سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳

کارگاه آموزشی معرفی "نسخه جدید سامانه اطلاعاتی مشاوره و سلامت‌روان دانشجویان" برگزار شد

نشست مشاوره و سلامت روان

در آستانه آغاز سال جدید تحصیلی و هفته سلامت‌روان، کارگاه آموزشی "معرفی نسخه جدید سامانه فرابر سیناسا" به صورت مجازی و با حضور کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت‌روان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش مفدا، «کارگاه آموزشی معرفی نسخه جدید سامانه سیناسا مشاوره فرابر» به صورت مجازی با حضور مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر فرهاد طارمیان رییس اداره مشاوره و سلامت‌روان وزارت بهداشت، دکتر افسانه صادقی معاون مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس نسرین ستوده مسؤول واحد آمار و فناوری اطلاعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، کارشناسان و مسؤولان اداره مشاوره و سلامت‌روان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت‌روان دانشگاه‌های علوم پزشکی دوشنبه ۱۹مهرماه در سالن اجتماعات شهید احمدرضا احدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت در ابتدای این نشست با تبریک فرا رسیدن هفته سلامت‌روان، گفت: از زحمات شما کارشناسان فهیم ادارات مشاوره و سلامت‌روان که در ایام سخت کرونا در ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال ارائه خدمات حضوری و تلفنی هستید، تشکر ویژه می‌کنم. 

وی در ادامه با بیان این‌که آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ با اولویت دادن به حضور دانشجویان بر سر کلاس‌های درس همراه خواهد بود، بیان داشت: با بازگشایی دانشگاه‌ها، دانشجویان بیشتری را نسبت به سال قبل در فضای دانشگاهی خواهیم داشت و با دستورالعمل‌هایی که در حوزه مشاوره و سلامت‌روان مشخص شده است، کار شما در این حوزه سخت‌تر خواهد کرد.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: کرونا فشارهای مختلفی را که سابق بر این نیز وجود داشت، مضاعف کرده است و قطعا این فشار، با شروع سال تحصیلی چندین برابر خواهد شد، این در حالی است که کرونا آسیب‌های روانی بسیاری را بر مردم وارد کرده است که در بخشی از این آسیب‌ها، نیازمند حضور و مدیریت شما عزیزان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم. در این میان برای مدیریت آسیب‌های روانی که دانشجویان ورودی جدید در دوران شیوع کرونا با آن درگیر بوده‌اند، داشتن اطلاعات بسیار مهم و حیاتی است.

این مقام مسؤول با تاکید بر این نکته که سامانه‌هایی که در معاونت فرهنگی و دانشجویی به خصوص اداره کل دانشجویی راه‌اندازی شده است، برای داشتن اطلاعات جامع از دانشگاه‌ها بوده است، ابراز داشت: از این اطلاعات در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها استفاده می‌شود، نکته مهم و قابل توجه این است که اطلاعاتی که در سامانه‌ها درج می‌شود، در سیاست گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها مورد استناد قرار می‌گیرد که گاه برای نهادهای بالادستی نیز مفید فایده است، بر این اساس از تمامی کارشناسان فعال در ادارات مشاوره و سلامت‌روان درخواست می‌کنم، که اطلاعات دقیقی را در سامانه‌ سیناسا وارد کنند تا در تصمیم‌گیری‌ها به بهترین خروجی دست پیدا کنیم.

خدابنده‌لو با بیان این‌که در حوزه دانشجویی، گاه اطلاعاتی مشاهده می‌شود که دارای نقص بوده و این‌گونه اطلاعات آن‌گونه که باید مفید فایده نیستند، یادآور شد: در بخش سلامت‌روان به دلیل اهمیت موضوع و ارتباطی که در حوزه سلامت اجتماعی با دیگر نهادها پیدا می‌کند، لزوم دقت در ارایه اطلاعات به دلیل استفاده در برنامه‌های کلان کشوری، دارای اهمیت بیشتری است. با توجه به این‌که امکان دارد در بهمن.ماه حضور کامل دانشجویان را در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی داشته باشیم از شما عزیزان خواهش دارم تا در دوران حضور دانشجویان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در کنار دانشجویان باشید.

در ادامه دکتر بهرام طارمیان رییس اداره مشاوره و سلامت‌روان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، بیان داشت: ثبت نام دانشجویان جدیدالورود و همچنین آغاز هفته سلامت و بهداشت‌روان ما را بر آن داشت تا هر چه سریعتر این کارگاه را در خصوص "تغییرات صورت گرفته در نسخه جدید سامانه فرابر یا سیناسا" برگزار کنیم. به واقع تلاش شد تا بهره‌برداری از این سامانه همراه با تغییرات لازم در آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان باشد.

