یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴

هفته بسیج گرامی باد

هفته بسیج

از ۲۹ آبان‌ماه تا پنجم آذرماه به عنوان هفته بسیج نامگذاری شده است؛ جان فشانی‌هایی بوده که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است.

به گزارش مفدا _ گناباد، بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه‌الله در پنجم آذرماه ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای. سازمان بسیج یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران به شمار می‌رود که گردآوری، مدیریت و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی را، در راستای اهداف سازمانی، بر عهده دارد.

این نیرو که با نام‌های سازمان بَسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می‌شود در پنجم آذرماه ۱۳۵۸ به فرمان روح‌الله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی‌ماه ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

به اعضای این سازمان بسیجی می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید. به موجب همین ماده قانونی بسیجیان به سه دسته« بسیج عادی»، «بسیج فعال» «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند. در جنگ ایران و عراق از بسیجیان بیشتر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه‌ها استفاده می‌شد.

مقام معظم رهبری در تعریف بسیج فرموده‌اند: «اگر بخواهیم بسیج را در یک تعریف کوتاه معرفی کنیم باید بگوییم: بسیج عبارت است از مجموعه‌ای که در آن پاکترین انسان‌ها، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور جمع شده‌اند بسیج عبارت است از تشکیلاتی که در آن افراد متفرق و تنها، به یک مجموعه عظیم و منسجم، به یک مجموعه آگاه، متعهد، بصیر و بینا به مسائل کشور و به نیاز ملت، تبدیل می‌شوند.

مجموعه‌ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می‌کند؛ در حقیقت همه انسان‌های مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق ، متعهد و علاقه‌مند و آگاه به کار، در هر میدانی از میدان‌ها هستند که برای ملت مفید است، جزء بسیج‌اند؛ لذا بسیج یک نام مقدس است.

روز و هفته بسیج، بزرگداشت جان فشانی‌هایی بوده که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است. هدف از برگزاری روز و هفته بسیج آشنا کردن و تجدید بیعت نسل جوان با آرمانهای انقلاب و دفاع مقدس و گسترش فرهنگ بسیجی در جامعه است.

گردآورنده: زهره ساقندی