جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱

به مناسبت آغاز امامت ولی عصر و زمان آقا امام زمان(عج)؛

درحقیقت در زبور پس از تورات نوشتیم که زمین را بندگان شایسته‌ی ما به ارث خواهند ‏برد

آغاز امامت ولی عصر (عج)

ما مبتلایان این خاموشی، راه را تا ناکجاآباد، به خاکی زده‌ایم ... کجاست ماه‌منیری که، وسط ‏روشنی آسمان، گم‌اش کردیم؟!‏

به گزارش مفدا بهشتی _ امام یازدهم مانند پدران خود زمینه را برای غیبت امام دوازدهم  آماده کرده بود. شب پیش از شهادت‌شان، دور از چشم مأموران خلیفه، نامه‌های بسیاری به شهرهای شیعه‌نشین فرستاد.

بر اساس گفته‌ی شیخ صدوق، خود امام زمان (ع) با کنار زدن عمویش جعفر که قصد نماز گزاردن داشت، بر بدن پدر بزرگوارش نماز خواند.

حکومت عباسی از مدت‌ها پیش بر اساس سخن رسول الله(ص) و امامان معصوم(ع) مبنی بر این که مهدی فرزند امام حسن عسکری(ع) است، امام یازدهم را زیر نظر داشت و مراقب بود تا فرزندی از ایشان نماند؛ اما امام یازدهم با پنهان نگه داشتن خبر ولادت فرزندش این نقشه را باطل کرد. پس از شهادت امام(ع) کم کم خبر فرزندی به نام مهدی (ع) پخش شد و تلاش چند باره‌ی خلیفه‌ی عباسی برای یافتن امام مهدی(ع) به نتیجه نرسید.

عثمان بن سعید، نائب اول امام(ع) بود و با آغاز غیبت ولی‌عصر(ع) نامه‌های حضرت را به شیعیان می‌رساند. از همین زمان بود که شیعیان برای نخستین بار طعم غیبت را چشیدند. آغاز غیبت صغرا مصادف با آغاز امامت حضرت مهدی(ع) بود تا مردم آرام آرام با مفهوم تلخ و دردناک غیبت آشنا شوند، و بتوانند با پی بردن به اشتباه خود، به وظایف‌شان در برابر امامان آگاه شوند، و هم‌چنان دین‌دار بمانند.

آنان احکام دین را از وجود اقدس امام زمان (ع) می‌گرفتند و در اختیار شیعیان می‌گذاشتند. سؤالات [کتبی و شفاهی] ایشان را به حضور امام زمان(ع) می‌بردند؛ سپس پاسخ را به شیعیان می‌رسانیدند؛ هم‌چنین، وجوه شرعی شیعیان را با وکالتی که از امام(ع) داشتند، می‌گرفتند [و به حضرت تحویل می‌دادند یا با اجازه‌ی ایشان مصرف می‌کردند] آنان جمعی بودند که امام حسن عسکری(ع) در زمان حیات خود عدالت‌شان را تأیید فرمود و همه را «امین امام زمان(ع)» برشمرد و بعد از خود، ناظر املاک و متصدی کارهای خویش گردانید، و آن‌ها را با نام و نسب به مردم معرفی نمود.

 همان‌طور که بیمار به سلامت نمی‌رسد!

مگر این‌که خودش را تسلیم محض پزشک کند و به تشخیص و درمان او اعتماد کند، انسان نیز، باید برای به سلامت طی کردن مسیر دنیا تا آخرت خود را به متخصص معصوم بسپارد.

در دوران غیبت صغرا چهار نایب خاص، امر وساطت میان امام(ع) و شیعیان را به عهده داشتند، که همه‌شان معروف و سرشناس بودند

بعد از فوت آخرین نفرشان غیبت کبرای امام زمان(عج) شروع شد.

اکنون ما در زمان غیبت هستیم و وظایف سنگینی به عهده داریم تا زمینه را برای ظهور امام زمان(عج) آن منجی عدالت گستر آماده کنیم ان شاءالله

عید ولایت امام زمان(عج) بر امام زمان(عج) و منتظران حضرتش مبارک باد!

انتهای خبر

کد خبرنگار: 110217

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.