یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت:

خروجی رشد منابع عمومی صندوق رفاه باید به دانشجو برسد/معاونان فرهنگی و دانشجویی دغدغه‌مند استفاده دانشجویان دستیاری از خدمات بیمه‌ای باشند

مهندس بهروز رحیمی

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در جمع معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: یک اتفاق بسیار خوب در صندوق رفاه رشد منابع عمومی بود که اتفاق افتاد و در عرض سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ در این حوزه رشد بسیار خوبی را تجربه کردیم که اعتقاد داریم اگر رشدی در منابع عمومی اتفاق بیفتد خروجی آن باید به دانشجو برسد و این اتفاق نیز در این سال‌ها رخ داده است.

به گزارش مفدا، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در روز دوم نشست "معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت" که در سالن کتابخانه دانشگاه‌علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است گفت: اعتقاد قلبی دارم که صندوق رفاه دانشجویان بخشی از خانواده معاونت فرهنگی و دانشجویی است و هیچ گونه فاصله‌ای میان صندوق و معاونت وجود ندارد.

وی اضافه کرد: یک اتفاق بسیار خوب در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت رشد منابع عمومی بود که اتفاق افتاد و در عرض دو سال توانستیم بر روی بودجه سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ کار کنیم که بلطف خدا رشد خوب منابع عمومی را طی این دو سال داشته‌ایم.

این مقام مسؤول اضافه کرد: ما اعتقاد داریم اگر رشدی در منابع عمومی اتفاق بیفتد خروجی آن باید به دانشجو برسد و این اتفاق نیز در این سال‌ها رخ داده است به نحوی که رشد تسهیلات را در این سال‌ها به نحوی مطلوب داشته‌ایم و در این رشد امسال از عدد ۶۵۰ میلیارد تومان عبور خواهیم کرد و در پایان امسال برنامه ریزی ما بیشتر از این خواهد بود.

وی به رشد سرانه وام‌ها اشاره کرد و گفت: میزان رضایت‌مندی دانشجویان به دنبال رشد سرانه وام‌ها اتفاق افتاده است، از نکات مهم دیگر کاهش معوقات بوده است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سال ۹۷ روند کاهشی معوقات را داشته‌ایم و این روند در حال طی شدن است.

رحیمی با بیان این‌که اولین بارهای بسیار خوبی در صندوق رفاه دانشجویی با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در قبل و فعل رقم خورده است، یادآور شد: ایجاد ردیف وام قرض الحسنه دستیاری اتفاق مبارکی بود که عدد دریافت کنندگان این وام از ۱۰ هزار نفر نیز فراتر رفته است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، تصریح کرد: بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی برای دستیاری و بیمه تکمیلی درمان دستیاران نیز از اتفاقات بسیار مثبتی است که در این مدت رخ داده است، بیش از دو هزار و ۸۸۰ نفر از دستیاران تا کنون بیمه تامین اجتماعی شده‌اند و حدود هشت هزار نفر در سامانه صندوق رفاه دانشجویان ثبت نام کرده‌اند.

این مقام مسؤول بیان داشت: من از معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تقاضا دارم که با دستیاران تماس بگیرید تا بدانید چه تعداد از دستیاران هر دانشگاه بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت و وام دستیاری را دریافت کرده‌اند، زیرا برای رسیدن به این مرحله تلاش بسیاری شده است و این مهم خواسته بسیاری از دانشجویان و مطالبه شوراهای صنفی بوده است.

وی در ادامه به بسته بیمه تکمیلی اشاره کرد و گفت: در این بسته خدمات بستری و سرپایی به میزان ۱۰۰ درصد تامین خواهد شد و برای خدمات باروری و نازایی نیز برنامه داریم و هزینه‌های دندان‌پزشکی نیز دیده شده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بیان داشت: ما در بخش خوابگاهی در کنار دانشگاه‌ها بوده‌ایم که ایجاد ردیف و تقویت آن از منابع عمومی، بهبود کیفیت و ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی از سال ۹۹ اتفاق افتاده است و در ادامه استفاده از بند الف تبصره ۹ بودجه نیز موضوع بسیار مهمی بوده است که از این محل ابلاغ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه انجام شده است.

رحیمی یادآور شد: کمک به ساخت خوابگاه‌های دانشجویی و استفاده از ظرفیت خیران نیز دو موضوع دیگر است که در این حوزه مورد توجه قرار گرفته است. افزایش وام ودیعه مسکن و رشد ۲۴۰ درصدی در این حوزه، پرداخت وام ازدواج جهت ترغیب دانشجویان به ازدواج در دورانی که تاکید بر ازدواج و رشد جمعیت وجود دارد، برقراری وام تولد فرزند برای اولین بار و مشارکت فعال در ساخت خوابگاه متاهلی با اولویت مناطق محروم نیز از دیگر تلاش‌های صورت گرفته در این مدت بوده است.

رحیمی تامین غذای دانشجویان، وضعیت معیشت دانشجویان دستیاری و کمبود خوابگاه‌های متاهلی را سه حوزه مهم و مورد توجه دانست و گفت: باید در این ۳ حوزه تلاش بسیاری کرد زیرا مشکلات اساسی در این ۳ حوزه وجود دارد، تعداد واحدهای متاهلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی حال حاضر زیر ۸۰۰ واحد است که رقم نگران کننده‌ای است.

گفتنی است «اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» در روزهای شنبه و یکشنبه ۲۹ و ۳۰ آبان ماه در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

برای مشاهده گزارش تصویری نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور روی متن کلیک کنید./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.