چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱

در گفتگو با دکتر رامتین حدیقی؛

جشنواره قرآن باید به تغییر رفتار و افزایش نشاط معنوی و اُنس با قرآن منتج شود

دکتر رامتین حدیقی

به مناسبت آغاز بیست و ششمین دوره از جشنواره قرآنی هدهد؛ گفتگویی داشتیم با دکتر رامتین حدیقی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران که تقدیم خوانندگان و مخاطبان دانشگاهی می‌شود.

مفداایران؛

۱ - به نظر شما برگزاری جشنواره قرآنی چه تاثیری می‌تواند بر ترغیب دانشجویان به انس بیشتر با قرآن داشته باشد؟

انس، یعنی خو گرفتن و آرام یافتن به چیزی و انس گرفتن، یعنی همدم بودن، خو گرفتن، ارتباطی فراتر از یک رابطه معمولی و ارتباطی مستحکم که موجب تأثیرپذیری و تأثیرگذاری باشد. با تعریفی این چنین، انس جوانان با قرآن، معنای ژرف‌تری به خود می‌گیرد و هدفی والاتر برایش قابل تصور است؛ هدفی که دلیل نزول قرآن است. انس با قرآن، یعنی آموختن قرآن (قرائت صحیح قرآن)، استمرار بر قرائت قرآن، فهم قرآن و تدبر در آیات آن و عمل به قرآن؛ امّا کمال انس با قرآن، زمانی حاصل می‌شود که موجب تغییر رفتار شود؛ بدان صورت که شخص و به دنبال آن جامعه، به آرامشی معنوی دست یابند و از دغدغه‌هایی که گریبان‌گیر افراد یا جامعه غیردینی است، برهند.

راه انس با هر چیزی، ارتباط زیاد با آن است و این مطلب از نظر روان شناختی، مسلم و غیر قابل انکار است. اگر غذایی در کام انسان ناخوشایند باشد، با چند بار خوردن، با ذائقه او هماهنگ می‌شود و عادت به شنیدن صدایی ناهنجار، از شدت آزار آن می‌کاهد؛ به گونه‌ای که گاهی اوقات انسان متوجه آن نمی‌شود.

برگزاری جشنواره قرآنی هم موجب ترغیب دانشجویان به شرکت در این مسابقات می‌شود و یکی از راه‌های انس بیشتر با قرآن است.

جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، نبض فرهنگی این دانشگاه‌هاست که باید به تغییر رفتار و افزایش نشاط معنوی و اُنس با قرآن منتج شود و باید تلاش کنیم تا حضور حداکثری شرکتکنندگان به خصوص دانشجویان را در این مرحله داشته باشیم چرا که هدف برگزاری جشنواره قرانی هدهد تعمیق انس و الفت دانشگاهیان با معارف تابناک قرآن کریم و سیره ائمه اطهار علیه‌السلام است.

۲ - با توجه به اینکه مسئولیت‌پذیری یکی از محورهای اخلاقی قرآن است؛ به نظر حضرتعالی آیا می‌توان از آموزه‌های قرآنی در جهت تربیت جامعه‌دانشگاهی به منظور پاسخگویی به نیازهای اجتماعی بهرمند شد و از این طریق احساس مسئولیت اجتماعی را در جامعه دانشگاهی گسترش داد؟

قرآن آخرین معجزه الهی برای بشریت است.

 خداوند قرآن را فرستاد تا پاسخگوی تمامی نیازهای بشریت در حوزه‌های فردی، اجتماعی و سبک زندگی باشد، از این رو این کتاب الگوی بشریت محسوب می‌شود.

قرآن و فرهنگ‌سازی بر مبنای آموزه‌های قرآن از مهم‌ترین کارهایی است که به برکت پیروزی انقلاب در کشور از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

امروزه انسان با وجود ظهور تمام تکنولوژی‌های پیشرفته خود را محتاج زندگی‌ای می‌داند که انسانیت، اخلاق، آرامش و حس برادری و نوع دوستی در آن وجود داشته باشد و تمام این موارد در پرتو قرآن کریم به سرانجام می‌رسد.

قرآن در سلامت جامعه در عرصه‌های مختلف، نقش بسزایی دارد. همه ما باور داریم که ترویج قرآن در جامعه ضامن تامین سلامت در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است و نفوذ معارف و مبانی اصیل قرآن و سیره ائمه اطهار در متن جامعه باعث افزایش احساس امنیت عمومی، بازدارندگی در مقابل ناهنجاری‌های اجتماعی و بسط مهرورزی و زیست مومنانه می‌شود. هر گاه که قرآن و معارف اسلامی در جامعه حضور پررنگ دارد ما شاهد کاهش معنی‌دار نابسامانی‌های اجتماعی و گسست‌های خانوادگی هستیم و هرگاه قرآن در متن زندگی نبوده شاهد آسیب‌های متنوع اجتماعی و اخلاقی در زمینه‌های فرهنگی و روحی روانی هستیم.

۳ - به عنوان معاون دانشجویی و فرهنگی چه پیامی برای مشارکت حداکثری اساتید، دانشجویان و کارکنان در این جشنواره دارید؟

با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که در راستای توسعه فرهنگ قرآنی سه هدف‌گذاری را مطرح می‌کنند. یکی گسترش دانش و اطلاعات دانشجویان از آموزه‌های قرآنی و ترویج تدبر در قرآن است؛ نکته مهم دیگر انس با قرآن است که می‌تواند مقدمه‌ای برای دستورات الهی باشد و گام سوم تجلی این‌ها در رفتارهای ماست که این هدف نهایی و غایی است؛ ما زمانی شاهد تحول در جامعه خواهیم بود که رفتار قرانی در تک تک افراد جامعه بروز کند.

من از خانواده بزرگ دانشگاه، اساتید، کارکنان و دانشجویان دعوت می‌کنم تا مشارکت حداکثری در جشنواره قرآنی هدهد داشته باشند تا هم شاهد رشد روز افزون و ترویج فضائل قرآنی در دانشگاه و جامعه باشیم و هم نام بلند دانشگاه علوم پزشکی ایران همیشه در کشور بدرخشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.