چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۰

قیام ۱۷ شهریور و کشتار جمعی از مردم به دست مأموران ستم شاهی پهلوی

جمعه سیاه

واقعه ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ شمسی، معروف به «جمعه سیاه» که در منابع از آن با عنوان «کشتار ۱۷ شهریور» نیز یاد می‌شود، واقعه‌ای در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع انقلاب سال ۱۳۵۷ شمسی ایران انجامید،

به گزارش مفدا آباده- در تاریخ ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ شمسی، تظاهرات مخالفین و انقلابیون در محلات جنوبی، خیابان ژاله (۱۷ شهریور) و میدان ژاله (شهدا) در تهران، منجر به سرکوب خونین تظاهرکنندگان توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی ایران شد. ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ شمسی، بیشتر، به عنوان آغاز پایان کار رژیم شاهنشاهی ایران در نظر گرفته می‌شود که هر گونه امید به مصالحه میان انقلابیون و سلطنت‌طلبان را از میان برد. وقایع این روز، در عمل، امکان به ثمر رسیدن اصلاحات تدریجی، آرام و لیبرالی را عقیم گذارد.

قیام خونین هفدهم شهریور سال ۱۳۵۷ در جمعه ای سیاه، عامل شتاب و فرازی از تاریخ مجاهدت‌ها و رشادت‌های جانانه ملت غیور ایران اسلامی است.
این قیام بزرگ در حقیقت نقطه عطفی در تاریخ حرکت توفنده انقلاب اسلامی بود که حضرت امام خمینی(ره) با ارسال پیامی به ملت ایران ضمن ابراز همدردی با ملت، کشتار وحشیانه عده زیادی از هموطنان مان بدست رژیم سفاک پهلوی را محکوم و دولت وقت را دولتی تحمیلی و غیر قانونی اعلام کردند.
حادثه هفدهم شهریور، بی‌شک یکی از قوی‌ترین امواج سهمناک و خطرسازی بود که در مقابله با رژیمی تا بن دندان مسلح برخاست، بر اریکه‌ قدرت طاغوتیان زمان فرود آمد و مسیر انقلاب توفنده‌ اسلامی را هموار ساخت.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.