سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳

با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت؛

نشست مشترک مجمع تخصصی کانون‌های قرآن و عترت و کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت برگزار شد

نشست کانون های مذهبی

نشست مشترک مجمع تخصصی کانون‌های قرآن و عترت و کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مدیر کل فرهنگی و امور اجتماعی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برگزار شد.

نشست مشترک مجمع تخصصی کانون‌های قرآن و عترت و کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مدیر کل فرهنگی و امور اجتماعی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس و کارکنان مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، امروز یکشنبه ۹ آبان ماه در سالن شهید احدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارتخانه برگزار شد.

در برنامه ریزی‌ها و طرح ایده‌های نو، ذهن خود را از ساختارها و بروکراسی رها کنید

دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این نشست در جمع دانشجویان حضور یافت و ضمن شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات آنها در خصوص عملکرد کانون‌ها و ارتباط آنها با معاونت فرهنگی و دانشجویی، به سوالات و دغدغه‌های آنان نیز پاسخ گفت.

وی با تاکید بر لزوم جذب افراد جدید به حیطه فعالیت‌های قرآن و ارتباط با قرآن، اظهار داشت: درصدی از دانشگاهیان و دانشجویان به هر نحوی در زمینه‌های مختلف مثل حفظ، قرائت، تفسیر یا دیگر زمینه‌ها خودشان با قرآن ارتباط برقرار کرده‌اند و فعالیت قرآنی انجام داده‌اند. برنامه‌هایی که شما طرح ریزی می‌کنید و مطالبه‌هایی که مطرح می‌کنید نباید فقط معطوف به این بخش از دانشگاهیان باشد به نحوی که با عناوین، قالب‌ها و طرح‌های مختلف فقط این افراد را در گیر موضوعات قرآنی کنید. عمیق‌تر شدن این درصد از دانشگاهیان در معارف قرآنی و معرفتی و ایمان آوردن به آنچه که فهمیده‌اند، بسیار خوب است اما باید به بخش‌های دیگر جامعه دانشگاهی و جذب آنها نیز توجه کنید.

شیراوژن با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم درصدی را به افراد قرآنی اضافه کنیم، بیان داشت: ما همه در یک جبهه هستیم و باید فعالیت‌های خود را در مسیری پیش ببریم که عده‌ای را در این مسیر با خود همراه کنیم. اینکه ما فقط خودمان را درگیر برنامه‌ها کنیم، فقط با خودمان باشیم و خودمان را تشویق کنیم و از همدیگر تشکر کنیم و فقط یکدیگر را مد نظر قرار دهیم، به وظیفه‌مان در برابر قرآن عمل نکرده‌ایم. البته منظور این نیست که این نوع فعالیت‌ها حذف شوند بلکه منظور این است که در پی جذب حداکثری و همراه کردن افراد قرآنی جدید باشیم.

وی با ذکر این نکته که در برنامه ریزی‌ها و طرح ایده‌های نو، ذهن خود را از ساختارها و بروکراسی رها کنید، گفت: تا ایده خوب، عزم و پیگیری جدی نباشد با نیرو، چارت، ساختار و قوانین مشکلی حل نمی‌شود؛ خودتان را درگیر این بخش‌ها و مسایل اداری و آیین نامه نویسی نکنید. با تغییر مدام قالب‌ها مشکلی حل نمی‌شود. در بحث انتقال تجریه و تولید محتوای جدید و جذاب کاری کنید که افرادی به جمع شما اضافه شوند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه اضافه کرد: در بحث تعامل نهاد و معاونت فرهنگی هیچ مرزی وجود ندارد و دیواری بین ما نیست؛ ما به عنوان معاونت فرهنگی نسبت به هر مجموعه ای در دانشگاه وظیفه داریم و باید حمایت کنیم. نهاد هم در مورد همه بخش‌ها حمایت محتوایی و فکری  خواهد داشت و نظارت فکری و محتوایی دارد که خدای نکرده در مسیر انحراف از دین نیفتیم.

وی با اشاره به صحبت‌های دانشجویان در خصوص موازی کاری اظهار داشت: ما با مخاطب چند صد هزار نفری روبرو هستیم و حجم کار فرهنگی که انجام می‌شود نسبت به این تعداد مخاطب بسیار کم است. بنابراین این تفکر که نباید موازی کاری صورت بگیرد و دو کار مشابه به اسم موازی کاری حذف شوند، اشتباه است. هر کس بخشی از کار را انجام داد و کمکی در راستای اجرای برنامه های قرآنی ارائه داد ممنون باشید و قدر هر کس که یک قدم کار دینی را جلو برد بدانید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با ذکر این نکته که اتفاق اصلی در کف دانشگاه، در کلاس درس و خوابگاه رخ می‌دهد، خاطر نشان کرد: ما و شما نسبت به دانشجوی جدید الورودی که خدای نکرده  دارد از فضای دینی فاصله می‌گیرد مسئول هستیم و باید با امید و همت و اراده در دل دانشگاه فعالیت‌ کنیم و در آن عرصه تمرکز داشته باشیم.

