پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷

دبیران شوراهای صنفی دستیاران ودانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت از مطالبات خود گفتند

از درخواست« دوره دستیاری به شغل » تا « لزوم اصلاح آیین‌نامه اسکان» و« ضرورت سابقه بیمه برای دستیاران »

مصاحبه با دستیاران و دانشجویان‌دکتری تخصصی

دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی در دومین روز نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی خواستار رفع مشکلات و مطالبات صنفی‏، معیشتی، رفاهی، آموزشی و پژوهشی رزیدنت‌ها و دانشجویان PHD شدند. اصلاح آیین نامه اسکان دانشجویی، شفاف سازی در ارائه تسهیلات، پرداخت وام‌ در ابتدای سال تحصیلی، تبدیل شدن دوره دستیاری به شغل، افزوده شدن سابقه بیمه برای تمام طول دوره دستیاری و... از جمله موارد مطرح شده از سوی دبیران شوراها بود.

خبرنگار پایگاه خبری مفدا در حاشیه دومین روز نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی به میان دبیران این مجمع رفته و با آنها به گفتگو نشست.

دکتر علی سلحشور دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دبیر کارگروه درمان در گفت وگو با خبرنگار مفدا با  اشاره به برگزاری انتخابات و تشکیل مجمع جدید شوراهای صنفی مقطع دستیاری و Phd در سال جاری گفت: یکی از اقدامات تحسین برانگیز این مجمع شورای مرکزی، تشکیل کارگروه‌های تخصصی در مجمع است که با تقسیم‌بندی مسؤولیت‌ها در حیطه‌های مختلف همچون فرهنگی و رفاهی،  کارگروه درمان، کارگروه روابط عمومی، کارگروه حقوقی، کارگروه آموزش و کارگروه پژوهش راه را برای رسیدن به اهداف مطلوب نزدیک‌تر می‌کند. یقیناً اعضای مختلف کارگروه‌ها به صورت هدفمند در چارچوب وظایف و مسؤولیت‌های خود در مسیر پیگیری‌ مطالبات و نیازهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی گام بر می‌دارند.

لزوم تعامل بیشتر دوکارگروه تخصصی درمان و آموزش در مجمع شورای مرکزی شوراهای صنفی

او بر لزوم همکاری و تعامل بیشتر دو کارگروه درمان و آموزش در مجمع شورای مرکزی شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی تأکید کرد و گفت: وظایف دو کارگروه درمان و آموزش در پیگیری مطالبات رزیدنت‌ها و دانشجویان دکتری تخصصی با یکدیگر تلفیق پیدا کرده و با توجه به اینکه رزیدنت و دانشجویان دکتری تخصصی بخشی از زندگی خود را در محیط های دانشگاهی و بیمارستانی و درمانی سپری می‌کنند از این‌رو باید تعامل این دو کارگروه در مسیر حل مشکلات این اقشار بیشتر شود. ما باید ابتدا مشکلات، موانع، نیازها و مطالبات خود را در زمینه درمان و آموزش بررسی و یادداشت کنیم و سپس با بارش افکار و روحیه کنشگری و مطالبه‌گری، این ایده‌ها و افکار را تبدیل به اجرا کنیم.

سلحشور یکی دیگر از نیازها و مطالبات دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی را لزوم حمایت‌های درمانی، بیمه‌ای و رفع مشکلات درمان این عزیزان دانست و گفت: قطعا باید با ارائه تسهیلات بیشتر و پوشش بیمه‌ تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی رزیدنت‌ها و دانشجویانPHD‏، بستر را برای زندگی بهتر و رفاه و آسایش این عزیزان فراهم کرد چرا که دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی به واسطه حضور در مراکز بیمارستانی و بالینی، نیاز به آرامش فکری، سلامت جسمانی و آرامش روانی دارند.

دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: علیرغم مشکلات موجود، هر چند وضعیت رفاهی، معیشتی و حقوقی دستیاران نسبت به ده سال گذشته بهتر شده است اما بنده آینده روشنی برای این قشر نمی‌بینم و ما اگر بتوانیم قبل از پایان دوران دانشجویی، در قالب برگزاری این نشست‌ها و در کارگروه‌های تخصصی، برخی از مشکلات و موانع سر راه دستیاران و دانشجویان PHD را مرتفع کنیم، قطعاً می‌توان به آینده این قشر امیدوار بود.

