دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹

کارشناس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

در همتایاری دانشجویان می‌توانند زمینه رشد شخصی و مهارتی خود را در دوران دانشجویی پرورش دهند

حمزه ارباب

حمزه ارباب کارشناس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه بر حوزه فعالیت و مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، مشاوره ای، بهداشتی و درمانی تاکید کرد و گفت: همتایاران سلامت روان، دانشجویان علاقمند به ارائه خدمت هستند که دارای روحیه کمک کردن و علاقمند به فعالیت در حوزه‌های روانشناختی، آموزشی و مباحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هستند.

به گزارش مفدا کاشان، همزمان با روزجهانی سلامت روان گفتگوی اختصاصی با کارشناس مجرب اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه که بیش از ۱۴ سال سابقه کار در کنار دانشجویان دارد توسط خبرنگار مفدا انجام شده است که در ادامه می خوانیم:

مفدا کاشان: لطفا خودتان را معرفی کنید:
حمزه ارباب، دکترای تخصصی مشاوره که مدت ۱۴سال است که درمرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه مشغول هستم و ارائه خدمات مشاوره و روانشناختی به دانشجویان را به عهده دارم.

مفدا کاشان:چه اتفاقی افتاد که تصمیم گرفتید وارد اداره مشاوره دانشگاه بشوید؟
اتفاق که نه یک انتخاب بود از سال ۸۱ که رشته مشاوره را انتخاب کردم تصمیم گرفتم وارد این حوزه شوم و پس از مراحلی که گذراندم و دریافت دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه رشته مشاوره مشغول شدم و بالطبع با پذیرش مشاوره دانشگاه متناسب با شغل وحرفه و رشته تحصیلی ام مشغول به کار و ارایه خدمت شدم.

مفدا کاشان: یکی از کارهای اداره مشاوره طرح همیاری بوده، شما این طرح را چطور ارزیابی میکنید؟
یکی از حوزه های رشد برای دانشجویان، حوزه فعالیت و مشارکت در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، مشاوره ای، بهداشتی و درمانی است و یکی از مسیرهایی که دانشجویان می‌توانند زمینه رشد و فعالیت شخصی و مهارتی خود را در مسیر دانشجویی پرورش دهند؛ همتایاری است.

همتایاران سلامت روان؛ دانشجویان علاقمند به ارائه خدمت هستند که دارای روحیه کمک کردن می باشند و علاقمند به فعالیت در حوزه های روانشناختی، آموزشی و مباحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی می باشند.

این دانشجویان می‌توانند به مرکز مشاوره مراجعه کنند و عضو کانون همتایاران سلامت روان شوند و خدمات را به همیاران خود(دوستان و دانشجویان) ارائه کنند و همچنین زمینه رشد را برای خود فراهم کنند. آموزش هایی را ببینند و بتوانند فرد موثری باشند و احساس را به دیگران منتقل و خودشان نیز تجربه کنند به عنوان یک مهارت که این می‌تواند در زمینه رشد اعتماد به نفس، عزت نفس خود، جامعه و دانشگاهمان موثر باشد.

مفدا کاشان: آیا دانشجویان مایل به شرکت در طرح همیاری همچنان فرصت عضویت دارند؟
بله؛ دانشجویانی که مایل به شرکت در این طرح هستند می‌توانند به مرکز مشاوره و سلامت روان مراجعه کنند و عضو این کانون شوند.

مفدا کاشان: به صورت کلی اداره مشاوره چه خدماتی ارائه می دهد؟
یکی از اهداف اداره مشاوره ارتقای سطح سلامت روانشناختی دانشجویان است. این خدمات شامل آموزش مهارت های زندگی، بحث پیشگیری است که از طریق آزمون هایی که صورت می گیرد انجام می شود که دانشجویان می‌توانند از آزمون هایی که در مرکز موجود است استفاده کنند و از مسائل عاطفی شان پیشگیری کنند و به خودشناسی خود کمک کنند.

هم چنین مشاوره در زمینه های شغلی، تحصیلی، ازدواج، زوج درمانی یا مشاوره های فردی که آدم ها ممکن است در دوران زندگی شان یا دوران تحصیلشان نیازمند به گره گشایی و حل مسئله از دید یک متخصص باشند که به خودشان نگاه کنند و متخصص به آنها کمک می کند که دریچه دیدگاه درونی آن ها به خودشان بهترشود و بتوانند خودشان را بهتر ببینند، خودآگاه تر شوند و تصمیم های آگاهانه تری را اتخاذ کنند.

  اگر دچار مشکل یا مسئله ای هستند یاد بگیرند آنها را حل کنند و سازگار شوند یا به درمان مشکلات عاطفی و روانی خود بپردازند در واقع به کمک یک روانشناس بخواهند مسیر خودشان را پیدا کنند و به زندگیشان غنای بیشتری دهند ، ارزش های خودشان را کشف کنند و در مسیر ارزش های خودشان به کمک روانشناس یا مشاور متخصص بهره مند شوند.

