شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷

به مناسبت روز جهانی نوزاد نارس؛

نقش موثر متخصصان گفتار درمانی در شناسایی، پیشگیری و درمان مشکلات نوزادان نارس

نوزادان نارس

گفتار درمانگر در بخشNICU وظیفه تشخیص زود هنگام مشکلات تغذیه‌ای، ارزیابی و مداخله مهارت‌های حرکتی دهانی، هماهنگی مکیدن، بلع و تنفس را در نوزادان نارس و نوزادان با مشکلات پزشکی پیچیده به عهده دارد.

به مناسبت ۲۷ آبان روز جهانی نوزاد نارس و نقش گفتار درمانگر، دکتر ناهیدجلیله‌وند؛ مدیرگروه گفتار درمانی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به این که بیش از ۸۰ درصد از تولدهای نارس بین ۳۲ تا ۳۷ هفته بارداری اتفاق می‌افتد که اغلب با مراقبت‌های ویژه زنده می‌مانند، درباره نقش متخصصان گفتار درمان در شناسایی و درمان مشکلات این نوزادان تصریح کرد: گفتار درمانگر در بخش NICU وظیفه تشخیص زود هنگام مشکلات تغذیه ای، ارزیابی و مداخله مهارت‌های حرکتی دهانی، مکیدن، هماهنگی مکیدن، بلع و تنفس را در نوزادان نارس و نوزادان با مشکلات پزشکی پیچیده به عهده دارد.

وی افزود: بطورکلی گفتار درمان در NICU به مشاوره و تفسیر علائم و نشانه‌های موجود در بلع، مکیدن و رفلکس‌های دهانی نوزاد می‌پردازد و نوزادان را مورد ارزیابی قرار داده و اطلاعات کلی در مورد تغذیه آنها و عوامل وابسته به آن را به دست می‌آورد. آسیب شناس گفتار و زبان، نوع مشکل موجود را تشخیص می‌دهد و متناسب با آن مداخلات تخصصی مرتبط را انجام خواهد داد که این مداخلات منجر به بهبود مهارت‌های حرکتی دهانی، مکیدن و هماهنگی سه جز مکیدن- بلعیدن-تنفس در نوزادان نارس و نوزادان با اختلالات آناتومیکی، فیزیولوژیکی و نورولوژیکی می‌شود.

دکتر جلیله‌وند در خصوص مراحل بعدی مداخلات متخصصان گفتار درمان گفت: متناسب با پیشرفت نوزاد و با مشورت با پزشک، به مرور تغذیه را از حالت غیردهانی به حالت دهانی تبدیل کرده و شیوه‌های مختلف شیردهی را به مراقبان نوزاد آموزش می‌دهد تا در نهایت نوزاد بتواند از سینه مادر تغذیه مناسب را داشته باشد.

مدیرگروه گفتار درمانی تاکید کرد: درواقع تکنیک‌های گفتاردرمانی در کودکان نارس موجب بهبود وضعیت بلع و تغذیه نوزادان نارس شده و مدت زمان بستری این کودکان در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را به حداقل می‌رساند و از مشکلات گفتاری که ممکن است در آینده دچار آن شوند پیشگیری می‌کند.

دکتر جلیله‌وند در پایان اعلام کرد: اعضای هیئت علمی گروه آموزشی گفتاردرمانی در مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر علیه السلام و مرکز آموزشی درمانی شهید اکبر آبادی و سایر بیمارستان‌ها آماده ارائه خدمت هستند.

دریافت بروشور "نقش گفتاردرمانگر در بخش مراقبت های ویژه نوزادان"

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.