شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴

علوم پزشکی وارستگان پیشتاز در دانشگاه های با ماموریت خاص در بعد دانشگاه نسل آینده و فناور

رعد

اولین دوره رتبه‌بندی جامع علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور موسوم به رعد ۱۴۰۰، با همکاری و مشارکت سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به سرانجام رسید و در نهایت نتایج این رتبه‌بندی اعلام و به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی ابلاغ شد بر این اساس علوم پزشکی وارستگان در رقابت با دانشگاه تربیت مدرس، شاهد، بقیه الله و ارتش توانست در بعد دانشگاه نسل آینده و فناور رتبه اول را کسب کند.

به گزارش مفدا وارستگان، رتبه‌بندی رعد، ماحصل فعالیت‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ است و در شش وجه  «بعد انسان‌ساز و حکمت‌بنیان» ، «بعد پاسخ‌گویی» ، «بعد بین‌الملی» ، «بعد سرآمدی و مرجعیت» و « دانشگاه نسل آینده و فناور» و«بعد مأموریت گرایی»  است در این ارزیابی هر دانشگاه/دانشکده با دانشگاه های همتای خود مقایسه شده و به همین جهت در جداول رتبه بندی، رتبه دانشگاه های همتا بصورت جداگانه آورده شده است.

یکی از اهداف اصلی انجام رتبه‌بندی، بهبود و ارتقای عملکردها، رفع نقاط ضعف و ایجاد انگیزه برای بهبود عملکرد و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی است.در رتبه بندی علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال ۱۴۰۰ تلاش شده است تا فعالیت در حوزه های مختلف دانشگاه در پیکرهای واحد و مؤثر بر کیفیت سرمایه های انسانی دیده شود. با کارکرد صحیح نظامهای سه گانه تعالی در دانشگاه ها مانند برنامه ریزی، تشکیلات سازمانی و سیستم های پایش مناسب می توان امید داشت که ورودیهای دانشگاه منجر به خروجی هایی تاثیر گذار بر جامعه شود.نسل آینده و فناور یکی از  ارکان این خروجی های تاثیرگذار است که در توضیح آن میتوان گفت:امروزه مرزهای تفکیک میان علوم در جهت پاسخگویی به نیاز های جوامع کمرنگ تر شده است. نگرش فرابخشی به علوم بسیار بنیادین است. ضروری است دانشگاهها در وزارت بهداشت و علوم و سایر موسسات آموزش عالی بصورت مداوم با یکدیگر در تعامل سازنده باشند. شایسته است دانشگاه ها با نگاه ویژه به همگرایی علوم متخصصینی با رویکرد مساله محور و چند وجهی تربیت کنند. توسعه فناوری در بستر دانشگاه های نسل آینده نشانگری از همت دانشگاهها در بازمهندسی ساختارها و فرآیندها مطابق شرایط نوین جهان و ایجاد زیرساخت هایی با سمت و سوی فناوری و کارآفرینی می باشد.

در بعد دانشگاه نسل آینده و فناور، علوم پزشکی وارستگان در رقابت با دانشگاه تربیت مدرس، شاهد، بقیه الله و ارتش توانست  رتبه اول را کسب کند و سایر دانشگاه ها به ترتیب در رتبه دوم تا پنجم قرار گرفتند.

برای دریافت pdf  نتایج رتبه‌بندی جامع علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی (رعد ۱۴۰۰) اینجا کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.