سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸

سالروز درگذشت مرحوم استاد فرزانه دکتر میرخانی

یاد استاد فقید مرحوم دکتر میرخانی یاد نیکوکاری و انسان‌دوستی است

استاد حمیدیه

رئیس پژوهشکده ژن، سلول و بافت به مناسبت سالروز درگذشت مرحوم استاد فرزانه دکتر میرخانی، پیامی را منتشر کرد.

به گزارش مفدا تهران، دکتر امیرعلی حمیدیه رئیس پژوهشکده ژن، سلول و بافت در پیامی یاد مرحوم استاد فرزانه دکتر میرخانی را گرامی داشت و گفت: شهریور هرسال یادآور فقدان استادی فرهیخته است که نیکوکاری و انسان‌دوستی را بار دیگر در قامت طبیبی مهربان ترسیم کرد. جراح نامدار قلب و بنیان‌گذار نخستین بانک اعضای پیوندی در ایران که در سال 1383 موفق به دریافت درجه استادی در رشته جراحی قلب و عروق شد.  

دکتر میرخانی خدمات فراوان و مهمی در جهت اعتلای پزشکی ایران به‌ویژه در رشته جراحی قلب و عروق انجام داده‌اند لیکن تفکر و رفتار وی به‌ویژه تلاش برای پیش‌گامی در فناوری‌های موردنیاز کشور آثاری فراتر از طبابت او داشت. 

تأسیس نخستین بانک اعضای پیوندی در کشور، بکار بردن دریچه ی هوموگرافت آئورت در موقعیت میترال، انجام نخستین پیوند هم‌زمان قلب و ریه، انجام جراحی باتیستا برای بیماران نارسایی شدید قلبی (که امکان جراحی پیوند قلب را ندارند)، انجام عمل جراحی ROSS و انجام نخستین تزریق سلول‌های بنیادی در قلب به هنگام عمل جراحی، همه‌وهمه نشان از نوآوری و اهتمام این بزرگ‌مرد در حوزه توسعه فناوری‌های پزشکی در کشور عزیزمان داشت.

اخلاق وی نیز در کنار ترویج فرهنگ نوآوری همواره زبانزد همه دوستان بوده و از او چهره‌ای آرام، خوش‌رو، باادب، متواضع و پیشرو در درمان‌های نوین به جا گذاشت. 

زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره این استاد بزرگ، احترام به نیکی و نیکوکاری بوده و آموزه و الگویی شیوا برای همه پزشکان جوان کشور عزیزمان است. امید است توفیق یابیم مسیر استاد را ادامه داده و بنای ارزشمندی که وی پایه‌گذاری کرده است را پربارتر کنیم. 

کد خبرنگار: 240101

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.