مفدا کاشان: آیا اداره مشاوره در زمینه مدیریت رابطه و آگاهی از هیجانات دیگران می تواند به دانشجویان کمک کند؟
دانشگاه مکانی است که دختران و پسران در فضایی قرار می‌گیرند که خواه ناخواه ممکن است که با هم ارتباط بگیرند. رابطه ممکن است باعث رشد شود ما مواردی رادیدیم که منجر به رشدشان شده منجر به تشکیل زندگی غنی شده و موارد زیادی را هم دیدیم که رابطه به شکست انجامیده شکست های عاطفی اتفاق افتاده، چالش هایی را برای آنها ایجاد کرده و بالطبع شکست و افت تحصیلی را منجر شده است، درگیری ذهنی و اضطراب را در آنها زیاد کرده یا مشکلات خانوادگی را منجر شده است و این می‌تواند ناشی از عدم مدیریت رابطه و عدم شناخت آدم ها، خودآگاهی، عدم مدیریت در رابطه و مدیریت مرزها در رابطه باشد که ممکن است این مشکلات را برای دختران و پسران در دانشگاه بوجود بیاورد.
بله اداره مشاوره به دانشجویانی که نیاز به کمک دارند، دانشجویانی که مراجعه می‌کنند و قبلا مراجعه نمودند به آنها کمک کرده که بتوانند در این زمینه خودشان را بشناسند، مسیرشان را ببینند و با چشمانی باز در این مسیر گام بردارند که از آسیب های احتمالی پیشگیری شود و به تصمیم گیری بهتر این دانشجویان کمک شود.

مفدا کاشان: در رابطه با اختلالاتی که ممکن است دانشجویان با آن درگیر باشند؛ اداره مشاوره چه نقشی دارد؟
در رابطه با درمان اختلالات؛ اختلالات روانشناختی حاد ممکن است که شیوعش در بین دانشجویان کمتر باشد اما ممکن است وجود داشته باشد اداره مشاوره با کارشناسان و روانشناسان  متخصصانی که در این حوزه کار کرده اند و دوره دیدند و با اختلالات یا مشکلات روانی عاطفی آشنایی دارند به این دانشجویان خدمات می دهد.

با تکنیک ها و فنونی که وجود دارد سعی می کنیم به این دانشجویان کمک کنیم که بتوانند الگوهای رفتاری که منجر به آسیب به دیگران، خود یا عملکرد اجتماعی می شود این الگوهای رفتاری را بشناسند و تکنیک های متناسب جهت تعدیل این مسایل و مشکلات را به این قبیل دانشجویان آموزش می دهد و آنها یاد می‌گیرند که ابعاد روانشناختی خودشان را بشناسند و بتوانند بهتر مدیریت کنند.

مفدا کاشان: بعضی از دانشجویان می پرسند اگر به اداره مشاوره مراجعه کنیم، برایمان پرونده‌ای تشکیل نمی‌شود؟ چیزی که بعدا در آینده شغلی یا جاهای دیگر به ضرر ما تمام شود؟
یکی از سخت ترین کارها نه تنها برای دانشجویان بلکه برای بسیاری از مردم ما صحبت کردن درباره مسائل درون فردی است؛ ما وقتی می خواهیم در مورد مسائل شخصی مان با کسی صحبت کنیم ابتدا ترس و اضطرابی را درون ما بوجود می آورد در همه آدم ها دانشجویان نیز این ترس و نگرانی را دارند که مشکلات شان را به چه کسی بگویند در واقع این اعتماد کلی ممکن است در خیلی از جوامع در مورد گفتن مسائل درونی خودشان که حتی به صمیمی ترین افراد خودشان هم نگفتند بخواهند آن را بازگو کنند سخت است و اضطراب افراد را بالا می‌برد ولی قدم اول غلبه افراد بر این نگرانی و اضطراب است که تنها جایی که می‌تواند به افراد کمک کند مشاوران هستند در کل سطح جامعه؛

کارشناسان اداره مشاوره هم در واقع طبق سازمان نظام روانشناسی ایران و دنیا و طبق پروتکل اخلاقی شان اجازه بازگو کردن مسائل  شخصی و خصوصی مراجعین را به هیچ جا و هیچ نهادی ندارند یعنی حق ندارند مسائل را بازگو کنند و کاملا محرمانه است و این حق را تمامی مشاوران قائل هستند که مسائل شخصی دیگران را به جایی گزارش نکنند، پرونده‌ای تشکیل ندهند و در واقع مرکز مشاوره و دفاتر مشاوره در کل دنیا و ایران اصول محرمانه بودن و رازداری اینها یکی از اصول درمانی محسوب می‌شود و تنها چیزی که می‌ماند برای خود مشاور است یعنی فقط بین مشاور و مراجع است و بین آنها می‌ماند و اگر ثبت شود به عنوان مسئله کلی برای مشاور می‌ماند جهت مراجعه بعدی دانشجو یا مراجع و اجازه ارائه اطلاعات به جا یا فرد دیگری وجود ندارد و پرونده‌ای به منظور اینکه در آینده شغلی دانشجویان اثر بگذارد تا کنون چنین پرونده‌ای نداشتیم و گزارشی به نهاد و سازمانی ندادیم.

خبرنگارمفدا: سمانه تخت کشیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.