جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴

درگذشت سیدمحمد موسوی مشهور به سلطان الواعظین شیرازی در ۱۶ مهر ۱۳۵۰ خورشیدی

سلطان الواعظین شیرازی

یکی از علمای اسلام، سلطان الواعظین شیرازی رحمه الله است که به خاطر ویژگیهای منحصر به فردش توانسته است آثار و برکات ارزشمندی را در حیات و ممات خود به یادگار بگذارد. نام سلطان الواعظین، خصالی همچون شجاعت، هنر مناظره و خطابه، حافظه قوی و اطلاعات فراوان را تداعی می کند. با تورق در مراحل مختلف زندگی وی می توان درسهای ارزشمندی به دست آورد. از این رو، سعی می شود تا اطلاعات و آموزه هایی از حیات علمی و اخلاقی و تبلیغی این سلطان سریر وعظ و خطابه به محضر خوانندگان ارائه گردد.

سید محمد بن سید علی اکبر سلطان الواعظین شیرازی رحمه الله در ماه ذی قعده سنه هزار و سیصد و چهارده هجری قمری متولد شد. حسب و نسب ایشان به حضرت ابراهیم بن موسی بن جعفر علیهم السلام منتهی می شود.

مرحوم سلطان الواعظین شیرازی به خاطر نشو و نما در یک خانواده بزرگ و با عظمت، چه از نظر حسب و نسب و چه از نظر علم و تقوا، توانست مراتب علمی و اخلاقی را با سرعت طی کند.

متأسفانه در مورد شخصیت کم نظیری چون مرحوم سلطان الواعظین شیرازی، اطلاعات بسیار کمی در تواریخ و تراجم ثبت شده است که باعث گمنامی و مظلومیت این بزرگ پرچمدار دفاع از حریم تشیع علوی می باشد. و اگر نبود مطالب بسیار کم و پراکنده ایشان در کتاب سترگ و شریف و ماندنی «شبهای پیشاور» امروز در نوشتن این مقاله کوتاه نیز عاجز بودیم و نمی توانستیم این اطلاعات ناچیز را به علاقه مندان و اهل علم ارائه کنیم.

ایشان پس از دوران تحصیلات در حوزه های علمیه تهران، قم و کربلا و بهره مندی از محضر نورانی اساتید معروف و مشهوری همانند آیة الله آقا سید ابو الحسن اصفهانی و مرحوم آیة الله حائری یزدی و رشد علمی و عملی، به نویسندگی و تبلیغ پرداخت.

وی به خاطر توجه به مسلمانان جوامع اسلامی، برای وعظ، خطابه و تبلیغ دین مبین اسلام به کشورهای عراق، سوریه، فلسطین، اردن هاشمی، مصر و هندوستان مسافرت کرد و با دانشمندان ادیان مختلف مناظراتی داشت.

این عالم الهی مباحث ارائه شده در مجلسهای مختلف سخنرانی و مناظره را به صورت کتاب گرانبهای «شبهای پیشاور»، «صد مقاله سلطانی» و «گروه رستگاران» منتشر کرده است که به جهت اعتبار نویسنده و مطالب عالیه کتاب مورد استقبال فراوان واقع شده و چاپهای فراوانی از آنها منتشر شده است.

آن مرحوم پس از دوران کسالت در ۲۰ شعبان المعظم ۱۳۱۹ ق، مصادف با ۱۹ مهر ماه ۱۳۵۰ ش به ملکوت اعلی پیوست.

از ره آوردهای ارزشمند مرحوم سلطان الواعظین شیرازی رحمه الله کتاب «شبهای پیشاور» است که حاصل مناظرات ایشان با چند تن از علمای اهل سنت در پیشاور پاکستان بوده و ابتدا توسط ارباب جراید و مجلاّت هند و سپس با تصرفاتی توسط مؤلّف به چاپ رسیده است. این اثر شریف شامل این مباحث است:

ـ فضایل اهل بیت علیهم السلام در کتب اهل سنت؛

ـ حسب و نسب مؤلف؛

ـ سؤال و جواب هارون و موسی بن جعفر علیهماالسلام؛

ـ در باب ذریه رسول الله صلی الله علیه و آله؛

ـ در مورد سفر سادات هاشمی به ریاست شاه چراغ و چگونگی شهادت آنها؛

ـ جواب اشکال تراشیهای مخالفین مذهب شیعه؛

ـ بررسی عقاید زیدیه، کیسانیه، قدّاحیّه، غلات، امامیه؛

ـ اخبار خرافی؛

ـ بحث و بررسی شرک و نسبت آن به شیعه؛

ـ آداب زیارت؛

ـ بحث در اطراف امامت؛

ـ بحث در اطراف نبوت؛

ـ حدیث منزلت؛

ـ تهمتهای مخالفین به شیعیان؛

ـ بررسی اخبار ابو هریرة؛

ـ سیصد آیه در شأن حضرت علی علیه السلام؛

ـ مباحثات علمی و مناظرات دینی؛

ـ بررسی خلافت ابوبکر، عمر و عثمان؛

ـ وقایع مختلف در مورد فضیلت حضرت علی علیه السلام؛

ـ اشکال حدیث «حبّ علی حسنة»؛

ـ بررسی قیام امام حسین علیه السلام؛

ـ بررسی غدیر و سقیفة؛

ـ بررسی رفتار حضرت فاطمه علیهاالسلام.

بحثهای مختلف فراوان دیگری که در این اثر شریف موجود است، برای هر طلبه طالبی که می خواهد در مورد پذیرش مذهب تشیع، عالمانه تحقیق کند و دیگران را از این سفره گسترده الهی بهره مند سازد، به کار می آید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.