یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲

معاون دانشجویی فرهنگی بیان کرد؛

حضور فعال بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مقابله با پیک پنجم کرونا

انجمن

رئیس کمیته دانشجویی ستاد اجرایی مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: بسیج دانشجویی با تشکیل چند کمیته در پیک پنجم خدمات خوبی را به بیماران و کادر درمان ارائه کردند و از ظرفیت بسیج دانشجویی سایر دانشگاه ها نیز بهره بردند.

به گزارش مفدا مشهد، دکتر فاطمه محرری با اشاره به اینکه کمیته دانشجویی با زحمات و پیگیری بسیج دانشجویی در پیک پنجم تشکیل شده است، عنوان کرد: البته بسیج دانشجویی شروع فعالیتهاش از اسفند ۹۸ بود که در دانشکده پزشکی با بیشتر از ۱۰۰ نفر نیرو در زمینه رفع کمبودهای تجهیزات حفاظتی فعالیت و اقدام به تولید شیلد و پاپوش نمودند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات قابل توجه بسیج دانشجویی ضد عفونی کردن بیشتر از ۲۵ هزار ماسک در سی اس آر دانشکده دندان پزشکی انجام شد، ویژگی بارز دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی مشهد استفاده از پتانسیل دانشجویان بسیجی سایر دانشگاه ها بود و در ادامه فعالیت نیز در قالب یکسری کمیته هایی بسیج دانشجویی مسیر ادامه یافت.

دکتر محرری بیان کرد: در پیک پنجم برای ادامه خدمات رسانی ، بسیجیان دانشگاه های دیگر نیز به کمک بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمدند که از آن جمله می توان به دانشگاه پیام نور ، شهدای خیام ،غیر انتفاعی سجاد، دانشگاه فردوسی و منتظری و حتی بسیج دانش آموز در کنار معاونت سازندگی بسیج دانشجویی استان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه خدمات بسیج دانشجویی در قالب چندین کمیته شامل کمیته های تکریم بیماران، آگاه سازی و آموزش مردمی، تعامل با پزشکان عمومی، اسکان همراهیان بیمار ، ساماندهی امور درمانگاه سرپایی ، مطالبه گری ، ارتباط با هیئات مذهبی ، فراخوان و ساماندهی نیروهای مردمی و کمیته جهاد کارآمدسازی تقسیم بندی شد، ابراز کرد: در کمیته تکریم بیماران، کارهای خوبی برای تامین و تولید روزانه هزار و ۶۰۰ بطری ابمیوه در بیمارستانهای قایم و امام رضا و هاشمی نژاد و شریعتی انجام و روزانه یک و نیم تن میوه برای تدارک آبمیوه فراهم می شود که در بازدیدی که هفته گذشته انجام شد پروتکل های بهداشتی در این فرایند رعایت شده بود .

 دکتر محرری با اشاره به اینکه عوامل اجرایی فرایند تهیه ابمیوه ۲۵ نفر هستند و شروع فعالیتشان از ۲۳ مردادماه است که هم اکنون نیز ادامه دارد، عنوان کرد: کمیته اگاه سازی و اموزش عمومی با توجه به اینکه سوالات زیادی مردم از اساتید دارند و ممکن است مردم از بعضی سامانه ها استفاده نکنند، اعضای این کمیته در برخی از نقاط شهر حضور یافتند و در قالب یک کافه گفتگو به سوالات مردم پاسخ دادند.کمیته اگاه سازی و اموزش عمومی با توجه به اینکه سوالات زیادی مردم از اساتید دارند و ممکن است مردم از بعضی سامانه ها استفاده نکنند، اعضای این کمیته در برخی از نقاط شهر حضور یافتند و در قالب یک کافه گفتگو به سوالات مردم پاسخ دادند.

