سه‌شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶

«منشور اخلاق حوزه توانبخشی» در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تدوین می‌شود

دانشگاه علوم توانبخشی

شورای اخلاق دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی امروز (سه‌شنبه) ضمن تشکیل جلسه با حضور رئیس دانشگاه، معاونان فرهنگی – دانشجویی و آموزشی و جمعی از اساتید عضو این شورا، تدوین «منشور اخلاق حوزه توانبخشی» را به تصویب رساند.

به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ اعضای شورا اخلاق دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با طرح دستور جلسه  "بررسی کدهای اخلاقی گروه گفتاردرمانی" و توضیحات دکتر اشتری عضو هیات علمی گروه گفتاردرمانی این دانشگاه، بر روند تهیه کدهای اخلاق و منشور گفتاردرمانی، طرح چهار اصل اخلاقی و قواعد مربوط به هر یک از اصول اخلاقی، به تبادل نظر پرداخته و تدوین منشور اخلاقی برای هریک از گروه‌ها و رشته‌های حوزه توانبخشی بطور جداگانه را لازم ندانستند.

   دکتر حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی طی سخنانی، با طرح این سئوال که آیا تدوین منشور اخلاقی برای هر یک از رشته‌های توانبخشی لازم است؟  پیشنهاد کرد که با توجه به اسناد بالادستی، و شرایط ارائه خدمات توانبخشی بصورت تیمی، بهتر است که منشور اخلاقی حوزه توانبخشی (بصورت عام) تدوین شود و هر گروه آموزشی از این حوزه، موارد خاص و تخصصی مربوط به رشته خود را به عنوان جزئیات اخلاقی آن رشته، بصورت محدود به این منشور اضافه کند.

   وی تصریح کرد که تدوین منشور اخلاق حوزه توانبخشی می‌تواند با مشارکت کلیه متخصصان هر گروه تخصصی انجام شود و پس از تدوین منشور کلی، گروه‌ها کدهای تخصصی خود را برای رشته و درمانگران همان گروه بصورت محدود ارائه بدهند.

   رئیس شورای اخلاق همچنین افزود: تدوین منشور اخلاق حوزه توانبخشی می تواند در قالب طرح پژوهشی، توسط تیم پژوهشی تعریف شده و با تصویب شورای پژوهش دانشگاه ، توسط متخصصان گروه های مختلف در کمیته ای فرعی مورد بررسی و تدوین قرار بگیرد و برای تصویب نهایی، به شورای اخلاق ارجاع داده شود.

   در ادامه، دکتر ناهید محمدی، دکتر بخشی، دکتر شمشادی و دکتر خدایی اعضای شورای اخلاق نیز در سخنانی، نظر موافق خود با این پیشنهاد را ارائه کردند .

   در نهایت، با جمع‌بندی نظرهای ارائه شده، «تشکیل کمیته‌ای برای بررسی‌های اولیه بر روی منشور کلی اخلاق حوزه توانبخشی» و سپس، «تدوین منشور اخلاق حوزه توانبخشی»،به تصویب رسید.

   در ادامه، "تصمیم گیری در مورد پایش اخلاق حرفه‌ای در دانشجویان " به عنوان دومین دستور جلسه شورای اخلاق مطرح شد.

   دکتر هما رضایی عضو شورای اخلاق دانشگاه نیز در سخنانی به آئین‌نامه وزارت بهداشت در خصوص چگونگی پایش اخلاق حرفه‌ای در میان دانشجویان و دستیاران روانپزشکی، اشاره کرد و با طرح این سئوال که آیا این دستورالعمل می‌تواند برای همه گروه‌های توانبخشی نیز کارآیی داشته باشد؟ یا نه ، اظهارنظر درباره این موضوع را به شور گذاشت.

   دکتر خانکه در ادامه با اشاره به نسخه‌ای از این آئین‌نامه که از سوی وزارت بهداشت ارائه شده است، گفت: این دستورالعمل می‌تواند برای پایش همه دانشجویان در رشته‌های مختلف، به عنوان  پایه و زمینه این فرایند مورد توجه قرار بگیرد، ولی آنچه که لازم است آموزش همه دانشجویان براساس موارد اخلاقی در حرفه و رشته خودشان است. ضمن آنکه باید اعضای هیات علمی و اساتید نیز در جریان این موارد قرار گرفته و پایش آن در میان دانشجویان، بعهده اساتید هر گروه و رشته قرار داشته باشد.

   وی تاکید کرد که اگر موارد اخلاقی در میان اعضای هیات علمی و کارکنان جاری باشد، مطمئنا دانشجویان نیز بصورت عملی آموزش دیده و رعایت خواهند کرد و در عین حال، متوجه می‌شوند که هرچه بیشتر موارد اخلاقی را رعایت کنند، رفتار حرفه‌ای‌تری را از خود نشان داده‌اند.

   در پایان، تبادل نظر و تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص به جلسه بعد موکول شد.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.