یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲

کارگاه آموزشی « اخلاق در پژوهش » ویژه داوران اخلاق، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد

دوره آموزشی

کارگاه آموزشی " اخلاق در پژوهش " ویژه داوران اخلاق، به همت کارگروه اخلاق در پژوهش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، و با حضور جمعی از اعضای هیات علمی و داوران اخلاق در سالن فارابی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛  کارگروه اخلاق در پژوهش به منظور ارتقای سطح کیفی داوری های اخلاقی و رعایت موارد اخلاقی ذکر شده در آیین نامه های وزارت بهداشت در پروپوزال های تحقیقاتی دانشگاه، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای داوران کرده است.

  این دوره نیز با تدریس دکتر علی خاجی متخصص اخلاق در پزشکی برگزار شد و وی در ابتدا، با اشاره به رویکرد مبتنی بر چهار اصل اخلاق پزشکی، در مورد اصل " رازداری " که سنگ بنای ارتباط بین پزشک و بیمار است، توضیح داد.

   دکتر خاجی در عین حال که رازداری را سبب افزایش اعتماد بین دو طرف خواند، بر لزوم وجود محدوده در رازداری تاکید کرد و افزود: موضوع رازداری را در ابتدا باید مطلق فرض کنیم و ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم تا دامنه نقض آن تا جایی که امکان دارد، محدود شود.

   وی در ادامه، به موارد و شرایط نقض رازداری نیز اشاره کرد و با طرح این سئوال که " چه اطلاعاتی را می توان بعنوان رازداری، پنهان کرد؟ " در مورد چگونگی کسب اطلاعات و شرایطی که می توان از بیمار، کسب اطلاعات کرد، سخن گفت.

   این متخصص حوزه اخلاق پزشکی، رعایت اصل " حریم خصوصی " را از دیگر اصول مورد توجه در این حوزه ذکر کرد و افزود: حریم خصوصی، به پنج بخش تقسیم می شود و رعایت این اصل در اجرای پروژه های تحقیقاتی، که فعالیتی غیربالینی است، بسیار حائز اهمیت است.

   وی نمونه هایی از لزوم رعایت حریم خصوصی را بیان داشت و براساس راهنمای اخلاق حرفه ای، نکاتی را که در ارتباط با چگونگی جمع آوری اطلاعات و نگهداری اطلاعات شخصی افراد باید رعایت شود، مورد توجه قرار داد.

  دکتر خاجی همچنین چگونگی جمع آوری اطلاعات و طریقه نگهداری اطلاعات شخصی افراد که بعنوان نمونه های مورد مطالعه در پروژه های تحقیقاتی مطرح می شوند را در شرایط و موقعیت های مختلف توضیح داد.

   وی همچنین به آئین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی اشاره کرد و به چک لیست تهیه شده در حوزه اخلاق که در تنظیم پروپوزال ها کمک می کند، پرداخت.

   لازم به ذکر است، تمامی پروپوزالهای تحقیقاتی قبل از شروع و اجرا باید توسط داوران بررسی شده و کد اخلاق دریافت کنند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.