لزوم تبدیل شدن دوره دستیاری به شغل

وی خواستار تبدیل شدن دوره دستیاری به شغل برای دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی شد و گفت: این مسیر باید از مجراهای قانونی و از مسیر وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی تحقق یابد که اگر این امر  محقق شود خیلی از مشکلات مرتفع می‌شود.  به هرحال تأمین اعتبار این موضوع باید از طریق مجلس تأمین شود و کارگروه حقوقی نیز باید در این راستا هم‌فکری و تعاملات لازم را انجم دهد. همچنین اگر بتوان تلاش کرد که میزان حقوق یک رزیدنت مثل حقوق پزشک عمومی پرداخت شود، می‌توان گام‌های موثری در رسیدن به اهدافمان برداریم.

سلحشور، محاسبه طول دوره دستیاری برای امتیاز تأسیس مطب، استانداردسازی پایون‌های آموزشی و لزوم ایجاد پایون‌های آموزشی در کنار مراکز درمانی وبیمارستانی و نیز استخدام وکیل برای پیگیری شکایات بیماران از دستیاران از جمله دیگر مشکلات دستیاران و دانشجویانPHD دانست.

همچنین در ادامه دکتر احسان آدینه‌وند دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر کارگروه رفاهی و فرهنگی در گفت وگو با خبرنگار مفدا اظهار کرد: متأسفانه وعده‌هایی که مسؤولان از جمله وزیر سابق بهداشت در مسیر فعالیت و خدمات رزیدنت‌ها و دانشجویان PHD طی دو سال گذشته و در مسیر مبارزه با کرونا انجام دادند، محقق نشد.

وی افزود: خیلی از رزیدنت‌ها و دانشجویان دکتری تخصصی در پیک این بیماری و در شرایط سخت‏ در قالب کشیک‌های طولانی بر بالین بیماران حاضر شدند و سختی‌ها و رنج‌های فراوانی کشیدند اما پرداختی‌های که برای این عزیزان در نظرگرفته می‌شود، ناچیز و جوابگوی معیشت آنها نیست. کمک هزینه‌هایی که برای دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی در نظر گرفته می‌شود آنقدرکم و ناچیز است که نمی‌تواند حتی نیازهای اولیه این عزیزان را برطرف کند. به هرحال خیلی از رزیدنت‌ها و دانشجویان PHD متأهل و دارای فرزند هستند و مشکلات مسکن‏ و هزینه‌های بالای زندگی، شرایط را برای این افراد دشوار کرده است از این رو لازم است در پرداخت کمک هزینه‌ها و حق الزحمه‌های این عزیزان تدابیر بیشتری در نظر گرفته شود.

آدینهوند افزود: از جمله دیگر مشکلاتی که باید برای رفع آن تلاش کرد، موضوع بیمه تکمیلی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی و همچنین لزوم حمایت درمانی این عزیزان است. رزیدنت‌هایی به من مراجعه داشته‌اند و از مشکلات درمانی خود صحبت کردند خیلی از این افراد حتی توان مراجعه به دندانپزشک و ترمیم دندان خود را ندارند و با توجه به هزینه‌های بالای دندانپزشکی نیاز است که حمایت‌های درمانی و پوشش بیمه‌های تکمیلی برای این عزیزان لحاظ شود. 

ضرورت اصلاح شرایط دریافت و پرداخت وام دستیاری

دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم اصلاح شرایط دریافت و پرداخت وام دستیاری اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات رزیدنت‌ها درمسیر دریافت وام، میزان تنفس کم برای پرداخت اقساط بیمه است. اگر بتوان رایزنی کرد که پرداخت وام‌ها حتی بعد از پایان دوره تخصص صورت گیرد، می‌توان باعث آرامش فکری و روحی رزیدنت‌ها و دانشجویان PHD شد. گاها دیده می‌شود که یک رزیدنت بعد از ۸ ماه پس از دریافت وام خود باید شروع به پرداخت اقساط قسط خود کند که باتوجه به دریافتی و حقوق کم این قشر، مشکلات معیشتی زیادی بر این قشر وارد می‌شود.

آدینه‌وند اظهارکرد: جدی‌ترین مشکل رزیدنت‌ها به‌خصوص افراد متأهل در طول چند سال اخیر،  موضوع تأمین مسکن این عزیزان است هر چند در دوره مسؤولیت دکتر لاری، ایشان تلاش‌های زیادی در این راستا کرد و موضوع وام ودیعه مسکن برای این طیف فراهم شد و پاره‌ای از مشکلات در این زمینه مرتفع شد، اما باید با توجه به تورم حاکم در جامعه‏، فکرهای اساسی در این زمینه کرد. به طور مثال حداقل مبلغ اجاره در بخش‌های جنوبی شهر تهران ۴ میلیون تومان است که واقعا این اجاره بها برای یک رزیدنت با توجه به حقوق دریافتی، سخت و زیاد است که باید در کارگروه تخصصی مربوطه تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود.

