سه‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳

نشست وزیر بهداشت با مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد

عین‌اللهی: بومی گزینی دانشجویان هدف اصلی وزارت بهداشت در حوزه جذب دانشجو است/دانشجویان برای انجام هر چه سریعتر واکسیناسیون پای کار بیایند

وزیر

نشست دکتر بهرام عین‌اللهی با معاون و مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد، در این نشست وزیر بهداشت "بومی گزینی" دانشجویان را یکی از سیاست‌ها و اهداف اصلی وزارت بهداشت در حوزه جذب دانشجو عنوان کرد و گفت: بومی گزینی در برخی سال‌ها به نحو احسن انجام شد و باید باری دیگر دنبال شود.

به گزارش مفدا تهران، نشست دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و علی نمکی مشاور و دستیار امور ویژه وزیر بهداشت با معاون و مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه یک‌شنبه ۱۴ شهریور ماه در سالن شهید احمدرضا احدی برگزار شد.

وزیر بهداشت در این نشست با بیان این‌که سخت بودن کار دلیل بر انجام ندادن آن نیست و در عرصه‌ای که ایجاد شده است هر سختی خود یک فرصت به شمار می‌رود، بیان داشت: زمانی که از حضرت زینب(س) این سؤال پرسیده می‌شود که در کربلا چه دیدی می‌فرمایند« ما رأیتُ الّا جمیلاً» یعنی جز زیبایی ندیدیم؛ بنابراین هر اندازه کار سخت تر باشد اجر و ثواب انجام آن بیشتر خواهد بود.

وی با بیان این‌که شهید سلیمانی بهترین فرصت‌ها را در تهدیدها می‌دید، خاطرنشان کرد: اکنون نیز مجموعه وزارت بهداشت در حال رصد و دیده شدن است و لطف الهی شامل ما است و اگر انسان هدف الهی داشته باشد خداوند نیز به او کمک خواهد کرد. ما باید به مدد الهی کارها را پیش ببریم.

کم تحرکی و تنبلی از مشکلاتی است که کرونا به توسعه و پیشرفت آن کمک کرده است

عین‌اللهی با اشاره به این نکته که کم تحرکی و تنبلی از مشکلاتی است که کرونا به توسعه و پیشرفت آن کمک کرده است، ابراز داشت: کم تحرکی و تنبلی به خصوص در جوانان موجب عوارض اجتماعی، فرهنگی و روحی بسیاری خواهد شد و این در حالی است که جوانی همراه با پر تحرکی و جنب و جوش بسیار است که باید این مشکلات را نیز رفع کرد.

این مقام مسؤول "بومی گزینی" را هدف اصلی خود در حوزه جذب دانشجو، عنوان کرد و گفت: بومی گزینی در گذشته به نحو احسن انجام شد و باید باری دیگر دنبال شود. به عنوان مثال زمانی که در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشکده پرستاری وجود دارد، لزومی ندارد دانشجوی آن شهر از یک دانشگاه در مکان زندگی خود به دانشگاهی دیگر برود. این کار کمک خواهد کرد تا بار حوزه رفاهی و دانشجویی دانشگاه‌ها در مواردی مانند خوابگاه و تغذیه کم شود و از طرفی دانشجو نیز در کنار خانواده خود تحصیل کند و نیازمند خوابگاه و دیگر مسائل نباشد. بودن دانشجو در کنار خانواده نیز حمایت خانواده و آرامش بیشتر او را به خصوص در مسائل فرهنگی به دنبال خواهد داشت.

