چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳

دانشگاه شهرکرد برگزار می‌کند؛

نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری

9

نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری از مشروطه تا کنون، به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد و پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را از امروز تا پانزده بهمن ماه ۱۴۰۰ ارسال کنند. مقالات برتر مورد تأیید داوران نشریه علمی - پژوهشی ادبیات پایداری و پژوهشنامه ادبیات معاصر ایران، در مجموعه مقالات کنگره، چاپ خواهند شد.

به گزارش مفدامشهد، نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری با موضوع «جریان‌های فکری ادبیات پایداری از مشروطه تاکنون» به همت دانشگاه شهرکرد و  اداره کل حفظ آزاد نشر ارزش های دفاع مقدس استان چهارمحال و بختیاری و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان در ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ به میزبانی بام ایران استان چهارمحال و بختیاری برگزار خواهد شد. هدف این کنگره پرداختن به جریان‌های فکری ادبیات پایداری و بازیابی رگه‌های پایداری از زمان مشروطه تا کنون است‌ و نیز هدف دیگر این کنگره پرداختن به آثار ادبی این حوزه در یکصد سال اخیر است که از قضا قرن پرچالش و مملو از حوادث ریز و درشت اجتماعی و سیاسی است.

هشت دوره قبلی کنگره ادبیات پایداری با مشارکت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در دانشگاه کرمان برگزار شده بود، و از آنجا که دانشگاه شهرکرد در برگزاری هشتمین کنگره با کرمان همکاری داشت و نیز پس از دانشگاه کرمان، به‌عنوان دومین دانشگاه کشور است که رشته ادبیات پایداری در آن دایر است، نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری با تلاش‌های بنیاد حفظ آثار استان به دانشگاه شهرکرد محول شد.

قابل به ذکر است که۲۰ محور در این همایش وجود دارد و امید است این محورها برای تدوین سرفصل برخی دروس کارشناسی ارشد ادبیات پایداری کمک‌کننده باشند.

محورهای نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری

محورهای بیست‌گانه نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری شامل:  جریان‌های فکری پایداری ملهم از اندیشه‌های دینی و مذهبی، نهضت‌های آزادیبخش جهان، اندیشه‌های ایرانی، مؤلفه‌های عرفانی، تحولات مهم سیاسی و اجتماعی شرق و غرب و بازتاب آن در آثار ادبی، آسیب‌شناسی جریان‌های فکری پایداری برپایه چگونگی بازتاب در آثار ادبی، تحلیل شبکه همبستگی نویسندگان و شاعران در هر یک از جریان‌های فکری پایداری‌، معرفی موفق‌ترین جریان‌های فکری ادبیات پایداری، بررسی تطبیقی جریان‌های فکری پایداری با کشورهای اسلامی منطقه، بررسی چگونگی هم‌افزایی جریان‌های فکری پایداری در میان کشورهای منطقه، بررسی دگردیسی جریان‌های حاکم بر موضوع دفاع مقدس تا کنون و نقد و بررسی شخصیت‌های تأثیرگذار بر جریان‌های فکری ادبیات پایداری با محوریت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از مهم‌ترین محورهای این کنگره هستند.  خیزش‌ها و جریان‌های متعددی از دوره بیداری مشروطه تا دوره رضاخانی و سپس نهضت ملی شدن صنعت نفت، کودتای ۲۸ مرداد، نهضت ۱۵ خرداد، انقلاب اسلامی و به‌ویژه دفاع مقدس در پهنه ایران رخ داده است که همگی مصادیقی از پایداری و مقاومت در برابر ظلم و استکبار و طاغوت هستند.

این کنگره با بررسی ریشه‌های فکری و اندیشه‌هایی است که جامعه آن زمان را به سمت خیزش‌های پایداری و تحول‌بخش سوق داده است؛ در مقاله‌ها همچنین باید به این موضوع پرداخته شود که این خیزش‌ها چگونه به خلق آثار ادبی انجامیده است. بر این اساس، نویسندگان مقالات می‌بایست آثار ادبی حوزه پایداری اعم از آثار منظوم و منثور را مطالعه و در پی جستجو و تحلیل جریان‌های فکری پایداری و عقبه‌ها و پیش‌زمینه‌های این افکار که در قالب اثر ادبی ظهور و بروز یافته است، باشند.

نهمین کنگره ملی ادبیات پایداری با فراخوان پذیرش مقالات در محورهای بیست‌گانه در تمامی دانشگاه‌ها و محافل علمی و عمومی منتشر شده است، ۱۵ بهمن‌ماه آخرین مهلت دریافت مقالات است و این کنگره در روزهای ۱۴ و ۱۵ اسفندماه، در صورت مهیا بودن شرایط و مجوز ستاد کرونا، به‌صورت حضوری در دانشگاه شهرکرد برگزار خواهد شد. مقالات برتر که مورد تأیید داوران نشریه علمی پژوهشی ادبیات پایداری و پژوهشنامه ادبیات معاصر ایران قرار بگیرند، در آن نشریات و سایر مقالات برگزیده در مجموعه مقالات کنگره چاپ خواهند شد. همچنین مقالات برتر در سامانه ISC نمایه خواهند شد. پژوهشگران و نویسندگان می‌توانند مقالات خود را در مهلت اعلام شده به نشانی ایمیل bonyaddefa.chb@gmail.com ارسال کنند؛ این افراد همچنین می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت شیوه‌نامه نگارش مقالات با شماره ۰۳۸۳۲۲۲۶۱۶۳ (داخلی ۱۲ و ۲۱) و یا ۰۹۱۳۹۸۳۵۵۴۷ تماس حاصل کنند.

جهت دریافت پوستر با کیفیت بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.