او همچنین خواستار  تفکیک و اصلاح آیین‌نامه دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی شد و گفت: متأسفانه برای رزیدنت‌ها و دانشجویان PHD تنها یک آیین‌نامه وجود دارد که به نظر  می‌رسد باتوجه به وظایف و عملکرد این دو طیف دانشجویان، این آیین‌نامه‌ها اصلاح و بازنگری شود و از یکدیگر تفکیک شوند.

لزوم افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان دکتری تخصصی

همچنین دکتر امیررضا اسفندیاری رزیدنت چشم پزشکی بیمارستان فارابی و دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر کارگروه آموزش در گفت وگو با خبرنگار مفدا گفت: یکی از پیشنهادات لازم برای بهبود مشکلات آموزشی دستیاران ودانشجویان PHD‏، لزوم افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان دکتری تخصصی است که باید از طریق پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی محقق شود.

وی گفت: مشکلات در حیطه آموزشی که بلندمدت یا کوتاه مدت است را می‌توان در سه حیطه دانشگاه، مجلس و وزارت بهداشت تعریف و دسته‌بندی کرد اما مهم‌ترین مشکلاتی که در حیطه آموزشی داریم، موضوع تعهدنامه‌های محضری رزیدنت‌هاست و اینکه این تعهدها در بسیاری از موارد غیراخلاقی و غیرانسانی است اما خوشبختانه دکتر لاری معاون سابق فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت یکسری تغییراتی دراین خصوص اعمال کردند اما به نظر  می‌رسد باز هم باید نسبت به این تعهدنامه‌های محضری اصلاحات بیشتری اعمال کرد.

اسفندیاری گفت: موضوع تخلفات مدیر گروه‌های آموزشی و سرپیچی برخی از این افراد از دستورات و آیین‌نامه‌ها از جمله دیگر مسائل حیطه آموزشی است و متأسفانه هیچ عنصری برای کنترل قدرت مدیر گروه‌های آموزشی وجود ندارد و خیلی مواقع این مدیر گروه‌های آموزشی از دستورات و قوانین آیین‌نامه‌ها سرپیچی می‌کنند و تخلفاتی مرتکب می‌شوند که مطابق با شرایط قانونی نیست و این موضوع باعث اذیت و آزار دستیاران می‌شود چرا که هیچ قدرتی وجود ندارد که جلوی این اتفاق را بگیرد.

دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین بر لزوم اصلاح موضوع ارزشیابی اساتید تاکید کرد و گفت: ارزشیابی اساتید سیستم بسیار ناکارآمدی دارد و در حال حاضر در خیلی از مواقع، استاد، ارزشیابی خود را به دست دانشجو می‌سپرد و استاد انتظار دارد دانشجو، برگه‌های ارزشیابی را پر کند و خیلی این ارزشیابی‌ها جدی گرفته نشود و نظارت دقیقی روی این موضوع وجود ندارد. متاسفانه ارزشیابی استانداردی نسبت به این موضوع وجود ندارد که ما بتوانیم بر مبنای آن اساتید را ارزیابی کنیم.

او با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز موضوع شرح وظایف رزیدنت‌ها مشخص و شفاف نیست، خاطر نشان کرد: ما هیچ شرح وظایف شفاف، روشن و متقنی برای رزیدنت‌ها نداریم که باید در این راستا چاره‌ای اندیشیده شود. همچنین کوریکولوم‌های آموزشی باید اصلاح و بازنگری شود چرا که این کوریکولوم‌ها شفاف و مشخص نیست و باید در کارگروه‌های تخصصی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

دبیر کارگروه آموزش شورای مرکزی شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت اظهار کرد: همچنین کیفیت برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطح دانشجویان دکتری قابل قبول نیست و بعضا برخی اساتید به جای تدریس در کلاس وارائه مطالب عمیق آموزشی،  اقدام به ارائه درس صرفا از طریق برگزاری سمینار می‌کنند که این موضوع به کیفیت آموزشی لطمه می‌زند. ضمن اینکه خیلی از امکانات وتجهیزات آموزشی و دستگاه‌های موجود قدیمی است.

