شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰

سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) مبارک باد

سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) مبارک باد

نهم ربیع‌الاول مصادف است با آغاز امامت حضرت مهدی(عج) امام بزرگ و امید مستضعفان جهان، او خواهد آمد و جهان را از عدل و داد پر خواهد کرد همان‏گونه که از ظلم و جور، پر شده است.

مفدا یاسوج- اولین روز امامت امام زمان (عج) نهم ربیع الاول است، این روز شروع دوره‌ای مهم در تاریخ شیعه به حساب می‌آید. برخی، نهم ربیع الاول را غدیر دیگر به حساب می‌آورند، زیرا جانشینی برای ادامه ولایت و امامت انتخاب می‌گردد.

در زمان حیات امام حسن عسکری (ع)، سختگیری‌های حکومت نسبت به ایشان بسیار زیاد بود. تا آن اندازه که هیچکس حق ارتباط با آن امام بزرگوار را نداشت. از این رو امام حسن عسکری (ع) باید به پنهان کاری بسیاری از مسائل می‌پرداخت.

یکی از مواردی که ایشان از چشم حکومت و دشمنان دور نگه داشتند، تولد فرزند بزرگوارشان، حضرت مهدی (عج) بود. حضرت مهدی (عج) آخرین جانشین و امام از نسل پیامبر (ص) بود و پنهان کردن ایشان یکی از مهمترین مسائل به شمار می‌رفت.

اگر دشمنان از وجود حضرت مهدی (عج) باخبر می‌شدند، برای از میان برداشتن ایشان اقدام می‌کردند. در صورتی که وجود حضرت مهدی (عج) در اسلام بسیار مهم بوده و بنیاد ظلم و بیداد توسط ایشان از میان خواهد رفت.

این پنهان کاری تا جایی بود که حتی در هنگام تولد حضرت مهدی (عج) یاران نزدیک امام حسن عسکری (ع) نیز از این ماجرا خبر نداشتند.

در تاریخ نهم ربیع الاول سال ۲۶۰ ه. ق امام زمان (عج) به امامت رسیدند و جانشین پدر بزرگوارشان شدند.

به دلیل پنهان کردن فرزند امام حسن عسکری (ع)، ممکن بود میان عده‌ای درمورد جانشینی تردید به وجود آید. از این رو امام حسن عسکری (ع) در زمان حیات خود بر این مسئله تاکید داشتند که یارانشان هیچگاه درمورد جانشینی ایشان، شک نکنند، زیرا مشکلی پیش نخواهد آمد.

با وجود تاکید بسیار امام حسن عسکری (ع)، باز هم بعد از وفات ایشان میان عده‌ای اختلاف به وجود آمد و درمورد پیروی از امام زمان (عج) تردید کردند. اما در این میان کسانی بودند که با اطمینان به اخلاص اهل بیت، از حضرت مهدی (عج) پیروی کردند.

وقتی که دشمنان از وجود فرزند امام حسن عسکری (ع) باخبر شدند، قصد کشتن آن حضرت را داشته و می‌خواستند مانع ادامه ولایت شوند. آن‌ها بعد از شهادت امام حسن عسکری (ع) هر چه به دنبال فرزندشان گشتند او را پیدا نکردند.

به خواست خداوند بزرگ، امام زمان (عج) از دیده‌ها پنهان شده بود تا کسی ایشان را پیدا نکند و نتواند آسیبی به او برساند. حضرت مهدی (عج) ۶۹ سال غیبت داشتند که از طریق چهار نماینده با مردم ارتباط داشتند.

در سال ۳۲۹ هجری قمری، نماینده‌ای از جانب امام زمان (عج) معرفی نشد و غیبت کبری آغاز شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.