نظام سلامت مورد پرسش قرار می گیرد. مثلا پارسال در مورد مدیریت منابع انسانی بود و امسال در مورد مراقبت های بهداشتی اولیه و مدیریت بحران در نظام سلامت.

چطور شد که به حیطه مدیریت نظام سلامت علاقمند شدید؟

با توجه به این که رشته ی تحصیلی من دقیقا با این حیطه مرتبط است، علاقمند بودم که در این حیطه شرکت کنم و علومی را که تا الان یادگرفته ام به چالش بکشم.

هدف شما از شرکت در المپیاد علمی دانشجویی چه بود؟

المپیاد یک فرصت برای رشد در جنبه های مختلف است. یعنی شما تا حدی از روش تکراری و همیشگی درس خواندن در دانشگاه فاصله می گیرید و یک موضوع خاص را به طور دقیق و مستند و با استفاده از به روزترین مطالب منتشر شده بررسی می کنید. المپیاد فرصتی برای به چالش کشیدن خودتان است، یعنی متوجه می شوید برای اینکه به روز باشید، چقدر به زبان انگلیسی نیاز دارید، برای اینکه مشکلات واقعی را ببینید چقدر باید مطالعه کنید و برای ارائه یک راه حل واقعی و درست، چقدر نیازمند دانش و تجربه هستید. المپیاد تا حدی شما را به دنیای واقعی نزدیک می کند. علاوه بر انگیزه های علمی، کسب مدال المپیاد مزایایی دارد از جمله عضویت در بنیاد ملی نخبگان و عضویت در استعداد درخشان دانشگاه. عضویت در هر کدام از این دو مزایایی دارد مانند امتیاز برای سربازی، استریت شدن دانشجویان دکتری برای دستیاری و سهمیه ارشد و... که دانشجویان می توانند در این باره مطالعه کنند.

موفقیت در این زمینه را مدیون  چه عاملی می‌دانید؟

اول از همه خدا را بابت موقعیتی که در آن قرار گرفتم و فرصتی که پیش آمد شکر می کنم. از پدر و مادرم سپاسگزارم که در این مسیر بسیار از من حمایت کردند و پشتیبان من بودند. از همه ی اساتید گروه مدیریت، بخصوص خانم دکتر نجف پور بسیار سپاسگزارم. آشنایی من با المپیاد به واسطه ی دکتر نجف پور اتفاق افتاد و ایشان در تمام مسیر، بدون هیچ چشم داشتی و فراتر از وظیفه ی خود، از ما حمایت کردند. قطعا بخش بزرگی از این موفقیت را مدیون زحمات و کمک های ایشان هستم.

برای دانشجویانی که قصد دارند در این المپیادها شرکت کنند چه توصیه‌ای دارید؟

المپیاد فرآیندی است که در حدود ۸ تا ۹ ماه طول می کشد. توصیه ی اول من برای کسانی که می خواهند وارد المپیاد شوند این است که روی هدف تمرکز کرده و عزمشان را جزم کنند. بخش بزرگی از موفقیت در المپیاد بستگی به پایداری و استقامت شما دارد. نکته ی مهم دیگر در المپیاد، تسلط بر زبان انگلیسی است. آزمون انفرادی مرحله دوم، عملا یک آزمون زبان مفهومی است که تعداد زیادی از سوالات به زبان انگلیسی هستند. همچنین شما نیاز به مهارت شنیداری و نوشتاری زبان انگلیسی هم دارید. همچنین رفرنس های منتشر شده از سمت مرکز المپیاد هم باید به دقت و کامل مطالعه شوند.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

دانشگاه و دوران دانشجویی، با تمام کم و کاست ها و سختی ها، طلایی ترین دوران زندگی ماست. دورانی که در نهایت سلامت، قدرت ذهنی و جسمی هستیم. هر یک قدم ما در این دوران، می تواند برابر با ده ها قدم در دوران بزرگسالی باشد. این دوران سرشار از فرصت های ناب و رایگانی است که هر کدام می توانند باعث رشد ما در ابعاد مختلف زندگی بشوند. پیشنهاد من به هم دانشگاهی هایم این است که صرفا به درس های دانشگاه اکتفا نکنند و همواره به دنبال راه های جدید و فرصت های جدید باشند، خودشان را به چالش بکشند و وقتشان را با کارهای مفید پرکنند تا از زندگی لذت ببرند. البته همه چیز هم درس خواندن نیست و باید برای رشد فردی، کتاب خوب خواندن، ورزش و تفریح هم برنامه ریزی کنند.

همچنین میخواستم مجددا، از استاد مهربانم خانم دکتر نجف پور تشکر ویژه کنم که در این مسیر، خستگی ناپذیر و سرشار از محبت در کنار ما بودند.

ارزوی سلامتی و موفقیت برای همه دارم.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قراردادید.

تهیه و تنظیم : ناهید علوی خبرنگار دانشجویی مفدا اهواز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.