سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹

دبیر انجمن علمی بهداشت حرفه‌ای؛

وظیفه انجمن‎های علمی تقویت روحیه و اخلاق علمی دانشجویان است

گفتگو

انجمن های علمی دانشجویی فرصتی جهت رشد دانشجویان هستند،این بار هم به گفتگو با یکی دیگر از دبیران انجمن علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان پرداختیم که شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم.

خودتان را  معرفی کنید و چگونه با انجمن بهداشت حرفه ای آشنا شدید؟

با سلام مهدی محمدی دانشجوی ترم ۶ بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار و دبیر انجمن علمی بهداشت حرفه ای هستم.

بنده از ابتدای ورود به دانشگاه به دنبال بستر مناسبی برای فعالیت در این حیطه بودم که طی گردهمایی سالانه انجمن ها که هرساله با هدف آشنایی  دانشجویان جدیدالورود برگزار می شود با انجمن علمی دانشجویی بهداشت حرفه‌ای آشنا شدم.

از عمده ترین برنامه و فعالیت های انجمن در سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ بگویید.

انجمن علمی بهداشت حرفه‌ای در طی سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ تلاش کرده است تا برنامه هایی در راستای آموزش و ارتقای سطح علمی دانشجویان برگزار کند اما با توجه به شرایط موجود و عدم امکان برگزاری رویداد ها و جلسات به صورت حضوری، این برنامه ها به صورت آنلاین برگزار شد که از این طریق دانشجویان علاقه مند در سراسر ایران امکان شرکت در این رویدادها را داشتند.

فعالیت های اصلی انجام شده به شرح زیر می باشند:

برگزاری کارگاه آموزشی روش تحقیق (۱)

برگزاری کارگاه آموزشی روش تحقیق (۲)

برگزاری کارگاه آموزشی ایمنی حریق (۱)

برگزاری کارگاه آموزشی ایمنی حریق (۲)

برگزاری کارگاه آموزشی صدا و ارتعاشات

برگزاری کارگاه آموزشی ایمنی در ارتفاع

چه تعداد دانشجو با انجمن شما همکاری می کنند؟

 انجمن علمی دانشجویی جمعیتی متشکل از دانشجویان علاقه‌مند به مشارکت در فعالیت‌های علمی هست که به منظور حمایت، تقویت و ترویج فرهنگ و اخلاق علمی و تقویت روحیه و بنیه علمی دانشجویان مستعد، تشکیل می‌شود.

 و شاید اکثرا این را می دانیم که فعالیت در انجمن هیچ سود مادی برای فرد ندارد ولی از جمله مزایای فعالیت در انجمن های علمی ایجاد اعتماد به نفس، حمایت از حداقل توانمندی ها، زمینه سازی برای انجام کارهای علمی هر چند کوچک، فرهنگ سازی و به ویژه ایجاد فرهنگ علمی،کشف استعدادهای دانشجویی، ایجاد فضای نشاط، قراردادن دانشجو در سیر هدف اصلی آموزش عالی، ایجاد روحیه کار گروهی و جمعی می باشد که متاسفانه این روحیه و فرهنگ هنوز بین دانشجویان ، به خوبی جا نیوفتاده است و هر ساله شاهد این هستیم که تعداد اندکی از دانشجویان با انجمن علمی همکاری می کنند و در حال حاضر ۱۰ نفر به صورت فعال عضو مجمع عمومی انجمن هستند و در حوزه های مختلف فعالیت می کنند که امیدوارم هر چه زودتر و با بازگشایی دانشگاه این مشکل هم حل شود و استقبال و مشارکت دانشجویی بالا برود.

تاثیر کرونا بر فعالیت های انجمن شما چگونه بوده است؟

قبل از شیوع ویروس کرونا فعالیت های مختلفی را برای آموزش حضوری به دانشجویان داشتیم که به دلیل تعداد زیاد آن، بیان ریز این فعالیت ها می تواند خارج از حوصله خوانندگان باشد. اما آموزش مجازی هم مزایایی داشت که نه تنها مانع فعالیت های انجمن علمی نشد بلکه باعث تجربه ای جدید و سهولت کار در بعضی از امور شد.

از مسئولان دانشگاه برای کیفی سازی انجمن ها چه انتظاراتی دارید؟

در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا همه چیز به نوعی دگرگون شده است و هنوز هم دانشجویان و مسئولین در حال وفق دادن خود با شرایط هستند اما حداقل انتظاراتی که در این شرایط از مسئولان دانشگاه می‌رود، همکاری با انجمن ها و برآورده کردن اسباب و وسایل برگزاری کارگاه های آموزشی و اطلاع رسانی آن از رسانه های معتبر دانشگاه و اختصاص دادن بودجه مناسب برای ادامه کار انجمن ها است.

سخن پایانی

متاسفانه درحال حاضر فضای عمومی کشور شرایط مساعدی ندارد و مردم تحت بمباران اخبار منفی هستند ولی راهی جز مقابله نیست و نباید فراموش کنیم که این کشور با دستان هیچکس جز مردمانش ساخته نمی شود.

با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

تنظیم خبر: نگین اشتری، دبیر سرویس فرهنگی مفدا لرستان

مصاحبه: زهرا بیرانوند، خبرنگار مفدا لرستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.