سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷

شوراهای صنفی به دنبال تعامل سازنده با مسؤولان برای رفع دغدغه‌های دانشجویان هستند/مهمترین دغدغه دانشجویان بازگشایی دانشگاه‌ها است

مفدا

نایب دبیر شورای مرکزی مجمع شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت ایجاد تعامل لازم میان اعضای شوراهای صنفی با مسؤولان دانشگاهی و ستادی برای رفع هر چه بهتر مشکلات دانشجویان، ابراز داشت: مهمترین وظیفه من به عنوان عضو شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت این است که صدای دانشجویان باشم و بی واسطه، دغدغه، نگرانی و مشکلات دانشجویان را در حوزه‌های مختلف پی‌گیری و به خوبی به مسؤولان ستادی منتقل کنم.

مهدی سقاوی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و نائب دبیر عضو شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور در گفت‌وگو با مفدا در خصوص نگاه شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت، در این دوره، بیان داشت: در ابتدا باید قدردانی کنم از دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها که به ما این فرصت را دادند که در سطح کشوری بتوانیم پی‌گیر مشکلات و خواسته‌های این عزیزان باشیم. از خداوند منان می‌خواهم به ما این قدرت را عنایت کند که پاسخ این اعتماد را به نحو احسن بدهیم و به نحوی رفتار کنیم که دغدغه دانشجویان رفع و روند مطلوب و مورد نظر دانشجویان شکل بگیرد.

نایب دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که شیوع ویروس کرونا انتخابات شوراهای صنفی را در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و شورای مرکزی کشوری با وقفه یک ساله مواجه کرد، گفت: ثابت ماندن افراد برگزیده سال ۱۳۹۸ در سال ۱۳۹۹ در سمت‌های خود در شوراهای صنفی دانشجویان و همچنین استمرار این حضور در میان اعضای شورای مرکزی، مشکلات عدیده‌ای را در مسیر  پی‌گیری‌های حوزه صنفی و رفاهی به دنبال داشت که جا دارد از همین جا و از طریق مفدا، تشکر ویژه کنم از تمام دبیران و اعضای شوراهای صنفی در سراسر کشور که در این یک سال گذشته از دل و جان مایه گذاشتند و با وجود شرایط کرونایی پی‌گیری‌های خود را به صورت مستمر ادامه دادند.

وی در تکمیل این بخش از سخنان خود ابراز داشت: این روند در حالی بود که ما می‌دانستیم بسیاری از شوراهای صنفی به دلایل مختلف از جمله فارغ التحصیلی اعضایشان و عدم امکان برگزاری انتخابات، با نیمی از اعضای خود در حال ادامه فعالیت بوده و بحران‌های جدید حاصل از ویروس کرونا نیز کار شوراهای صنفی را برای پیگیری بهتر و مجدانه‌تر خواسته‌های دانشجویی سخت‌تر کرده بود .

مهمترین وظیفه من به عنوان عضو شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت این است که صدای دانشجویان باشم و بی واسطه دغدغه، نگرانی و مشکلات دانشجویان را در حوزه‌های مختلف پی گیری و به خوبی به مسولان ستادی منتقل کنماین فعال دانشجویی با بیان این‌که در چنین شرایط سختی، شوراهای صنفی سراسر کشور سنگر را رها نکردند و همچنان با تمام توان پیگیر رفع دغدغه‌های گسترده دانشجویان بوده و هستند، ابراز داشت: تمدید دوره یک ساله شوراهای صنفی و رسیدن آن به دو سال به دنبال شیوع ویروس کرونا، موجبات فشار بر شوراهای صنفی در سراسر کشور را به دنبال داشت.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در اردیبشهت ماه سال ۱۴۰۰ انتخابات شوراهای صنفی در سطوح مختلف دانشکده‌ای، دانشگاهی و... برگزار شد و در نهایت در تاریخ سوم شهریور ماه سال جاری در محل سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، "مجمع دبیران شورهای صنفی سراسر کشور" تشکیل شده و دبیران مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت انتخاب و مشخص شدند.

سقاوی ضمن تقدیر از  برگزار کنندگان این نشست که با رعایت دستورالعمل‌ها توانستند نشست "مجمع دبیران شورهای صنفی سراسر کشور" و انتخابات شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی را به خوبی برگزار کنند، ابراز داشت: با رای اعتماد دبیران مرکزی در نهایت سیامک برزیده دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان دبیر کل شورای مرکزی شورای صنفی وزارت بهداشت و بنده نیز به عنوان نایب دبیر انتخاب شدم.

نائب دبیر شورای مرکزی شورای صنفی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این‌که حوزه فعالیت شورای مرکزی در سه  بخش "ساختاری"، "آموزشی" و "رفاهی" طبقه بندی می‌شود، بیان داشت: در حوزه ساختاری تلاش ما بر این است که سامان از دست رفته را در حوزه شورای صنفی مرکزی دانشجویان و کارگروه‌های که در این شورا وجود دارد برگردانیم و شرح وظایف مشخصی را نیز برایشان تعریف کنیم.

