دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱

۲۰ سپتامبر ، روز بین‌المللی ورزش دانشگاهی

1

امروز ۲۰ سپتامبر روز بین‌المللی ورزش دانشگاهی است این روز از سال ۲۰۱۵ به عنوان روز ورزش دانشگاهی نامگذاری شده است. در ایران خوشبختانه ورزش دانشگاهی از اهمیت خاصی برخوردار است و حمایت‌های وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، فدراسیونها و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور از ورزش دانشگاهی و در مسیر برگزاری مسابقات مختلف و المپیادهای دانشجویی ستودنی بوده است.

به گزارش مفدا، امروز ۲۰ سپتامبر مقارن با ۲۹ شهریور ماه، روز بین‌المللی ورزش دانشگاهی است. همه ساله این روز بین‌المللی گرامی داشته می‌شود. این روز از سال ۲۰۱۵ به‌عنوان روز ورزش دانشگاهی نامگذاری شده است.

۲۰ سپتامبر روز بین‌المللی ورزش دانشگاهی به تایید یونسکو رسیده ودر تقویم جهانی ثبت شده است.

روز جهانی ورزش دانشگاهی صحنه‌ای برای ترویج ارزش‌های ورزش دانشگاهی در گوشه گوشه دنیا است.

مجارستان با اجرای۱۶۰ رویداد ورزشی و مشارکت ۱۸۰هزار نفر، فعال‌ترین فدراسیون ورزش دانشجویی شناخته شد و روسیه با مشارکت ۴۵ هزاردانشجو در جایگاه دوم قرارگرفت.

نکته مهمی در اینجا قابل ذکر است که هیچ محدودیتی برای انجام فعالیت های ورزشی وجود ندارد.مراسم روز جهانی ورزش دانشگاهی هرسال در ۲۰ سپتامبربرگزار می‌شود.

هدف اصلی این روز، تاکید بر نقش دانشگاه‌ها در آموزش از طریق ورزش است و به نوعی یکی از رویدادهای فرهنگی ورزشی محسوب می‌شود.

از دیگر اهداف این رویداد، باز کردن درب دانشگاه‌ها به روی شهروندان است.درسال ۲۰۱۸ نزدیک به ۵۰۰ نوع فعالیت ورزشی ساماندهی شده بود.

همزمان با این رویداد برخی رویدادهای رسمی نیز آغاز می‌شود. در آمریکای جنوبی همزمان با این روز، رقابت‌های فوتسال به میزبانی آرژانتین آغاز می‌شود.

چرا۲۰سپتامبر بعنوان روز جهانی ورزش دانشگاهی انتخاب شده است؟

چون بیشتر دانشگاه‌های سراسر جهان در این تاریخ آغاز به  کار می‌کنند.

علاوه بر این در سال۱۹۲۴ در این روز اولین رقابت قهرمانی دانشجویان جهان در ورشو لهستان برگزار شد.

تمرکز اصلی روز جهانی ورزش دانشگاهی بر نقش دانشگاه‌ها در آموزش مهارت های اجتماعی به جوانان از طریق ورزش است.

اما در سال ۲۰۱۸ از ۱۹۷ کشور عضو فیزو (فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی) فقط ۹۷ فدارسیون ملی ورزش دانشجویی این روز را جشن گرفتند. ایران یکی از این ۹۷ کشوربود.

انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۱۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.