اگر شفاء قرآن را به سمت مساله‌ها و دردهای مخاطبین بردیم قطعا با ما همراهی خواهند کرد

حجت‌الاسلام سعید کرمی مدیر کل فرهنگی و امور اجتماعی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه نقدی به بدنه اجرایی دستگاه‌های مسئول وارد است، گفت: آن نقد این است در چند سال گذشته عزم لازم برای اجرای فعالیت‌های قرآنی در کار نبوده ولی آنچه مشاهده می‌کنیم این عزم الان وجود دارد. به دنبال اجرای طرحی با عنوان "نهضت فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان" هستیم که بتوانیم این عقب افتادگی را در یک مقطع زمانی با یک بسته قرآنی جبران کنیم. یک بسته متنوع شامل موضوعات تدبر، حفظ، تفسیر و ... از طریق کار جمعی که با تزریق اعتبار و حمایت در کوتاه مدت قابل اجرا باشد.

وی در ادامه با ذکر این نکته که نقدی هم به بدنه دانشجویی و کانون‌های مذهبی وارد است، اظهار داشت: آنچه متوجه خود دانشجویان و کانون‌هاست عدم خلاقیت و نوآوری است چیزی که نمی شود از بالا آن را تزریق کرد. بودجه فرهنگی صفر هم که باشد اگر ایده نو و خوبی در کار باشد، هزینه آن تامین می شود. مشکل در این است که سراغ بسیاری از مساله‌ها نرفته‌ایم. همه فعالیت‌های قرآنی معطوف به جشنواره قرآنی و حفظ و تلاوت قرآن و شکل و قالب نیست. چقدر در دانشگاه سراغ مسایل دانشجویان و اساتید و کارکنان رفته‌ایم؛ اگر شفاء قرآن را به سمت مساله‌ها و دردهای مخاطبین بردیم قطعا با ما همراهی خواهند کرد؛ مشکل در نبود همین خلاقیت‌هاست؛  برای ایجاد نوآوری در فضای قرآنی باید حلقه‌های گفتگو شکل دهیم تا ایده‌ها و طرح‌ها نو مطرح شوند.

کرمی در پایان با اشاره به انتقاد یکی از دانشجویان از نبود نمازخانه در مراکز درمانی، بیان داشت: اگر وجود نمازخانه در بیمارستان در اعتباربخشی سالیانه معاونت توسعه لحاظ شود، این مشکل حل خواهد شد؛ تا زمانی که ایین مسیر قانونی طی نشود تاثیر ماندگاری را شاهد نخواهیم بود و صدای ما به جایی نمی رسد.

کار فرهنگی کار مالی‌محور نیست بلکه کار فکرمحور است

جواد باقری رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانشجویان فعال قرآنی اظهار داشت: سند گام دوم انقلاب بهترین نسخه فکری، ایده‎ای و اندیشه ورزانه پیش روی کانون‌های قرآن و عترت است و باید سعی کنیم در دوران پساکرونا و با بازگشایی دانشگاه‌ها آن چیزی را محور همه فعالیت‌های ما به عنوان یک سند راهبر و استراتژیک قرار می‌گیرد، این بیانیه باشد.

وی در ادامه افزود: ما با نسلی روبرو هستیم که اقلیم دانشگاه و فضای فیزیکی و ساختار آن را ندیده است. این می‌تواند یک فرصت برای کانون‌ها باشد و نیاز است رصد و شناسایی دقیقی از انگیزه‌ها و علاقه مندی‌های این نسل صورت گیرد. تعداد جدیدالورودها در عرصه فرهنگی بسیار زیاد خواهد بود و این یک فرصت است. از این رو لازم است فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی خود را بازبینی کنیم و بر اساس دوران پسا کرونا نگاه ما یک نگاه نو به برنامه ریزی و اجرا و به مخاطب کانون‌های قرآن و عترت باشد.

باقری با اشاره به اینکه بیانات مقام معظم رهبری را باید سرلوحه فعالیت‌ها فرهنگی و قرآنی قرار داد، گفت: در ۲۱ سالی که در دانشگاه فعالیت فرهنگی انجام داده‌ام این جمله زیبای مقام معظم رهبری را همیشه مد نظر داشته‌ام که فرموده‌اند "محیط دانشگاه یک محیط جوان، پاک و بی‌آلایش است. جوانها می‌توانند در همین محیط بی‌آلایش مشعل هدایت را دست بگیرند." اگر بخواهیم این مشعل هدایت را در نظر بگیریم قرآن و سنت و سیره ائمه ما در دست شما خادمان قرآن و عترت در فضای دانشجویی است و امیدواریم که بتوانید از این فضا بهره‌های خوبی ببرید.