مساجد به عنوان اصلی‌ترین پایگاه فرهنگی در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود

عین‌اللهی به اهمیت وجود مساجد به عنوان اصلی‌ترین پایگاه فرهنگی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: به واقع مسجد پایگاه اصلی فرهنگی در کشور به شمار می‌رود و اهمیت این پایگاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر بهداشت برگزاری کلاس‌های آموزشی دانشگاه‌ها به شکل مجازی را کافی ندانست و گفت: باید برای وضعیت بهتر تحصیلی و تربیتی دانشجویان برنامه ریزی کنیم، در هر صورت باید دانشگاه‌ها باز شود؛ این احتمال را می‌دهیم تا اواسط مهرماه جاری بازگشایی دانشگاه‌ها را به شکل ترکیبی و بر اساس وضعیت هر دانشگاه داشته باشیم.

کلاس‌های درس حتما تشکیل خواهد شد اما تعداد فراگیران نسبت به وضعیت هر دانشگاه‌ها متفاوت است

این مقام مسؤول با بیان این‌که کلاس‌های درس حتما تشکیل خواهد شد اما تعداد فراگیران نسبت به وضعیت هر دانشگاه‌ها متفاوت است و به صورت ترکیبی خواهد بود، ابراز داشت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی، در حوزه دستیاری و تحصیلات تکمیلی مشکلی برای حضور دانشجو وجود ندارد و تنها در حوزه دانشجویی باید برنامه ریزی لازم صورت بگیرد، بر این اساس می‌توان کلاس‌های ترکیبی را به شکل حداقلی آغاز کرد و بسته به شیوع کرونا و میزان واکسیناسیون این میزان را تغییر داد.

عین اللهی به آغاز فعالیت‌های دانشجویی دانشجویان نیز اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های دانشجویی بسته به این که فرد دو دز واکسن را تزریق کرده و کارت واکسیناسیون را نیز دریافت کرده باشد، می‌تواند از سر گرفته شود. یعنی دانشجویانی که کارت واکسن مبنی بر تزریق دو دز را دارند، می‌توانند به اردو بروند و از امکانات رشته‌های ورزشی استفاده کنند.

اجرای محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های هوشمند پس از واکسیناسیون

وزیر بهداشت از اجرای محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های هوشمند پس از واکسیناسیون خبر داد و گفت: این ممنوعیت از این پس هوشمند خواهد بود یعنی افرادی که دو دز واکسن را تزریق کرده‌اند می‌توانند مسافرت بروند و محدودیت شامل حال آنان نخواهد شد.

وی با بیان این‌که باید آمادگی راه اندازی خوابگاه‌های دانشجویی را داشته باشیم، گفت: باید از مجموعه خزر آباد صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص فعالیت‌های دانشجویی استفاده لازم را ببریم و پس از واکسیناسیون دانشجویان، این فضا در اختیار برنامه‌های فرهنگی قرار گیرد.

انجام قرنطینه هوشمند پس از واکسیناسیون عمومی مردم

عین‌اللهی از قرنطینه هوشمند نیز پس از واکسیناسیون عمومی مردم خبر داد و افزود:  بعد از واکسیناسیون و دریافت کارت واکسن، به سمت قرنطینه هوشمند پیش خواهیم رفت به نحوی که در همین راستا تصمیم گیری‌هایی شده است.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به ورود حجم بالایی واکسن جهت انجام واکسیناسیون در کشور، گفت: حجم واکسنی که این هفته وارد کشور شده است در طول مدت شیوع کرونا بی‌سابقه بوده است. در حال حاضر تمامی مقدمات ورود ۱۹ میلیون دز واکسن تا آخر این هفته انجام شده است و این تعداد در حال ورود به کشور می‌باشد. تا انتهای این ماه نیز ۴۰ میلیون دز واکسن وارد کشور می‌شود.

معاونت فرهنگی و دانشجویی با تمام توان در حوزه واکسیناسیون وارد عمل شود

عین اللهی با تاکید بر استفاده از همه توان و ظرفیت وزارت بهداشت برای انجام واکسیناسیون، بیان داشت: تلاش داریم از همه امکانات وزارات بهداشت برای واکسیناسیون مردم استفاده کنیم. باید معاونت فرهنگی و دانشجویی نیز با تمام توان، امکانات و پرسنلی که در اختیار دارد در این حوزه وارد عمل شود. دانشجویان باید با همان روحیه جهادی و پر تلاش جهت کمک به انجام واکسیناسیون عمومی مردم بسیج شوند.

