جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵

مقاله/کاری از مدیریت تربیت بدنی دانشگاه

تاثیر مداخلات ورزشی بر بیماران دیابتی و پرفشاری خون مبتلا به کرونا

مازندران/تاثیر مداخلات ورزشی

ورزش متوسط می‌تواند در پیشگیری از التهاب و عفونت تنفسی ویروسی، از جمله عفونت کرونا ویروس، در بیماری دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی مفید باشد.

با توجه به اینکه در جهان ۴ میلیارد نفر در قرنطینه به سر می برند ، شیوع کووید -۱۹ ممکن است منجر به بی تحرکی بیش از حد به ویژه در جمعیت افراد آسیب پذیر و معلول شود. از این رو تاثیرات مفید مداخلات ورزشی  در بسیاری از اختلالات و بیماریهای مزمن مانند دیابت نوع ۲ ، فشار خون بالا و بیماری‌های سیستم ایمنی باید یادآوری شود.

آنژیوتانسین II ، هورمون کلیدی سیستم رنین-آنژیوتانسین می‌باشد که در افراد با فشار خون بالا ، از طریق فعال سازی سلول‌های ایمنی بین پاسخ‌های متابولیک و ایمنی ارتباط  برقرار می‌کند. عدم فعالیت جسمانی و کم تحرکی، عواملی که در افزایش غلظت آنژیوتانسین II و حساسیت به آن به نحوی موثر هستند را تحریک می‌نماید و بالعکس فعالیت‌هـای ورزشـی با شدت متوسط باعــث کــاهش حساسیت به آنژیوتانسین-۲ می‌شود.

فعالیت ورزشی با افزایش نیاز به انرژی در سلول ها و عضلات بدن و افزایش حساسیت سلول‌ها نسبت به انسولین باعث افزایش جذب انسولین و قند از جریان خون می‌شود.

از طرفی ورزش کردن باعث راه اندازی و تحریک مکانیسمی می شود که در آن  عضلات می‌توانند بدون انسولین نیز قند خون را برای تولید انرژی مورد نیاز خود جذب کنند.  

داده‌های اپیدمیولوژیک نشان می‌دهد که ورزش با شدت متوسط،  مرگ و میر و میزان بروز عفونت آنفولانزا را کاهش می‌دهد. عفونت‌های تنفسی ویروسی ، از جمله ویروس کرونا، التهاب شدیدی را ایجاد می‌کند که تا حدی توسط تولید گونه‌های اکسیژن واکنشی و اختلال در عملکرد آنتی اکسیدانی میزبان ایجاد می‌شود.

مداخلات ورزشی باعث تحریک Nrf۲ ( فاکتور هسته ای مشتق از اریتروئید) می شود. Nrf۲  پروتئینی است که بیانِ ژن‌های مسئولِ تولید آنتی‌اکسیدان را تنظیم می‌کنند. این پروتئین‌های آنتی‌اکسیدان کارشان آن است که از تخریب اکسیداتیو سلولی در اثر التهاب یا صدمه به آنان جلوگیری کنند. میزان بالای بیماران دارای اضافه وزن در بخشهای مراقبت ویژه COVID-۱۹ مشاهده می‌شود و بسیاری از داده‌ها نشان می‌دهد که بیماری های قبلی از جمله فشار خون بالا ، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی شدت و میزان مرگ و میر COVID-۱۹ را افزایش می‌دهد.  در این زمینه ، ورزش مداوم با شدت متوسط می تواند در پیشگیری از التهاب و عفونت تنفسی ویروسی، از جمله عفونت کروناویروس ، در بیماری دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی دو برابر مفید باشد.

با در نظر گرفتن تمامی موارد، این نکته به نظر مهم می‌رسد که آیا هر نوع فعالیت ورزشـی بـا هر نوع شدتی و با هر مدتی قادر به چنین تـاثیری خواهد بود؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد، فعالیـت‌هـای ورزشی در صورتی در جلـوگیری از پرفشـار خـونی موثر خواهند بود که از شدت متوسـطی برخـوردار باشند، اما دست یابی به چنین شـدتی نیـز آسـان نخواهد بود. بهترین نتیجـه در دسـت یـابی بـه تعـدیل عوامل ایجاد کننده پرفشار خونی و کاهش شـانس ابتلا به این بیماری ها، زمانی خواهد بود که تمرینـات با شدت کمتر و ملایم تر شـروع شـده، بـا افـزایش آمادگی قلبی و تنفسی شدت تمرینات ورزشـی تـا ۶۰ % حداکثر اکسیژن مصـرفی پـیش رود و مـدت زمان اجرای فعالیت‌های ورزشی نیز در هر جلسـه در ارتباط با شدت تمرین به مرور افزایش یابـد.

-Jesus, I., Vanhee, V., Deramaudt, T. B., & Bonay, M. (۲۰۲۱). Promising effects of exercise on the cardiovascular, metabolic and immune system during COVID-۱۹ period. Journal of Human Hypertension, ۳۵(۱), ۱-۳.

-Effect of Aerobic Exercise on Renal Angiotensin-II and Angiotensin Type ۱ Receptor Levels in Administered Rats with Nano Zinc Oxide B. Fatahi *۱, M. Habibian۲.   mjms ۲۰۱۸, ۲۱(۱): ۲۹-۳۴

-اثر هشت هفته تمرین ورزشی شدت متوسط بر بیان ژنی آنزیم مبدل آنژیوتانسین و فعالیت آنژیوتانسین در مردان میانسال. دکتر بختیار ترتیبیان، بهروز بقایی، دکتر سید رضا عطار زاده حسینی. مجله علوم پزشکی رازی دوره ۱۹ ،شماره ۱۰۲ ،آذر ۱۳۹۱.

تهیه و ترجمه: سارا اسدی

مدیریت تربیت بدنی دانشگاه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.