وی با بیان اینکه  آموزش نیروها برای تعامل با کمیته پزشکان عمومی اقدام مثبت دیگری از سوی بسیج دانشجویی بود ، ابراز کرد: در پیک پنجم نسخه هایی از سوی برخی از پزشکان داده شد که این درمانها ممکن است نه تنها کمک کننده نباشد بلکه می تواند هزینه سنگین برای همراهی بیماران تحمیل کند .

دکتر محرری با بیان اینکه اموزش پزشکان عمومی با استفاده از پروتکلهای اموزشی و با حضور اساتید دانشگاه که در این زمینه استفاده از تجربیات و دانش اساتید برای آموزش به پزشکان از نقاط قوت طرح بود از دیگر اقدامات بسیج دانشجویی است، عنوان کرد: در بیمارستان قائم و امام رضا شاهد حضور همراهی بیماران بودیم که برای اسکان این افراد، کمیته اسکان تشکیل شد تا به همراهیان بیمار کمک کند و فضایی برای اسکان همراهی بیماران در بیمارستان قائم و امام رضا ایجاد شد که روزانه بیش از ۱۰۰ نفر را در مدت زمان حضورشان اسکان دهی شدند و به سوالات انها پاسخ داده م شود تا زمانی که بیمار بهبودی یابد.

وی ادامه داد: ستاد مردمی همراهان سلامت  نیز اقدام دیگری از بسیج دانشجویی بود که این افراد نیروها اموزش دیده ای بودند که روزانه ۹۰ نفر در بخش های بیمارستان های قائم و امام رضا و دو بیمارستان دیگر اقدامات موثر انجام می دادند.

دکتر محرری با بیان اینکه یکی از خدماتی که در این عرصه انجام شد، فراهم کردن امکان زیارت مجازی برای بیماران بستری در بیمارستان و توزیع نذورات بود یکی از خدماتی که در این عرصه انجام شد، فراهم کردن امکان زیارت مجازی برای بیماران بستری در بیمارستان و توزیع نذورات بود، عنوان کرد: علاوه براین خدماتی نیز برای کادر درمان در روزهای تاسوعا و عاشورا انجام شد که برپایی مراسم عزاداری ویژه کادر درمان از آن جمله بود.

رئیس کمیته دانشجویی ستاد اجرایی مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کمیته مطالبه گری نیز اطلاع رسانی در حوزه های مرتبط را انجام می داد و از مسئولان مطالباتی داشتند تا حساسیت نسبت به این شرایط بیشتر شود، گفت: کمیته جهاد کارآمد سازی در بحث واکسیناسیون نیروی اموزش دیده و جهادی را مشارکت داد تا به این کار سرعت بخشد.

وی عنوان کرد: ارتباط با هیات مذهبی در قالب حضور کارشناسان بهداشت در هیات مذهبی  و برپایی میز خدمت از دیگر اقدامات مثبت بسیج دانشجویی در این ایام و به ویژه ایام سوگواری اباعبدالله بود .

دکتر محرری بیان کرد: به منظور حفظ سلامتی دانشجویان مشارکت کننده در این کمیته ها هماهنگی برای واکسیناسیون این افراد انجام شده است و تاکنون رایزنی ها برای واکسیناسیون ۲۰۰ نفر انجام شده است و در این مدت تعدادی از این عزیزان خدوم واکسینه شدند. به منظور حفظ سلامتی دانشجویان مشارکت کننده در این کمیته ها هماهنگی برای واکسیناسیون این افراد انجام شده است و تاکنون رایزنی ها برای واکسیناسیون ۲۰۰ نفر انجام شده است و در این مدت تعدادی از این عزیزان خدوم واکسینه شدند.

معاون دانشجویی فرهنگی در پایان از تلاش و اقدامات تمامی گروه ها به ویژه دانشجویان که در جهت پایان یافتن این پاندمی با نهایت توان وارد عرصه خدمت شده اند تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که به لطف الهی و مدد تمامی دست اندرکاران به زودی شاهد رهایی ازین شرایط باشیم.

خبرنگار: حمید دهقانیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.