دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸

در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار؛

نشست همفکری و آموزشی قوانین و مقررات خوابگاهی ویژه ناظم، ناظمه و نگهبانان خوابگاه‌های دانشجویی برگزار شد

گزارش تصویری / نشست همفکری و آموزشی قوانین و مقررات خوابگاهی ویژه ناظم، ناظمه و نگهبانان خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

نشست همفکری و آموزشی قوانین و مقررات خوابگاهی، روانشناختی و انضباطی ویژه ناظم، ناظمه و نگهبانان خوابگاه‌های دانشجویی روز گذشته یکشنبه ۱۸ مهر ماه برگزار شد و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به اهمیت جایگاه دانشجویان و نحوه برخورد صحیح با آنان تاکید کردند.

به گزارش مفدا سبزوار، به همت شورای انضباطی، اداره مشاوره و سلامت روان، مدیریت دانشجویی و مدیریت حراست دانشگاه، روز گذشته یکشنبه ۱۸ مهر ماه،  نشست همفکری و آموزشی قوانین و مقررات خوابگاهی، روانشناختی و انضباطی ویژه ناظم، ناظمه و نگهبانان خوابگاه‌های دانشجویی در سالن دکتر سیادتی پردیس دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهدی معتکف‌فر مدیر دانشجویی دانشگاه با بیان اینکه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی حساس‌ترین معاونت در دانشگاه‌ها است اظهار داشت: کار کردن در این معاونت پرمشغله به دلیل وظایفی همچون تامین امنیت جان دانشجویان در حیطه‌های اسکان خوابگاهی و تغذیه بسیار سخت بوده و نیازمند تلاش شبانه‌روزی کلیه پرسنل این معاونت می‌باشد.

مدیر دانشجویی دانشگاه خطاب به ناظم، ناظمه و نگهبانان شاعل در خوابگاه‌های دانشجویی گفت: پدران و مادران این دانشجویان با رساندن فرزند خود به این مرحله از زندگی انتظاراتی از ما داشته و اکنون منتظر فرزند خود هستند تا با تحمل دوری و تحصیل در شهری دیگر، شاهد موفقیت‌های فرزند خود باشند. به واسطه همین امر شما در خط مقدم برخورد با دانشجویان هستید چرا که ساعاتی از شبانه‌روز را در کنار این عزیزان زندگی می‌کنید.

معتکف‌فر به اهمیت بعد سلامت روان دانشجویان اشاره‌ای نمود و تاکید کرد: با وجود افزایش مشکلات و به تبع آن خودکشی، در صورت مشاهده وجود اضطراب در بین دانشجویان، این مسئله را جدی گرفته و به سرعت این موارد را به مسئولان خود اطلاع دهید چرا که سهل‌انگاری در این مورد موجب پشیمانی خواهد شد.

وی به جذب روانشناسان به عنوان ناظم و ناظمه‌های خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در سال‌های گذشته اشاره‌ای کرد و بیان داشت: این کار اقدامی ارزشمند بود چرا که روانشناسان جذب شده می‌توانند به خوبی با دانشجویان در بعد روانی ارتباط برقرار نمایند.

این مقام مسئول در بخشی از سخنان خود به ناظم و ناظمه‌های شاغل در خوابگاه‌های دانشجویی گفت: انتظار ما از شما «تشخیص» است. درست است که شما روانشناسید، اما باید در صورت مشاهده کوچکترین مسئله‌ای در رفتار، گفتار، پوشش و . . . یک دانشجو، آن را سریعا به اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه اطلاع دهید. شما باید مسائلی از قبیل: افسردگی و خودکشی را به خوبی بشناسید و در صورت مشاهده در بین دانشجویان انتحاری عمل کنید چون این امر بسیار اهمیت دارد.

مدیر دانشجویی دانشگاه یکی دیگر از انتظارات موجود را نظارت بر مسائل انضباطی عنوان کرد و افزود: رعایت قانون در راستای آیین‌نامه‌های موجود و در چارچوب تعریف شده اولویت کار ما خواهد بود و شما موظفید بر اجرای دقیق آیین‌نامه‌های پوشش حرفه‌ای و انضباطی نظارت دقیق داشته و در صورت مشاهده موارد تخلف، آن را به شورای انضباطی دانشگاه گزارش دهید.