این مقام مسؤول یادآور شد: در حوزه واکسیناسیون، نیازمند حرکت مردمی هستیم و باید مردم عزیزمان در این حوزه وارد عمل شوند تا به تزریق مقدار مورد نیاز واکسن برسیم.

وی تاکید کرد: برای مواجه نشدن با موج ششم کرونا، شش هفته طلایی را از امروز تا اوایل آبان ماه در اختیار داریم که باید به سرعت واکسیناسیون را برای مراقبت از این موضوع انجام دهیم. امروز جهاد فی سبیل‌الله مقابله با این بیماری است و واکسیناسیون در این مسیر دارای اهمیت است.

در ادامه دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر بهرام عین‌الهی وزیر بهداشت در نشست با مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه اظهار کرد: خیلی خوشحال هستم که در ابتدای تصدی این مسؤولیت در جایگاه مقام عالی وزارت بهداشت، نشست با مدیران و مسؤولان معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار شد. برگزاری این جلسه را به فال نیک می‌گیریم. قطعا با ارائه گزارش‌ عملکرد مدیران در بخش‌های مختلف، می‌توان بیشتر و بهتر به اهداف مورد نظر دست یافت.

وی بر لزوم انجام واکسیناسیون در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تجاربی که از سال گذشته حاصل شد، امسال نیز می‌توانیم موضوع بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی را با وضعیت بهتری دنبال کنیم چرا که امسال، دانشجویان قبل از ورود به مراکز تحصیلی و دانشگاهی، واکسینه خواهند شد و نگرانی ما در این زمینه کمتر خواهد بود.

لاری خاطرنشان کرد: سال گذشته و در ایام پیک شیوع این ویروس منحوس، با هماهنگی‌های خوبی که با معاونت آموزشی وزارت بهداشت حاصل شد، شاهد حضور دانشجویان بالینی در کلینیک‌ها و مراکز آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی بودیم و در این مسیر ظرفیت‌ خوابگاه‌های دانشجویی را با توجه به پروتکل‌های بهداشتی، استاندارد کردیم و همچنین با خریداری اقلام بهداشتی از جمله ماسک، مواد ضدعفونی کننده، شیلدهای محافظتی و توزیع آن در میان دانشجویان و اساتید و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مسیر طبخ و توزیع غذای دانشجویی، توانستیم شاهد موفقیت‌های خوبی باشیم و خوشبختانه باتجربه خوبی که از سال گذشته به دست آمد، می‌توانیم بازگشایی دانشگاه‌ها را با شرایط بهتری پیگیری کنیم. ما حتی سال گذشته اتاق‌های ایزوله در خوابگاه‌های دانشجویی به منظور قرنطینه افراد مشکوک تعبیه کردیم و با انجام رپیدتست روی دانشجویان، آنها را به لحاظ کنترل بیماری، ایزوله می‌کردیم و به هرحال شرایط امسال با انجام واکسیناسیون، بهتر خواهد بود.

شاهد حضور حدود ۴۰ درصدی دانشجویان در سطح دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم

سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکنون شاهد حضور حدود ۴۰ درصدی دانشجویان در سطح دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم، خاطرنشان کرد: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین انجام و تکمیل واکسیناسیون، قطعا شاهد افزایش بیشتر دانشجویان در خوابگاه‌ها و کلاس‌های دانشجویی هستیم.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ما طی دو سال گذشته توانستیم با معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعامل بسیار خوبی را ایجاد کنیم و مشکلاتی را که به صورت مشترک در میان این دو معاونت وجود داشت با همراهی یکدیگر حل کنیم. این اتفاق بسیار راه‌گشا است و مشکلات بسیاری را که دانشجویان در حوزه آموزشی دارند می‌تواند حل کند. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهمیت رتبه‌بندی فعالیت‌های فرهنگی عنوان کرد: خوشبختانه اخیرا رتبه‌بندی جامع علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی با عنوان (رعد ۱۴۰۰) با همکاری و مشارکت سه معاونت « فرهنگی و دانشجویی» ، « آموزشی» و « تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت» و دانشگاه‌های علوم پزشکی در ۱۴۳ شاخص به سرانجام رسید و وزنه معاونت فرهنگی و دانشجویی هم‌طراز سایر معاونت‌ها، مورد توجه قرار گرفت.

بسترهای لازم را برای حمایت هر چه بیشتر از دستیاران فراهم شود

لاری افزود: موضوع ساخت و بازسازی پاویون‌ها و محل استراحت دستیاران نیز از جمله مباحث جدی است که باید بیش از پیش به آن پرداخته شود. ما سال گذشته ۱۷ میلیارد تومان برای ساخت، تجهیز و بازسازی پاویون‌ها، پرداخت کردیم و امسال نیز مقرر شد ۳۰ میلیارد تومان به این امر اختصاص  داده شود که تنها ۱۰ میلیارد آن به دانشگاه‌ها برای ساخت و تجهیز توزیع شد اما متاسفانه ۲۰ میلیارد دیگری هنوز عملی نشده است که قرار بود این مبالغ از بودجه‌های کرونایی به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ترزیق شود که از شما، درخواست دارم نسبت به این موضوع نیز عنایت و توجه کافی داشته باشید.

معاون وزیر بهداشت بیان داشت: باید با برگزاری نشست و تعاملات با کمیسیون بهداشت و همچنین مسؤولان در سازمان برنامه و بودجه، بسترهای لازم را برای حمایت بیشتر دستیاران فراهم کنیم. باید کاری کنیم که دستیاران نیز همانند یک پزشک عمومی مزیت‌های شغلی و بیمه‌ای بهره‌مند شوند و به مانند یک پزشک حقوق دریافت کنند چرا که  بیشتر بار بیمارستان بر دوش این عزیزان است.

لاری قرار گرفتن بیمه سلامت و تامین اجتماعی در حق‌الزحمه و دریافتی دستیاران را موجب دلگرمی این دسته از دانشجویان دانست و گفت: این عزیزان تلاش بسیاری می‌کنند و ما باید تلاش کنیم تا جایگاه این دسته از دانشجویان را آن گونه که شایسته است ببینیم.

وی با تاکید بر بازنگری در خصوص دستورالعمل‌ها و سهمیه‌های مناطق مختلف برای دانشجویان دستیاری، گفت: این امر موجب شده است تا فرد نتواند در زمان خود ازدواج کند و انتخاب همسر بر مبنای مکانی است که فرد باید در آن‌جا حضور داشته باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی حق‌الزحمه دستیاران جدای از افزایش سالانه، گفت: امسال بنا شد تا افزایش ۲۰ درصدی حق‌الزحمه جدای از این ۵۰ درصد را برای دستیاران، دانشجویان اینترن و دانشجویان ph.D داشته باشیم که در نهایت نیازمند ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه است، تا شش ماه اول حق‌الزحمه این عزیزان پرداخت شود. این موضوع مصوبه هیأت امناء را نیز دارد اما عملی نشده است که امیدواریم این موضوع نیز از طریق سازمان برنامه و بودجه بر اساس وعده داده شده دنبال شود.

در این نشست دکتر سید عابدین حسینی مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر وحید صرامی دبیر شورای مرکزی انضباطی وزارت بهداشت، دکتر روح‌الله محمد علی‌نژاد عمران رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، ، مهندس مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دکتر بهزاد تدین معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت حضور داشتند و به ارایه برنامه‌های خود در حوزه مسؤولیتی مربوطه پرداختند./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.