رئیس مرکز قرآن و عترت با تاکید بر اینکه کانون‌های مذهبی را فضای هیات اندیشه ورزانه به معنای حقیقی می‌دانیم، خاطر نشان کرد:  لازم است در برنامه‌ریزی‌ها و ارزیابی‌ها ارتباط تعاملی مستقیم با مرکز داشته باشید و امیدواریم این فضا فراهم شود که در قالب هیات‌های اندیشه‌ورزانه حضور شما را در مرکز قرآن و عترت بیش از پیش شاهد باشیم.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال حمایت حداکثری از کانون‌های دانشجویی مذهبی هستیم بیان داشت: در پی این هستیم که فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها دیده شوند و مورد ارزیابی و تشویق قرار گیرند؛ دست همکاری و تواضع خود را به سمت شما دراز می‌کنیم. برای جشنواره هدهد زحمات زیادی کشیده شده ولی هنوز می‌تواند کاملتر از این باشد. نگاه شما به این جشنواره در عرصه دانشگاه می‌تواند راهگشا باشد و ایده‌های شما ما را در سال‌های بعد به سمت تعالی بخشی خواهد برد.

باقری همچنین اعلام کرد: به دنبال این هستیم که یک کتاب کار قوی با همفکری و همراهی شما برای کانون‌های مذهبی بنویسیم.  یکی از مشکلات ما در کانون‌ها این است که در کار تشکیلاتی ضعف داریم و دبیران آینده به طور ساختارمند تربیت نشده‌اند. با رفتن یک دبیر و آمدن دبیر جدید تجربیات منتقل نمی‌شود و دبیر جدید باید همه چیز را از اول شروع کند. در این راستا تدوین کتاب کار بسیار راهگشا خواهد بود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه لازم است به سمت ایجاد بانک ایده برویم اظهار داشت: باید به ایده‌های برتر توجه ویژه کنیم تا انگیزه بخشی و حمایت بخشی صورت گیرد. از دیگر عرصه‌های مهم بخش معارف دانشگاه‌هاست؛ بستر استفاده از دروس معارف در کانون‌ها مغفول مانده است؛ اگر پیوند تشکیلاتی منظم بین کانون، گروه معارف و جشنواره هدهد ایجاد شود، خروجی آن در جشنواره دیده خواهد شد. کانون‌ها می‌توانند از اساتید معارف به عنوان استاد مشاور دعوت به همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه کار فرهنگی کار مالی‌محور نیست بلکه کار فکرمحور است، گفت: ما بیشتر از اینکه به پول و امکانات نیاز داشته باشیم به ایده و فکر نیازمندیم. از این رو به دنبال این هستیم که به سوی شکل دهی هیات‌های اندیشه ورز برویم تا از خلال آنها به افکار و ایده‌های نو و خلاقانه دست پیدا کنیم و عناصر خلاق و خوش فکر کانون‌ها و هیات‌ها را بیابیم.

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم می‌فرمایند آرمانها را دنبال کنید

حجه الاسلام روکوفیان سخنران این نشست به تبیین، توضیح و تشریح بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: به گفته مقام معظم رهبری انقلاب را باید به آرمان‌‎هایش شناخت نه به آدمها. وقتی انسان را تعریف می‌کنیم حقیقت روحی انسان را تعریف می‌کنیم وقتی انقلاب را بیان می‌کنیم حقیقت آرمانی انقلاب را بیان می‌کنیم حتی اگر از این آرمانها فاصله داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه انقلاب یک جسم دارد و یک روح، توضیح داد: وقتی در دانشگاهی یکی دچار خطا می‌شود فکر می‌کنید انقلاب رفت؛ در حالی که این جسم است که دچار مشکل شده یک سلول مشکل پیدا کرده، جسم دائم بیمار می‌شود زخم می‌شود و نیاز به درمان دارد. ارگان‌های نظام وقتی دچار ایراد می‌شوند اینها جسم‌ها و نظاماتی هستند که به آنها ایراد وارد است و باید اصلاح شود اما اینها انقلاب نیست انقلاب آدمها و سلولها نیستند. هر چند برخی خودشان را اینگونه معرفی می‌کنند اما اینها هیچ کدام در تعریف انقلاب نمی‌آیند.

روکوفیان در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم می‌فرمایند آرمانها را دنبال کنید. البته آرمان‌ها را از راه جسم و نظامات دنبال می‌کنیم؛ مثلا اگر در پی عدالتخواهی هستیم باید در بحث مصرف عدالت را رعایت کنیم. رهبری دهه چهارم انقلاب را به نام دهه عدالت نامیدند و اخیرا در دیدار هیات دولت فرمودند در هر کاری پیوست عدالت داشته باشید. این نشان می‌دهد از شعار عدالخواهی فاصله گرفته‌ایم که مصداق آن در تجملات و اختلاف طبقاتی دیده می‌شود.

دانشجویان حاضر در این نشست و دبیر و اعضای مجمع تخصصی کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت به طرح مسائل و مشکلات کانون‌های مذهبی پرداختند. فقدان کارشناس قرآنی با تحصیلات و تجربه مرتبط با کار قرآنی در دانشگاه‌ها، عدم توزیع عادلانه امکانات در بین کانون‌ها، درگیر شدن کانون‌ها در بروکراسی اداری و ایجاد تاخیر در اجرای برنامه‌ها، مشکلات مالی و کمبود بودجه، درخواست برای ایجاد سامانه رتبه بندی کانون‌های مذهبی، طرح پیشنهاد برگزاری لیگ نشریات مذهبی و نبود نمازخانه مناسب در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از جمله مسائل مطرح شده توسط دانشجویان در این نشست بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.