اسفندیاری گفت: یک مشکل دیگری  که باید تلاش کنیم در مسیر رفع آن اقدام کنیم و هم‌پوشانی زیادی در حیطه آموزشی و  درمانی دارد، این است که سالهای تحصیل یک دستیار یا رزیدنت باید به عنوان یک امتیاز برای وی تعلق گیرد تا بتواند برای تاسیس مطب در آینده با کسب این امتیازات به میزان فعالیت در دوران رزیدنتی، اقدامات لازم راانجام دهد که البته در این مسیر سازمان نظام پزشکی و مسوولان در وزارت بهداشت جلسات متعددی انجام داده‌اند و درحال پیگیری این موضوع هستیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین باید حق جراحی و حق اشعه رزیدنت‌ها در رشته‌های مرتبط  بر اساس آیین نامه پرداخت شود در صورتی که این کار درحال حاضر محقق نمی‌شود و باید این مساله در کارگروه‌های تخصصی مورد ارزیابی و پیگیری قرار گیرد. همچنین در مسیر برخوردهای خشونت آمیز علیه کادر درمان که در برخی موارد انجام می‌شود باید با شفاف سازی وتعریف آیین نامه مشخصی در این راستا، برای رفع این مشکل نیز قوانینی تعریف شود.

رفع مشکلات پژوهشی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی ضروری است

همچنین دکتر احسان دادگستر دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دبیر کارگروه پژوهش گفت: موضوع پژوهش مسأله‌ای است که باید به آن توجه خاصی شود و مشکلات و موانع سد راه رزیدنت‌ها و دانشجویان دکتری تخصصی در زمینه پژوهش باید استخراج و در مسیر حل آن تلاش مضاعفی کرد. متأسفانه این موضع‌گیری نسبت به پژوهش صورت می‌گیرد مبنی بر این که حوزه تحقیقات و پژوهش در اولویت‌های نخست قرار ندارد و بیشتر باید در موضوع‌های معیشتی، صنفی، رفاهی و بودجه‌ای برای دستیاران و دانشجویان PHD گام برداشت در حالی که یکی از اهداف تشکیل کارگروه تخصصی پژوهش در این مجمع، کاهش مشکلات و مطالبات پژوهشی دانشجویان PHD و رزیدنت‌هاست.

او با اشاره به تشکیل کارگروه پژوهشی در مجمع جدید و عضویت ۴ نفر از دانشجویان در این کارگروه تخصصی اظهار کرد: اگر بخواهیم مشکلات پژوهشی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی را طبقه بندی و دسته‌بندی کنیم مشکلات را می‌شود به دو دسته مشکلات پژوهشی دستیاری و همچنین دانشجویان PHD تقسیم کرد و در طبقه‌بندی دیگر می‌توان این مشکلات را به دو دسته تقسیم کرد. مشکلاتی که مرتبط با مباحث پایاننامه این عزیزان است یا مشکلاتی که مربوط به موضوعات غیر پایان نامه‌ای می‌شود. اما به هرحال موضوع پژوهش و رفع مشکلات تحقیقاتی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از مواردی که باید درخصوص رفع مشکل پایان نامه‌ای دستیاران به آن اشاره کرد بعد اقتصادی آن است. بعضا برخی از دانشگاه‌ها به ازای تأخیر دانشجویان در دفاع از پایان‌نامه‌ها و پروپزال‌ها، جرایمی تحت عنوان جرایم دیرکرد، اتخاذ می‌کنند.

دادگستر گفت: به هرحال همه مشکلات پژوهشی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی فقط به پایان نامه ختم نمی‌شود و ما با مشکلات پژوهشی متعددی حتی در بعد عمومی و غیرپایان‌نامه‌ای دست به گریبان هستیم.

دبیر کارگروه پژوهشی مجمع خاطرنشان کرد: لزوم افزایش اعتبارات پژوهشی برای رزیدنت‌ها و دانشجویان PHD، ضرورت تخصیص حق تشویقی برای ارائه مقالات علمی و پژوهشی، فراهم آوردن بسترهای لازم برای شرایط دفاع از پایان نامه‌ها و دادن تسهیلات در این زمینه و همچنین اختصاص زمان تخصیص کد اخلاق به پایان‌نامه‌ها و طولانی شدن پرداخت‌ها از دیگر مواردی است که باید به صورت جدی در این کارگروه نسبت به آن پیگیری‌های لازم انجام شود.

افزایش تعداد کشیک دستیاران موجب فرسودگی جسمانی و روانی این عزیزان می‌شود

همچنین دکتر هادی صادق‌زاده دبیر  شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مسؤول روابط عمومی  و هماهنگی کارگروه‌های مختلف مجمع در تشریح مشکلات صنفی دستیاران و دانشجویان PHD گفت: یکی از مشکلات اساسی دانشجویان دکتری تخصصی و همچنین رزیدنت‌ها، مباحث مربوط به بیمه درمانی و بیمه تکمیلی این عزیزان است که باید به صورت اضطراری و خارج از زمان به طور جدی  نسبت به آن پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

وی بر لزوم تعداد کشیک‌های متعارف برای دستیاران در دانشگاه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: افزایش تعداد کشیک‌ها در مراکز درمانی و بیمارستانی موجب فرسودگی جسمی و روانی این عزیزان می‌شود. همچنینی نبود ضمانت اجرایی در ابلاغ‌های صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت در دانشگاه‌های علوم پزشکی و عدم در نظر گرفتن کارانه عادلانه برای رزیدنت‌ها با توجه به حضور آنها در بخش بالینی از دیگر مواردی است که باید نسبت به رفع آن تلاش کرد.

