سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵

در اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

مولفه های سلامت روان

مولفه های سلامت روان

سلامت روان مردم یک جامعه نیاز اصلی و اساسی جوامع پیشرفته و یا در حال توسعه است، موضوعی که چنانچه به آن توجه نشود به اندازه ای قدرت دارد که می تواند توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش مفدامشهد، حمیده صمدی، روانشناس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه، یادداشتی در خصوص مولفه‌های سلامت روان منتشر کرده است. وی نوشت:

سلامت روان به رفاه احساسی و روانی اشاره دارد که به زندگی سالم کمک می کند، استراتژی های بسیاری می تواند به حفظ سلامت روان کمک کند، بیماری روحی می تواند توانایی افراد برای انجام زندگی روزانه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. یک چهارم مردم ایران از اختلالات روانی رنج می برند. بر اساس آخرین پیمایش ملی، اختلالات خلقی و افسردگی شایع ترین اختلالات روانپزشکی در کشور هستند.

رعایت برخی اصول ساده خودمراقبتی احتمال بروز اختلالات روانپزشکی را در افراد کاهش می دهد، برخورد با بیماری های روانپزشکی در خانواده ها متفاوت از بیماری های جسمی است و این امر به دلیل کمبود آگاهی، نگرش منفی و انگ اجتماعی در ارائه مراقبت های موثر است لذا خود مراقبتی و آگاه کردن افراد خانواده نقش موثری در پیشگیری و کاهش این اختلالات دارد.

مولفه های سلامت روان شامل:

  1. پذیرش خود
  2. ارتباط مثبت با دیگران
  3. خودمختاری
  4. تسلط بر محیط
  5. هدفمندی در زندگی
  6. رشد فردی

افراد دارای سلامت روان نسبت به محیط زندگی خود و دیگران، احساس مسئولیت بیشتری دارند و از چالش های زندگی نمی گریزند و تلاش می کنند با درایت و تدبیر بر مشکلات غلبه کنند همچنین در امور اجتماعی مشارکت کرده و الگوی مناسبی از سازگاری را ارائه می دهند و زندگی خود را با همه تلخ و شیرینی هایش دارای معنا و ارزش می دانند، تمایلی به مقایسه کردن خود با دیگران ندارند و هرگز به قضاوت دیگران نمی پردازند.