سه‌شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲

در گفتگو با دکتر عظیمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان مطرح شد؛

فعالیت‌های جهادی در بین دانشجویان آشنا با فرهنگ دفاع مقدس رواج دارد/ ملت ما یادگار ۸ سال دفاع مقدس است

دکتر

دکتر صادقعلی عظیمی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، در گفتگو با خبرنگار مفدا گلستان گفت : ملت ما یادگار ۸ سال دفاع مقدس است. با وجود تمام مشکلات و سختی ها، از پای ننشستند و با نثار جان و مال خود عاشقانه از کشور خویش دفاع کردند.

 پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا گلستان، به مناسبت هفته دفاع مقدس به گفتگو با دکتر صادقعلی عظیمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه پرداخت.

لطفا خودتان را معرفی کنید

اینجانب صادقعلی عظیمی فرزند و برادر شهید و منتسب به ۷ شهید دوران دفاع مقدس، شاهد رشادت‌های عزیزانمان بودم، بنابر سفارشات آن بزرگواران، تحصیلات خود را ادامه دادم و در سال ۱۳۶۵ در رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدم و در سال ۱۳۷۲ در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شدم، بعد از انجام طرح و شرکت درآزمون MPH، موفق به اخذ  مدرک مذکور در دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم، مدیر اجرایی در سیستم بهداشت و درمان در شهرستان بندر ترکمن و کردکوی، مدیر تشکیلات آموزش بودجه دانشگاه، مدیر کانون بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، عضو شورای بسیج اساتید و بسیج جامعه پزشکی از فعالیت‌های چندسال اخیر من بوده و هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی گلستان به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در حال فعالیت هستم.

خاطراتی را از شهدای گرانقدر،  پدر و برادر گرامی و بزرگوارتان بیان کنید

به گفته حضرت امام خمینی رحمت الله و به تعبیر مقام معظم رهبری هفته دفاع مقدس را می‌توان ایام الله نامید چراکه این دوران، دورانی ارزشمند بود که رخدادهای شگرفی را خلق کرد. رشادت‌ها و دلاوری‌های شهدا که نشان از ارتباط معنوی و ماورایی آنان با حضرت حق و آرمان‌های امام حسین علیه السلام دارد گواه بر این ادعاست، شهدا اگرچه ظاهرا از دیدگان ما پنهان می‌شوند ولی با نبودشان نمود پیدا می‌کنند، به گفته سردار سلیمانی ابتدا باید شهید باشی تا شهید بشوی و همگی شهدا از جمله شهید عظیمی، پدر بزرگوار در حقیقت شهید بودند و بعد شهید شدند. ایشان به پسر عموی من گفت دستان مرا در دستت بگیر و سپس به او گفت: من تا چهل روز دیگر به شهادت می‌رسم و دقیقا همین اتفاق رخ داد و ۴۰ روز بعد شهید عظیمی به شهادت رسید. بازگویی این خاطرات و وقایع جالب می‌تواند برای نسل جوان امروز ما بسیار اثربخش باشد.

پدر بزرگوار در دوران انقلاب اسلامی ابتدا با شیوه بحث و گفتگو به مقابله با منافقین می‌پرداخت و علیه برنامه‌های بنی‌صدر با روشنفکری و روشنگری ایستادگی می‌کرد. همه زندگی خویش را وقف دستگیری از نیازمندان می‌نمود و همان تعبیر سردار سلیمانی که می‌گفت: تا شهید نباشی شهید نمی‌شوی در اخلاق و منش ایشان هویدا بود.

چه کشش، رغبت و عشقی در وجود شهیدان بزرگوار پدر، برادر و وابستگان شهید شما وجود داشت که به این مقام شامخ دست یافتند؟

اولین نکته‌ای که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد، حال و هوای عجیب، معنوی و دوست‌داشتنی جبهه‌ها بود که باعث میل و رغبت جوانان ایرانی و حتی میانسالان و پیران جامعه ایران اسلامی به جنگ و جهاد و شهادت می‌شد. مساله بعدی که باعث کشش مردم به سمت جنگ حق علیه باطل شد، تحول روحی و اعتقادی بود که بعد از انقلاب اسلامی در اذهان عمومی شکل گرفته بود. این افراد همان کسانی بودند که در دوران طاغوت آنان را امی فرض می‌کردند چنان حال و هوایی در آن دوران به وجود آوردند که فراموش نشدنی خواهد ماند. همان انسان هایی که در بین آنان،  مدرسه نرفته‌ها و عامه مردم بودند و چنان تحولی عظیم  در صحنه سیاست جهانی خلق کردند که در تاریخ کم نظیر بود، اینان همان کسانی بودند که مکتب امام حسین علیه السلام، مکتب  امام خمینی (ره) و آرمان‌های انقلاب  را می‌شناختند.

سختی‌های دوران حال حاضر و  شیوع کرونا را با دشواری های دوران دفاع مقدس مقایسه کنید.  بین این دو فضا چه اشتراکاتی می‌بینید؟

ملت ما یادگار ۸ سال دفاع مقدس است. در دوران دفاع مقدس مردم با حضور فعال در صحنه‌های مختلف، هیمنه پوشالی دشمنان را که در راس آنان آمریکای جهانخوار و اسراییل بود در هم شکستند. با وجود تمام مشکلات و سختی ها، از پای ننشستند و با نثار جان و مال خود عاشقانه از کشور خویش دفاع کردند. اگرچه از دست دادن این عزیزان و شهادت آنان برای خانواده‌ها و ملت ایران سخت و غمبار بود ولی از طرفی امیدبخش هم نیز بوده است و اکنون در عصر حاضر با شیوع ویروس کرونا، ما شاهد ایثارگری و شهامت بسیاری از دلاوران ایران زمین در قشرهای مختلف جامعه هستیم. از نیرو های مردمی و بسیج گرفته تا کادر درمان و سلامت همگی دوشادوش هم در راه مبارزه با این ویروس از هیچ تلاشی فروگذار نکردند. در ابتدای شروع این بیماری بدون واکسیناسیون و بدون ابزار حفاظتی کامل، عده‌ای در دل مبارزه با این ویروس رفتند. در عرصه پیشگیری، پژوهش و درمان و مبارزه با شیوع ویروس و خدمت رسانی، دوران به یاد ماندنی را رقم زدند. همان روحیات دفاع مقدس نیز با همان سختی‌ها در حاضر در اذهان تداعی شد و در یادها خواهد ماند.

پیام شما به دانشجویان پیرامون هفته دفاع مقدس و حفظ ارزشهای آن چیست؟

بیش از۲۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی  گلستان جهت اجرای طرح مجاهدین واکسیناسیون بدون هیچگونه چشمداشتی و با آگاهی از اینکه با چه خطراتی مواجه هستند،  اعلام آمادگی کردند که به دفاع از سلامت مردم بپردازند. این حضور کم نظیر و حرکت جهادی در راه مبارزه با این بیماری همه‌گیر، خود بسی جای تشکر و افتخار دارد. رشادت‌های خالصانه این بزرگوارن در این مسیر خود می‌توان پیامی برای همگان باشد چرا که حرکت آنان یادآور ایثارگری‌ها و رشادت‌های دوران دفاع مقدس است. این دانشجویان درحقیقت فرزندان تفکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اند. در واقع این حرکات شجاعانه و جهادی از  دانشجویان و جوانانی که با آرمان‌های انقلاب و دفاع مقدس اخت گرفته و رشد یافتند دور از انتظار نیست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.