صادق‌زاده گفت: لزوم افزایش یک ترم تحصیلی به سنوات دانشجویان PHD با پرداخت کمک هزینه تحصیلی با توجه به شرایط ویژه کرونا و عقب افتادگی کارهای پژوهشی و باتوجه به اینکه اکثر دانشجویان PHD متأهل و صاحب فرزند هستند، امری ضروری است.

دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: بیکاری دانشجویان PHD فارغ التحصیل شده در اکثر رشته‌های علوم پایه از جمله معضلاتی است که باید فکر اساسی برای رفع آن کرد. ضمن اینکه جذب تعهد خدمت فارغ‌التحصیلان در رشته‌های غیرمرتبط با رشته تحصیلی و جذب گزینشی از دیگر مشکلاتی است که نیاز به بازنگری و برگزاری جلسات در کارگروه‌های تخصصی دارد.

وی گفت: لزوم پوشش بیمه مسؤولیت برای دستیاران، ضرورت افزایش کمک هزینه تحصیلی دستیاران و دانشجویان PHD با توجه به تورم موجود و مشکلات مالی دانشجویان نیز از دیگر موارد مطرح شده است که باید نسبت به رفع آن تلاش کرد.

همچنین دکتر فاطمه رحمانیان دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی جهرم و رزیدنت داخلی سال دوم وکارگروه حقوقی مجمع گفت: پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی کمک هزینه تحصیلی و افزایش ۲۵ درصدی سالیانه از جمله مواردی است که نیاز است در کارگروه حقوقی به صورت ویژه نسبت به آن بحث و تبادل نظر کرد.

وی خواستار تبدیل دوره دستیاری به شغل برای دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی شد و گفت: افزایش ساعت کار طولانی رزیدنت‌ها از جمله مواردی است باعث فرسایش جسمی و روحی دستیاران می‌شود و لزوم استانداردسازی ساعت کشیک دستیاران امری ضروری است. بدون شک افزایش ساعت کار کشیک‌ها در مراکز درمانی و بیمارستانی موجب بروز خطا در مسیر فعالیت‌های رزیدنت‌ها می‌شود و ممکن است تأثیر منفی نسبت به بیمار نیز داشته باشد و خستگی ناشی از کار زیاد دستیاران در ساعات کشیک، ممکن است بازدهی فعالیت کار این عزیزان را کاهش دهد.

وی خاطرنشان کرد: ‌درکارگروه حقوقی به دنبال این هستیم که با ارائه برنامه مدون، تعداد  کشیک‌های را به حداکثر ده کشیک در ماه و همچنین ساعت کشیک رزیدنت‌ها را به حداقل ساعت متعارف با ارائه برنامه مدون آموزشی برسانیم.

لزوم پایش مداوم سلامت‌روان دستیاران

رحمانیان گفت: همچنین تلاش داریم با افزایش حقوق یا کمک هزینه تحصیلی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی و همچنین همسان‌سازی حق‌الزحمه دستیاران با حقوق ثابت یک پزشک عمومی طرحی را در راستای حل مشکلات این قشر ارائه کنیم. حداقل حقوق ثابت یک پزشک عمومی فارغ التحصیل طرحی ۸ میلیون تومان است در حالی که اکنون به لطف افزایش ۲۵ درصدی افزایش حقوق رزیدنت‌ها، اکنون حقوق آنها به ۴ میلیون تومان افزایش یافته که کفاف زندگی دستیاران را نمی‌دهد که باید شرایطی حاصل شود که میزان دریافتی دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی به دو برابر افزایش پیدا کند.

وی همچنین بر لزوم پایش مداوم سلامت‌روان دستیاران و همچنین پایش مداوم اساتید تاکید کرد و گفت: در کارگروه حقوقی تلاش خواهیم کرد که با راه‌اندازی پایش مستمر سلامت‌روان برای دانشجویان دکتری تخصصی و همچنین رزیدنت‌ها، سلامت‌روانی این عزیزان که نظام سلامت کشور را تشکیل می‌دهند و با بیماران سر وکار دارند، را تضمین کنیم.

انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.