معتکف‌فر در پایان سخنان خود از ناظم، ناظمه و نگهبانان شاغل در خوابگاه‌های دانشجویی خواست تا نظارت و سرکشی خود از خوابگاه و محیط‌های دانشجویی را افزایش داده چرا که دانشجویان عزیز امانت‌هایی نزد ما بوده و باید در صحت و سلامت کامل تحصیل خود را به پایان رسانده و به آغوش گرم خانواده بازگردند.

در ادامه این نشست محسن خسروجردی مدیر حراست دانشگاه نیز از اهمیت سلامت روان دانشجویان سخن گفت و تاکید کرد: حفظ جان یک انسان بسیار مهم بوده و نیازی به محرمانه نگه داشتن آن نیست و باید در صورت کوچکترین علائم در بین دانشجویان، سریع عمل کرد چرا که متاسفانه امروزه آمار خودکشی در بین دانشجویان افزایش چشمگیری داشته است.

مدیر حراست دانشگاه نحوه رفتار در کلام، برخورد و تذکر به دانشجو را مهم دانست و افزود: دانشجویان عزیز ما در سنینی هستند که نحوه صحبت با آنان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با کوچکترین بی‌احترامی آزرده خاطر می‌شوند که این می‌تواند به وجود آورنده مشکلات جدی باشد. پس همه ما باید مراقب رفتار، کلام و برخورد خود با این قشر ظریف و حساس باشیم.

خسروجردی امر به معروف و نهی از منکر را یک وظیفه همگانی بیان کرد و اظهار داشت: رعایت قانون و مقرارت در فضای دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی الزامی بوده و چیزی بیشتر از رعایت قوانین نمی‌خواهیم و شما به عنوان افراد شاغل در این محیط‌های دانشجویی باید نسبت به رعایت قانون حساس بوده و تذکرات لازم را اعمال نمایید.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا هر چه زودتر شرایط موجود بهبود یافته و با انجام واکسیناسیون عمومی به حالت عادی بازگشته تا شاهد حضور حداکثری دانشجویان در دانشگاه باشیم.

سپس حجت‌الاسلام ایمانی‌مقدم مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پشت تریبون قرار گرفت و در خصوص فلسفه حجاب و لزوم رعایت آن اظهار داشت: افراد ضامن فضای شخصی و فردی خود خواهند بود اما حجاب یک امر اجتماعی بوده و قوانین خود را دارد و همه ما ملزم به رعایت این قوانین هستیم.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از مسئولین خواست در صورت اعتراض دانشجویان به مسائل مختلف، به تشریح قانون برای دانشجو پرداخته چرا که قطعا دانشجویان به قانون معترض نخواهند بود. اما نحوه و طرز بیان و گفتار ما با دانشجو بسیار حائز اهمیت است و ما موظفیم این گفتار با متانت و در کمال آرامش صورت پذیرد.

در پایان این جلسه نیز دکتر علی دلبری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه که به دلیل جلسه‌ای دیگر به دقایق پایانی این نشست رسیده بود از جمع حاضر پوزش طلبید و دقایقی را برای حاضرین سخن گفت.

دکتر دلبری، معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه را موظف به ایجاد شرایطی امن و مورد رضایت دانشجویان دانست و افزود: من معتقدم در بسیاری امور «اخلاق» تعیین کننده بوده و نیازی به رجوع به آیین‌نامه و قانون ندارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه گفت: ما باید دانشجویان را فرزندان خود بدانیم. اگر این اتفاق صورت گیرد قطعا رفتار ما نیز مورد رضایت دانشجو قرار خواهد گرفت و احساس امنیت در این قشر به وجود خواهد آمد.

گزارش تصویری این نشست آموزشی را اینجا ببینید

کد خبرنگار: ۳۶۰۶۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.