وی با بیان این‌که این سامانه اکنون بروز شده و تغییرات زیادی را به دنبال داشته است، یادآور شد: ساده‌سازی صفحه‌های محتوایی سامانه به جهت ثبت اطلاعات دانشجویان با سهولت بیشتر از جمله تغییراتی بوده است که در این سامانه رخ داده است. ثبت اطلاعات در این سامانه از این نظر دارای اهمیت است که عزیزان ما در ادارات مشاوره و سلامت‌روان دانشگاه‌ها کمتر مجبور به گزارش‌گیری شوند.

رییس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت با بیان این‌که برنامه‌ریزی‌های ما در اداره مشاوره و سلامت‌روان وزارت بهداشت، برای ادارات خود در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی به جهت رفع مشکلات و رسیدن به خواسته‌های مطرح شده، از طریق اطلاعات ثبت شده در سامانه سیناسا امکان پذیر است، ابراز اشت: این سامانه با تغییرات جدید صورت گرفته در ۳ دانشگاه علوم پزشکی به مدت ۳ هفته مورد بررسی مقدماتی قرار گرفته است، که در نهایت نظرات همکاران در این ۳ دانشگاه جمع‌آوری و بر اساس این نظرات، تغییراتی مجددا اعمال شده است. ما فکر می‌کنیم این سامانه خطا نخواهد داشت و نیازهای شما را برآورده خواهد کرد.

طارمیان با بیان این‌که برای بازنگری سامانه، بیش از یک سال است زمان گذاشته شده است، یادآور شد: برای بازنگری و اعمال تغییرات لازم در سامانه "سیناسا"جلسات متعدد برگزار شد که در همین جا از همه همکاران بزرگواری که هر کدام به نحوی در این مسیر دخیل بودند، تشکر می‌کنم. این سامانه از سال ۱۳۹۳ وجود داشته است و طی این چند سال با احصاء مشکلاتی که در این سامانه وجود داشت، از جمله خطاهایی که ممکن بود در گزارش‌گیری از عملکرد مشاهده شود، به روزرسانی آن صورت گرفت.

این مقام مسؤول با بیان این‌که کار اصلی سامانه این است که تمام ۶۳ اداره مشاوره و سلامت‌روانی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارند، اطلاعات عملکرد خود را وارد این سیستم کنند، گفت: ادارات مشاوره و سلامت‌روان علاوه بر این که مشخصات کارکنان و نوع خدمات و اقداماتی که انجام می‌دهند را در هر سال و هر لحظه از زمان، وارد این سیستم می‌کنند، از طریق گزارشاتی که هر ۳ تا ۶ ماه به شکل خروجی می‌گیرند، متوجه خواهند شد در چه زمینه‌هایی فعالیت بیشتری داشتند، حجم کلی اقدامات در حیطه‌های مختلف چه بوده است، در چه زمینه‌هایی فعالیت آنان کمتر بوده است و...

وی اضافه کرد: در دیگر سوی این خدمت، ستاد و اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت با جمع بندی کل فعالیت‌ها متوجه خواهد شد که کدام ادارات فعال‌تر بوده‌اند، کدام ادارات فعالیت کمتری داشته‌اند، نقاط ضعف و قوت کدام است و...

طارمیان بیان اشت: با وجود این سامانه این امکان وجود دارد که متوجه شویم که در یک سال و یا در مدت شش‌ماه چه تعداد دانشجو به ادارت مشاوره و سلامت‌روان، با چه شکایات، اختلالات و مشکلات روانشناختی مراجعه کرده‌اند و در ادامه ادارات مشاوره و سلامت‌روان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در حیطه‌های فعالیتی خود مانند مشاوره پیش از ازدواج و ارایه خدمات در سطوح متفاوت پیشگیری سطح یک، دو  و سه تا چه حد فعال بوده‌اند و امکان گزارش‌گیری از انواع خدماتی که ارایه شده است(روانشناختی، مشاوره‌ای، مشاوره تحصیلی، مددکاری، مشاوره ازدواج) نیز وجود دارد.

رییس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت با بیان این‌که این سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که استفاده از آن راحت‌تر باشد، اگن: یکی از اقدامات خوبی که در این سامانه صورت گرفته است این است که در خصوص افرادی که دارای رفتارهای خود آسیب‌رسان هستند، بلافاصله پیام هشداری برای رییس اداره مشاوره و سلامت‌روان ارسال می‌شود که بدانیم این دانشجو (دانشجوی سال یک تا مقاطع تخصصی و فلوشیپ) در وضعیت بحرانی قرار دارد و نیازمند مداخله زودهنگام است.

ارایه سؤالات و بیان نظرات "کارشناسان ادارت مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور" و بیان پاسخ‌ها و ارایه راه‌کارهای لازم از سوی "کارشناسان اداره مشاوره و سلامت‌روان و واحد آمار و فناوری اطلاعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت" به مدت ۳ ساعت، پایان بخش این نشست نیم‌روزه بود. /انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.