پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۹

یک هفته، یک کتاب کاری از مفدا مازندران؛

معرفی کتاب "جستارهایی در باب عشق"

مازندران/جستارهایی در باب عشق

در «یک هفته، یک کتاب» این هفته به معرفی کتاب «جستارهایی در باب عشق» می‌پردازیم. «آلن دو باتن» در این کتاب در کنار داستانی ساده، افکار و اندیشه‌های خود پیرامون ابعاد مختلف عشق را روایت می‌کند. با «یک هفته، یک کتاب» همراه باشید.

عشق چیست؟ موهبتی الهی است یا احساسی تکراری است که صرفا توسط فعل و انفعالات شیمیایی بدن ما ایجاد شده است؟ احتمالا برای پاسخ به این پرسش، جامعه انسانی هزاران سال زمان صرف کرده است. اما چیزی که انسان‌ها زمان بیشتری برای آن صرف کرده‌اند، آرزوی عشق و تجربه تلخی و شیرینی آن است. همه جوامع بشری، آثار مکتوب متعددی درباره عشق برجای گذاشته‌اند. در فرهنگ ایران، ده‌ها شاعر تراز اول در طول سده‌ها عشق را ستوده‌اند و درباره شیرینی وصال و تلخی هجران، هزاران بیت شعر سراییده‌اند. کتاب امروز اما، اثری از دوران معاصر است که عشق را در قالبی مدرن توصیف می‌کند.

«جستارهایی در باب عشق»، نوشته «آلن دوباتن» نخستین بار در سال ۱۹۹۳ به چاپ رسید. این کتاب که نخستین کتاب چاپ شده دوباتن است، به موفقیتی خیره‌کننده دست یافت و در مدت کوتاهی بیش از ۲ میلیون نسخه از آن به فروش رفت! جستارهایی در باب عشق، داستانی نه چندان بلند است که به صورت اول شخص روایت شده است. نویسنده در پروازِ پاریس-لندن با زنی به نام «کلوئه» آشنا می‌شود. آنها پس از این آشناییِ تصادفی در پرواز، ارتباط گسترده‌تری برقرار کرده و به تدریج شعله‌ای از عشق در قلب‌شان جان می‌گیرد... اما در کنار داستان -که پایان چندان خوشی هم ندارد- دوباتن با تمرکز بر همه‌ی رفتارها، احساسات، واکنش‌ها و هر آنچه که در یک رابطه عاشقانه مهم و قابل توجه است، عشق و رابطه عاشقانه را از نظرگاه‌های متفاوت بررسی می‌کند.

جستار به معنای برداشت شخصی نویسنده از تجربیات و آموخته‌های خود است. یک جستار، نه مانند پژوهشی آکادمیک، بیان روشن و دقیق و مستند دارد و نه مانند ادبیات داستانی به روایتِ پشت‌سرهمِ اتفاقات می‌پردازد. در جستارهایی در باب عشق، نویسنده، داستانِ رابطه خود را روایت می‌کند و آن را از نظر فلسفی، روان‌شناختی، جامعه‌شناسی و حتی سیاسی مورد بررسی موشکافانه قرار می‌دهد. این کتاب شامل ۲۴ فصل کوتاه است و مراحل مختلف یک رابطه عاشقانه از آشنایی اولیه تا مراحل دردناک جدایی و عادت کردن به زندگی بدون معشوق را روایت می‌کند. دوباتن معتقد است اصل روابط عاطفی و عاشقانه شبیه هم هستند، بنابراین با دانستن تعدادی قوانین ثابت می‌توانید رابطه‌تان را به سمت بهتری هدایت کنید.

آلن دوباتن به سال ۱۹۶۹ در خانواده‌ای مصری‌تبار و یهودی متولد شد. او در زوریخ سوییس به دنیا آمد اما در بریتانیا بزرگ شد و به مدرسه و دانشگاه رفت. دوباتن در دانشگاه تاریخ و فلسفه خواند اما بعدها، دوره دکتری در دانشگاه هاروارد را نیمه‌کاره رها کرد تا فرصت کافی برای نوشتن کتاب‌هایش داشته باشد. تاکنون کتاب‌های هنر سیر و سفر، پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند، خوشی ها و مصائب کار، یک هفته در فرودگاه، تسلی‌بخش‌های فلسفه و هنر همچون درمان از آلن دوباتن به چاپ رسیده و در ایران ترجمه شده است.

کتاب «جستارهایی در باب عشق» کتابی جذاب و گیراست به نحوی که احتمالا همه خوانندگان می‌توانند خود را به جای یکی از دو شخصیت اصلی کتاب گذاشته و از توصیفات دقیق و ریزبینانه‌ی نویسنده لذت ببرند. مترجم کتاب، گلرخ ادیب‌محمدی معروف به گلی امامی است که بیش از ۵۰ سال سابقه دارد. گلی امامی توانسته با پایبندی به قلم نویسنده، متنی ساده و روان را در اختیار خوانندگان قرار دهد. نسخه فیزیکی این کتاب در کتاب‌خانه کانون فرهنگی ارغوان موجود است و شما عزیزان می‌توانید آن را به امانت گرفته و از مطالعه این کتاب لذت ببرید.

متن پشت جلد کتاب:

الیاس کانِتی می‌گوید: «دیدن ورای آدم‌ها آسان است، ولی ما را به جایی نمی‌رساند.» به عبارت دیگر چه آسان و چه بی‌فایده در افراد عیب می‌یابیم. آیا وقتی عاشق می‌شویم بعضاً به این دلیل نیست که، حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته‌ایم، دیدن ورای آدم‌ها را نفی کنیم؟ اگر بدبینی و عشق دو گزینه متقابل باشند، آیا عاشق شدن ما به این دلیل نیست که می‌خواهیم از موضع ضعف بدبینی، نجات یابیم؟ آیا در هر «عشق در نگاه اول» نوعی گزافه‌پردازی نسبت به خصوصیات معشوق وجود ندارد؟ نوعی گزافه‌پردازی که ما را از منفی‌نگری معمول‌مان منفک می‌کند و تمرکز و نیرویمان را معطوف کسی می‌کند که چنان باورش داریم که هرگز حتی خود را چنین باور نداشته‌ایم.

مسئول پروژه: امیرحسن بردباری

گرافیست: فاطمه معجری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.