فراهم کردن تسهیلاتی برای شوراهای صنفی در سراسر کشور

عضو شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که از تمام دبیران مرکزی سراسر کشور می‌خواهیم در کارگروه‌های مختلف بر حسب تخصص و علایق خود شرکت کرده و از این پتانسیل استفاده کنند، بیان داشت: تلاش داریم ساختار و چهارچوبی را مشخص کنیم که فرآیند پی‌گیری‌های خود را بر اساس درخواست دانشجویان در سطح کشور به خوبی مدیریت کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین در حوزه ساختاری نیز به دنبال فراهم کردن تسهیلاتی برای شوراهای صنفی در سراسر کشور هستیم تا امکان پی‌گیری مساعدتر درخواست‌ها و دغدغه‌های دانشجویان وجود داشته باشد. این مهم چه به واسطه کارگروه‌هایی که در سطح کشوری ایجاد کرده‌ایم و یا به واسطه اصلاح آیین‌نامه شورای صنفی که با کمک هیأت نظارت بر شوراهای صنفی انجام خواهد شد دنبال می‌شود، البته در این میان کسب کرسی در نهادهایی که می‌تواند کار ما را به عنوان اعضای شورای صنفی هموار کند نیز دارای اهمیت ویژه است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: شوراهای صنفی همواره افتخار می‌کنند که حسب رای مستقیم تمام دانشجویان مشروعیت خود را به دست آورده‌اند و بر اساس آیین‌نامه‌ شوراهای صنفی در حوزه‌های آموزشی، رفاهی، پژوهشی و ورزشی وظیفه فعالیت دارند اما متاسفانه برای اجرای صحیح این وظایف محوله از سوی دانشجویان و آیین نامه ، نیازمند ابزارهای اجراییست که این ابزار یا در اختیار ما قرار ندارد.

دانشجویان مشکلات و دغدغه‌های خود را از طریق دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی و آی دی روابط عمومی شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت در شبکه‌های اجتماعی به نمایندگان خود منتقل کنند. تمام تلاش ما این است که با همه توان و امکاناتی که در اختیار داریم در جهت رفع مشکلات دانشجویان حرکت کنیمنائب دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت یاداور شد: از جمله این موارد می‌توان به عضویت شوراهای صنفی در شورای آموزشی و شورای اسکان دانشگاه اشاره کرد که ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این دغدغه مهم را پیگیری کرده و از مسؤولان متقاضی هستیم در راستای ایفای صحیح نقش شوراهای صنفی در انتقال نظرات دانشجویان و ایفای دقیق تر نقش نمایندگی آن‌ها به ما کمک و همکاری کنند.

وی افزود: در حوزه آموزشی می‌توانیم به بحث کیفیت آموزش مجازی و چگونگی حضوری شدن دانشگاه‌ها که با تکمیل واکسیناسیون دانشجویان اتفاق خواهد افتاد، آزمون‌های جامع و ... اشاره کنیم و در حوزه رفاهی نیز تلاش داریم موضوعات گسترده‌ای چون مشکلات خوابگاه‌ها، وام‌های دانشجویی، واکسیناسیون و ... را مد نظر داشته باشیم که نیازمند پی‌گیری متمرکز در سطح کشوری است، ما تلاش داریم در این دوره جدید با همت همه عزیزان نسبت به پی‌گیری این موارد اقدام کنیم.

مهمترین خواسته شوراهای صنفی بهبود شرایط دانشجویان است

این فعال دانشجویی بیان داشت: مهمترین خواسته ما به عنوان شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی از مسؤولان کشوری، دانشگاهی و ستادی درک شرایط دانشجویان و همراهی با ما برای بهبود شرایط دانشجویان است، شوراهای صنفی در حقیقت پلی هستند بین دانشجویان و مسؤولانی که بنا است تصمیم گیرنده باشند، بر این اساس ما امید داریم در فضای تعاملی و صمیمی بتوانیم دغدغه دانشجویان را با مسوولان کشوری در میان بگذاریم.

سقاوی یادآور شد: مهمترین وظیفه من به عنوان عضو شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت این است که صدای دانشجویان باشم و بی واسطه دغدغه، نگرانی و مشکلات دانشجویان را در حوزه‌های مختلف پی‌گیری و به خوبی به مسؤولان ستادی منتقل کرده و در درجه بعد تلاش کنیم که با همکاری اعضای شورای مرکزی، فضایی را برای شوراهای صنفی سراسر کشور فراهم کنیم که با قدرت و در شرایط مساعد و مناسب، پی‌گیر مسائل و حقوق دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه خود باشند.

این عضو فعال در شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت مهمترین دغدغه دانشجویان در حال حاضر را بازگشایی دانشگاه‌ها دانست و بیان داشت: شیوه‌نامه بازگشایی بر اساس دستورالعمل‌ها و چگونگی فرایند آموزش و آزمون‌ها تدوین شده است، در این میان موضوع دارای اهمیت، تکمیل واکسیناسیون خانواده‌های دانشجویان، خصوصا دانشجویانی است که در بیمارستان‌ها حضور دارند  و مسائل رفاهی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در خوابگاه‌های دانشجویی است که باید به خوبی مراقبت شود.

وی در پایان بیان داشت: شورای صنفی دانشجویان هر آن‌چه دارد از دانشجویان دارد، این شورا از دانشجوان است و برای دانشجویان فعالیت می‌کند و این افتخار را دارد که اعضای آن با رای مستقیم دانشجویان انتخاب شوند. از دانشجویان خواهشمندیم مشکلات و دغدغه‌های خود را از طریق دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی و آی دی روابط عمومی شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت در شبکه‌های اجتماعی به ما منتقل کنند، تمام تلاش ما این است که همه توان و امکاناتی را که در اختیار داریم در جهت رفع مشکلات دانشجویان به کار بندیم./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.