پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷

رییس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت؛

سلامت روان برای همه، بیایید آن را به یک واقعیت تبدیل کنیم

آبادان محمودی

ناهید محمودی رییس اداره مشاوره باتوجه به قرار گرفتن در هفته بهداشت روان گفت: سلامت روان برای همه، بیایید آن را به یک واقعیت تبدیل کنیم.

ناهید محمودی رییس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی آبادان درگفتگوبا مفداآبادان عنوان کرد: بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ ، وضعیت سلامت روان افراد را در بسیاری از نقاط جهان تشدید کرده و موارد جدید ابتلا به بیماری‌های روانی را افزایش داده و موارد قبلی را نیز بدتر کرده  همچنین اختلالات قابل‌توجهی در خدمات مربوط به اختلالات روانی، عصبی و  مصرف مواد مخدر ایجاد کرده است.

بسیاری از افراد که با فشار بیشتر سلامت روان مواجه بوده‌اند و دسترسی کمتری به درمان داشته‌اند به‌طور نامتناسب تحت تاثیر آثار روانی بیماری همه‌گیر قرار گرفته‌اند. این موضوع در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، زیرا بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ نابرابری‌های طولانی‌مدت را در سلامت روان برجسته و عمیق کرده و ضروری است که تلاش کنیم مراقبت‌های بهداشت روانی برای همه به واقعیت مبدل شود.

موضوع روز جهانی سلامت روان در سال ۲۰۲۱ «سلامت روان در جهانی نابرابر» اعلام شده که فدراسیون جهانی بهداشت روان آن را تعیین کرده است. بر اساس داده‌های سازمان ملل‌متحد در سال ۲۰۱۶ سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست دادند و ۷۹ درصد از خودکشی‌های جهانی در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق می‌افتد.

طبق اعلام فدراسیون جهانی بهداشت روان (WFMH) بین ۷۵ تا۹۵ درصد از افراد مبتلا به اختلالات‌روانی در کشورهایی با درآمد کم و متوسط به هیچ خدمات بهداشت‌روانی دسترسی ندارند.

ایشان در ادامه گفتند: در این میان وجود منابع استرس‌زا و تاثیر آنها بر سلامت روان در دوران دانشجویی، می‌تواند ضمن ایجاد اختلال در عملکرد تحصیلی، عملکرد حرفه ای دانشجویان پزشکی  و پیرا پزشکی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

وجود انواع ارتباط مستقیم و غیرمستقیم متغیرهای استرس‌زای دانشجویی با متغیرهای روانشناختی در دانشجویان علوم پزشکی، اهمیت کنترل انواع منابع فشار روانی مرتبط با دوره تحصیلی در دانشگاه، جهت مدیریت سلامت روان دانشجویان را نشان می دهد.

در بررسی‌ های انجام شده سن، وضعیت تاهل، مقطع تحصیلی، وضعیت مسکن و تعداد افراد همخانه بر سلامت روان دانشجویان تاثیرگذار بودند؛ همچنین مشکلات ارتباطی، اقتصادی، علاقه به رشته تحصیلی، مشکلات تحصیلی، مشکلات مربوط به آینده شغلی و فعالیت ‌های تفریحی دانشجویان فشارهای روانی بودند که تاثیر به سزایی بر سلامت روان دانشجویان داشتند .

با توجه به اینکه شیوع اختلالات روانی در بین دانشجویان پزشکی تقریبا دو برابر جمعیت عمومی است، به نظر می ‌رسد تعدیل فشارهای روانی که باعث افزایش اضطراب و افسردگی در بین دانشجویان پزشکی می ‌شود، بتواند تاثیر به سزایی در بهداشت روان این گروه از دانشجویان داشته باشد.

در این میان اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی آبادان از شروع پاندمی کرونا تا کنون جهت تسهیل در ارائه خدمات روان شناختی و مشاوره ای به صورت تلفنی در خدمت دانشجویان بوده است.

ایشان فرمودند: داشجویان می توانند جهت دریافت خدمات مشاوره ای از طریق خطوط زیر همه روزه از ساعت 9 الی 14 و 16 الی 20 تماس حاصل نمایند.

خط شماره یک : 09387949221 خانم جعفر زاده دشتی

خط شماره دو:  09165152602  آقای عابدی مطلق

خط شماره سه:  09014522474 خانم سیار

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.