پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۵

بیماری‌های غیرواگیر؛ مهمترین علت مرگ و میر

عاطفه زاهدی

عاطفه زاهدی کارشناس ارشد اپیدمیولوژی و عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد گفت: در سال‌های اخیر به دلیل بهبود وضعیت بهداشت عمومی، میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی و به دنبال آن میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها کاهش یافته است

به گزارش مفدا اسدآباد، زاهدی در خصوص تعریف بیماری‌های غیر واگیر به خبرنگار مفدا گفت: بیماری‌های غیرواگیر بیماری‌هایی هستند که دائمی هستند و نیاز به مراقبت طولانی مدت دارند. در سال‌های اخیر به دلیل بهبود وضعیت بهداشت عمومی، میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی و به دنبال آن میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها کاهش یافته است. با افزایش طول عمر انسان‌ها و تغییراتی که در سبک زندگی افراد ایجاد شده است، مانند کاهش فعالیت بدنی و مصرف غذاهای فست فود و پرکالری، شیوع بیماری‌های غیرواگیر افزایش یافته است.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد افزود: از مهمترین بیماری‌های غیرواگیر می‌توان به بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان‌ها اشاره کرد. در حال حاضر بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان‌ها در رأس علل مرگ در اکثر کشورها می‌باشند. در سال 2008 در جهان، 57 میلیون مرگ بر اثر بیماری‌های غیرواگیر ثبت شده است. با پیر شدن جوامع، انتظار می رود میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها افزایش یابد. حدودا 80 درصد از این موارد مرگ در کشورهای با وضعیت اقتصادی پایین یا متوسط رخ می‌دهد.

ارشد اپیدمیولوژی خصوصیات بیماری های غیرواگیر را این گونه برشمرد: بیماری‌های غیرواگیر دارای ویژگی‌های خاصی هستند: عامل بیماریزایی واحد و مشخصی وجود ندارد. عوامل خطر متعددی در ایجاد بیماری نقش دارند. شروع بیماری نامشخص می‌باشد و تشخیص بیماری در افراد یا بصورت اتفاقی در حین بررسی مشکلات دیگر و یا هنگامی که بیماری علامت دار شد، صورت می‌گیرد.

عاطفه زاهدی گفت: از جمله اقداماتی که می توان برای کنترل این گروه از بیماریها در جامعه انجام داد عبارتند از؛ غربالگری افراد جامعه جهت تشخیص زودرس بیماری و درمان یا مراقبت به موقع از بیماری. علاوه بر این موارد ارائه آموزش‌های لازم به افراد جامعه در زمینه عوامل خطر این بیماری‌ها می‌تواند در کاهش این بیماری‌ها مؤثر واقع شود.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد در تشریح وضعیت در ایران تصریح کرد: در ایران بیماری‌های قلبی-عروقی، حوادث و سرطان‌ها از مهمترین علل مرگ هستند. در ایران برنامه‌های مؤثری برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر از سال 1375 آغاز شده است. اولین برنامه کشوری بیماری‌های غیرواگیر، در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت انجام گرفت پس از آن مطالعه قند و لیپید تهران جهت شناسایی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در شرق تهران انجام گرفت. بعد از این بررسی‌ها مطالعات متعدد دیگری در زمینه شناسایی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در ایران انجام گرفت.

وی عوامل خطر در بیماری های غیر واگیر را مورد توجه قرار داد و گفت: افزایش فشارخون و چربی‌های خون، اختلالات متابولیسم گلوکز، چاقی و اضافه وزن  و مصرف دخانیات از عوامل خطر این بیماری‌ها محسوب می‌شود. عوامل دیگری مانند کاهش فعالیت بدنی، زیاده روی در مصرف چربی‌ها، گوشت، نمک، شکر و زندگی پراسترس نیز از عوامل مؤثر در افزایش میزان بیماری‌های غیرواگیر هستند.

زاهدی تاکید کرد: سالیانه در جهان نسبت مرگ‌های مرتبط با پرفشاری خون 13 درصد، مصرف دخانیات 9 درصد، اضافه وزن و چاقی 6 درصد و افزایش قند خون 6 درصد گزارش شده است. از هر 6 مورد مرگ به دنبال بیماری‌های غیرواگیر ، یک مورد در ارتباط با استعمال سیگار و سایر فراورده‌های توتون می باشد. لازم به ذکر است که مصرف توتون در بسیاری از کشورهای با وضعیت اقتصادی ضعیف و متوسط در گروه‌های سنی تازه بالغ تا بیش از 25 درصد افزایش یافته است.

ارشد اپیدمیولوژی تصریح کرد: غذاهای پرچرب، نمک و شکر و نوشیدنی‌های گازدار شیرین، نوشیدن مشروبات الکلی و بی تحرکی عامل ایجاد دو سوم از موارد بیماری‌های غیرواگیر در جهان هستند. 7/1 میلیون مرگ مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر به کمبود میوه و سبزیجات نسبت داده شده است. نمک و شکر عامل 14 میلیون مرگ در اثر بیماری‌های غیرواگیر می باشند.

وی در خصوص روش های پیشگیری این گونه بیان کرد: افزایش آگاهی‌های مردم جهت شناخت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر و روش‌های اصلاح این عوامل خطر و ایجاد تغییرات مناسب در عادت‌ها و شیوه زندگی افراد جامعه منجر به کاهش شیوع عوامل خطر در جامعه می‌شود.

عاطفه زاهدی در پایان، اندازه گیری و کنترل فشار خون، بررسی وضعیت چربی‌های خون، کاهش مصرف نمک، افزایش مصرف میوه و سبزیجات، ترک دخانیات و افزایش فعالیت بدنی را به همه مردم توصیه نمود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.