چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸

به مناسبت هفته وحدت و تربیت بدنی برنامه ورزشی کوهپیمایی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد

به مناسبت هفته وحدت و تربیت بدنی برنامه ورزشی کوهپیمایی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در حاشیه برنامه ورزشی  کوهپیمایی دانشگاه  گفت:از دانشجویانی که ایده های مطلوبی برای ترویج ورزش همگانی دارند حمایت می شود.

دکتر محمد باقر خادم عرفان در گفتگو با مفدا کردستان به مناسبت هفته وحدت و تربیت بدنی اظهار داشت:روز تربیت بدنی و ورزش در ایران و تقویم شمسی برابر با ۲۶ مهر ماه است. هر ساله از بیست و ششم مهر ماه تا دوم آبان نیز به نام هفته تربیت بدنی نام گذاری شده است. این روز در سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری مصادف با دوشنبه یازدهم ربیع‌الاول سال ۱۴۴۳ و در تقویم میلادی برابر با روز ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۱ است.
وی در ادامه تصریح کرد:تاریخچه و برنامه‌های هفته تربیت بدنی و ورزش روز ۲۶ مهر ماه از سال ۱۳۸۳ تا کنون به عنوان روز تربیت بدنی و ورزش نامگذاری شده است تا مردم بیشتر با ورزش و فواید آن آشنا شوند. همچنین هر ساله تلاش می‌شود تا در این هفته برنامه‌ها و رویدادهای مفیدی در زمینه ورزش و سلامت جامعه برگزار شود، به عنوان مثال اکثر کلنگ زنی‌ها و همایش‌های مرتبط با این موضوع در این هفته انجام می‌شود.
وی با اشاره به دلیل نامگذاری روز تربیت بدنی و ورزش گفت:علت اصلی نامگذاری هفته تربیت بدنی و ورزش، آشنایی اقشار مختلف جامعه با اهمیت، فواید و اثرات ورزش در زندگی فردی و اجتماعی است. همچنین توجه و ضرورت اشاعه، توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش‌های همگانی یکی دیگر از دلایل برگزاری این هفته به شمار می‌آید.
دکتر خادم عرفان در مورد شعار روز تربیت بدنی و ورزش ۱۴۰۰ افزود:شعار  ایران تندرست، ایران همدل، ایران قوی به عنوان شعار هفته تربیت بدنی و ورزش در سال ۱۴۰۰ انتخاب شده است.
وی گریزی نیز به برنامه های هفته تربیت بدنی زد و گفت: با توجه به برنامه‌ها و اهداف هفته تربیت بدنی در سالجاری روز دوشنبه ۲۶ مهر ماه مصادف با اولین روز هفته تربیت بدنی،مسیر امید، مدار نشاط ،روز سه شنبه ۲۷ مهر ماه ورزش، میثاق وحدت و برادری ،روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ورزش، پیشران سبک زندگی و تحکیم خانواده، روز پنج شنبه ۲۹ مهرماه ورزش، طلایه داران سلامت  نامگذاری شده است.
وی در ادامه این خبر افزود:روز جمعه ۳۰ مهرماه ورزش، منش پهلوانی، فتوت و جوانمردی ،روز شنبه اول آبان ماه ورزش، فرهنگ سخت‌کوشی، رونق کار، افزایش بهره‌وری و روز یکشنبه دوم آبان ماه  ورزش آئین اخلاق و مهربانی نامگذاری شده است.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در مورد آثار فردی ورزش گفت:ورزش، بر جنبه‌های گوناگون فرد اثرمی گذارد. ورزش توانایی و قدرت جسمانی ورزشکاران را بالا می‌برد و به دنبال آن باعث سلامت بدن می‌شود. امام علی (ع) در این باره می‌فرمایند: سلامتی نعمتی است که از زیادی مال بهتر است. علاوه بر این ورزش به تعادل جسم و جان و با نشاط شدن روحیه کمک می‌کند، روحیه با نشاط نیز باعث طراوت و شادابی بدن می‌شود.
دکتر خادم عرفان با اشاره به آثار روانی ورزش اظهار داشت:ورزش علاوه بر اینکه باعث سلامت جسم می‌شود، بر روح و روان فرد نیز تأثیر مثبت می‌گذارد. یکی از این نتایج مفید افزایش اعتماد به نفس در ورزشکاران است. افزایش شور و نشاط، امید به آینده و عدم افسردگی نیز از دیگر نتایج مثبت روحی ورزش برای افراد است.
به گفته معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به مناسبت هفته وحدت و تربیت بدنی  حضور پر رنگ دانشحویان در برنامه های ورزشی دانشگاه روحیه شادی و نشاط را میان آنها ایجاد کرده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.