دوشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴

رئیس شورای عالی نظام پزشکی :

نقش های گوناگون پزشک تاکید وافری بر وجه اجتماعی و مدنی رسالت او دارد

دکتر معین

رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی در پیامی فرارسیدن یکم شهریورماه زادروز حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک را بر جامعه پزشکی ایران تبریک گفت و بیان کرد:روشن است که بر عهده گرفتن نقش های گوناگون فراتر از مسئولیت های فردی یک پزشک است و تاکید وافری بر وجه اجتماعی و مدنی رسالت او دارد و می تواند پاسخگوی ضرورت مدیریت علمی عوامل تعیین کننده سلامت ( SDH)، پیشگیری اولیه از بیماری ها و تحقق جامعه سالم باشد.

به گزارش مفدا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی،  متن پیام  تبریک دکتر مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک در ذیل آمده است:

"به نام خداوند جان و خرد"             
                                                                                      
اول شهریور زادروز حکیم ابوعلی سینا طبیب، دولتمرد، دانشمند و فیلسوف بزرگ ایرانی و "روز پزشک" بر جامعه پزشکی پاکباز و سربلند ایران مبارکباد!
امروزه جامعیت علمی و اخلاقی و اجتماعی این طبیب عالیقدر ایران و جهان الگوی پزشکان در طب مدرن و دنیای جدید قرار گرفته است بگونه ای که در این زمان رسالت یک پزشک در نقش های تعریف شده زیر تبیین می شود:
• پزشک به عنوان درمانگر
• پزشک به عنوان آموزش دهنده
• پزشک به عنوان مدافع سلامتی و حقوق بیمار
• پزشک به عنوان مسئول در بهداشت عمومی
• پزشک به عنوان تسلی بخش و آرامش دهنده
• پزشک به عنوان مصلح اجتماعی
• پزشک به عنوان دانشمند مسئول
روشن است که بر عهده گرفتن این نقش های گوناگون فراتر از مسئولیت های فردی یک پزشک است و تاکید وافری بر وجه اجتماعی و مدنی رسالت او دارد و می تواند پاسخگوی ضرورت مدیریت علمی عوامل تعیین کننده سلامت ( SDH)، پیشگیری اولیه از بیماری ها و تحقق جامعه سالم باشد. در همین ارتباط، سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد مدنی فراگیر و دربرگیرنده اعضای فرهیخته جامعه پزشکی، وظایف قانونی دفاع از حقوق بیماران و جامعه در امر سلامت و تحقق حقوق و ایفای رسالت های چندگانه پزشکان را بر دوش می کشد و در این مسیر با سیاستگذاری و برنامه ریزی های خود تلاش نموده است. از دیگر وظایف سازمان نظام پزشکی و آحاد اعضای آن ارائه آموزش های عمومی در جهت کمک به ارتقای سطح دانش پزشکی، فرهنگ و سواد سلامت و پیراستن آن از شبه علم و خرافه هائی است که به منظور سودجوئی و سوداگری با جان و تن مردم هر از چندگاهی در رسانه ملی، فضای مجازی و برخی از نهادهای رسمی مطرح می شود و آسیب رسانی به سلامت جامعه را هدف گیری می نماید. هم اکنون متاسفانه این آفت علمی و اخلاقی- اجتماعی بویژه در بحران دنیاگیری کرونا خود را نشان می دهد و علیرغم فداکاری شبانه روزی کادرهای پزشکی و پرستاری کشور برای نجات جان هموطنان، با بدآموزی ها و ترویج شایعات موجب انگ زائی و بی اعتمادی و تردید بیماران نسبت به مراجعه سریع به پزشکان معالج و بیمارستان برای انجام درمان تخصصی و باعث قربانی شدن ایشان می شود! انتظار می رود که وزارت بهداشت، دولت و سایر مسئولان نظام با پیگیری انجام فوری واکسیناسیون عمومی و حفظ سلامت مردم به عنوان اولین اولویت ملی و خط قرمزی در برابر دخالت های غیر علمی، بیش از پیش به تکالیف قانونی و اخلاقی خود اهتمام نمایند.
امید است که رابطه معنوی میان بیماران، پزشکان و جامعه که قداست علم طب، اعتماد به دم مسیحائی طبیب و اثر بخشی امر طبابت را از دیرباز تا این زمان به همراه داشته است تداوم یابد. 
"هر که را جامه ز عشقی چاک شد
او ز حرص و عیب کلی پاک شد 
شاد باش ای عشق خوش سودای ما
ای طبیب جمله علتهای ما"
دست خدا با شما و قدرشناسی و دعای مردم بدرقه راهتان باشد. 
دکتر مصطفی معین       
رئیس شورای‌عالی نظام پزشکی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.