دوشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳

گفتگو با دانشجوی استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مناسبت روز پزشک؛

قرارگرفتن در جایگاهی که دیگران به ما اجازه بدهند تا برای نجات جان‌شان تلاش کنیم، ارزشی هست که قابل اندازه گیری نیست

پزشک

دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران: مهم‌ترین رسالت یک پزشک علاوه بر نهایت تلاش و دقت برای ارائه‌ی بهترین خدمات به بیماران، تلاش در جهت افزایش آگاهی عمومی برای پیشگیری از وقوع بیماری است. این که در جایگاهی باشیم که دیگران به ما اجازه بدهند که برای نجات جانشان تلاش کنیم، به نظرم ارزشی هست که قابل اندازه گیری نیست.

به گزارش مفدا مازندران، "نبی اله ترجانی" یکی از دانشجویان استعداد درخشان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در گفتگوی اختصاصی خبرنگار ما از تلاش‌ها و انگیزه خود در این مسیر گفت.

مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

۱. لطفا در ابتدا خودتان رامعرفی بفرمایید.

نبی اله ترجانی هستم. دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ورودی مهر ۹۲ و استعداد درخشان از طریق بند معدل. 

۲. چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کردید ؟ هدف شما از ابتدا چه بود؟

به نظرم علاوه بر قسمت خودآگاه مغز، قسمت ناخودآگاه مغز هم نقش مهمی را در جهت‌گیری تصمیم‌های ما در زندگی ایفا می‌کند. عوامل مختلفی در این قسمت تاثیر دارند مثل خانواده، فرهنگ، محیطی که در آن رشد می‌کنیم و رخدادهایی که در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی در زندگی ما اتفاق می‌افتد. مجموع این عوامل باعث شد که کمک به دیگران و حس رضایت مندی را به عنوان دو ارزش مهم در زندگیم تلقی کنم و احساس کردم که پزشکی شغلی هست که می‌تواند این دو ارزش رو در سطح ایده آل فراهم کند.

۳. از دیدگاه شما چگونه می‌توان استعداد درخشان شد؟

برای عضویت در استعداد درخشان روش‌های مختلفی وجود دارد مثل رتبه های برتر کنکور، آزمون علوم پایه و پره انترنی، المپیادهای پزشکی و... که  دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند از بخش آموزش، بخش استعداد درخشان دانشگاه و کارشناس مربوطه به صورت دقیق اطلاع پیدا کنند؛ ولی از نظر من استعداد درخشان واقعی لزوما فقط این افراد نیستند. همه‌ی کسانی که برای رسیدن به اهدافشان از همه‌ی توان و تمرکز خودشان و مشورت افراد آگاه استفاده می‌کنند و به نوعی در این مسیر به خودشان مدیون نیستند فارغ از هر نتیجه‌ای استعداد درخشان واقعی هستند هر چند که دیر یا زود به نتیجه‌ی دلخواه هم خواهند رسید. 

۴. اگر خودتان را قضاوت کنید، به عنوان یک استعداد درخشان کدام استعدادتان درخشان ترین است؟

مداومت در تلاش کردن، علاقه به چالش‌های جدید و نترسیدن از شکست خوردن  مهم‌ترین عوامل در مسیر زندگیم هستند. 

۵. برای روزهای آینده‌تان چه برنامه ای دارید؟ برایمان بطور کلی بفرمایید.

از طریق بند معدل توانستم قبل از شروع طرح در آزمون دستیاری شرکت کنم و در حال حاضر منتظر اعلام نتایج نهایی هستم اما در همین زمان هم مشغول مطالعه برای آزمون المپیاد استدلال بالینی می‌باشم. فارغ از نتیجه، هدفم ادامه مسیر علم پزشکی در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی است، امیدوارم بتوانم علاوه بر کار بالینی در کارهای پژوهشی هم تلاش کنم. 

۶. توصیه‌ی شما به کسانی که می‌خواهند دراین رشته قدم در راه پیشرفت بگذارند چیست؟

 توصیه من به دوستانی که در ابتدای راه پزشکی هستند این است که از همین ابتدا از طریق مشورت با افرادی که در مقاطع بالاتری هستند مثل استاجر، اینترن، رزیدنت و حتی متخصص، بتوانند مقطع علمی نهایی و حدود رشته‌هایی را که در نهایت برای کار و هدف نهایی می‌خواهند انتخاب کنند، متصور شوند. از این طریق می‌توانند بهترین و مفیدترین راه برای رسیدن به هدف نهایی خودشان را انتخاب کرده و در آن مسیر تلاش کنند. آگاهی از طریق مشورت با افراد مقاطع بالاتر دورنمای بسیار خوبی برای مسیری که باید طی کنند به آن‌ها می‌دهد. 

۷. اگر به عقب برگردید مجددا برای قبولی در رشته‌ی پزشکی تلاش خواهیدکرد؟چرا؟

 قطعا بله، این که در جایگاهی باشیم که دیگران به ما اجازه بدهند که برای نجات جانشان تلاش کنیم، به نظرم ارزشی هست که قابل اندازه گیری نیست. 

۸. مهم‌ترین رسالتی که در جامعه بر دوش شماست را چه می‌دانید؟

مهم ترین رسالت یک پزشک علاوه بر نهایت تلاش و دقت برای ارائه بهترین خدمات به بیماران، تلاش در جهت افزایش آگاهی عمومی برای پیشگیری از وقوع بیماری است.

۹. از افتخاراتی که تاالان کسب کرده اید بفرمایید.

 با معدل ۱۷.۸۴  به عنوان نفر اول ورودی از نظر معدل از دوره پزشکی عمومی فارغ التحصیل شدم. رتبه دوم درون دانشگاهی و ۲.۵ درصد برتر در آزمون علوم پایه شدم. به عنوان نفرات برگزیده در المپیاد پزشکی در حیطه‌ی علوم پایه و استدلال بالینی به مرحله کشوری راه یافتم.

۱۰.کلام آخر..

 برای اهدافی که در ذهن‌تان دارید همه‌ی تلاش‌تان را انجام دهید، نتیجه دیر یا زود، ولی قطعا محقق خواهد شد.

خبرنگار: فاطمه عزیزآبادی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.