سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰

"دخانیات تهدیدی برای توسعه " شعار روز جهانی بدون دخانیات/ روز شمار هفته بدون دخانیات

هفته بدون دخانيات

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: "دخانیات تهدیدی برای توسعه و سلامت "به عنوان شعار روز جهانی بدون دخانیات در سال ۹۶ نامگذاری شده است.

دکتر سید علیرضا مروجی در این باره گفت: هر ساله به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خرداد، اقدامات و فعالیت های گسترده ای در سطح کشور با همکاری ارگان های ذیربط به منظور حمایت از سیاست های موثر بر کاهش مصرف دخانیات و ارتقاء سطح آگاهی عمومی به ویژه جوانان و نوجوانان نسبت به مضرات استعمال دخانیات انجام می پذیرد.

وی گفت: امسال در ایران با توجه به مصادف شدن ایام هفته بدون دخانیات با ماه مبارک رمضان، ۱۰ تا ۱۶ تیرماه به عنوان هفته ملی بدون دخانیات با شعار "دخانیات ، تهدیدی برای توسعه و سلامت " در نظر گرفته شده است.

وی افزود: استعمال دخانیات یکی از عوامل شایع مرگ و ناتوانی و دومین علت اصلی مرگ در جهان است. که البته قابل پیشگیری می باشد

دکتر مروجی تصریح کرد: در حال حاضر، استعمال دخانیات عامل یک مورد از هر ۱۰ مورد مرگ افراد بزرگسال است و به این ترتیب سالانه حدود ۶ میلیون مرگ در اثر مصرف دخانیات در سراسر جهان رخ می دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: اگر روند کنونی مصرف دخانیات ادامه یابد، تعداد مرگ های ناشی از مصرف دخانیات در سال ۲۰۲۰ به ۸ میلیون نفر در سال خواهد رسید.

دکتر مروجی تاکید کرد: نیمی از یک میلیارد و سیصد میلیون افرادی که هم اکنون سیگار می کشند، در نهایت به علت مصرف سیگار جان خود را از دست خواهند داد

وی، با بیان اینکه درمان این همه گیری خانمان برانداز به دارو و واکسن وابسته نیست بلکه منوط به عملکرد هماهنگ دولت ها و جوامع مدنی است، یادآور شد: راه اندازی و توسعه خدمات ترک سیگار در قالب روش های مختلف کمک به مصرف کنندگان مواد دخانی برای ترک اعتیاد خود، یکی از شیوه های موثر در کاهش شیوع استعمال دخانیات و پیشگیری از مرگ های ناشی از آن است.

عناوین این هفنه به شرح ذیل است:

شنبه ۹۶/۰۴/۱۰: " دخانیات تهدیدی برای جوانان "                  

یکشنبه ۹۶/۰۴/۱۱ :" دخانیات تهدیدی برای زنان "

دو شنبه۹۶/۰۴/۱۲ : " دخانیات تهدیدی برای محیط زیست "

سه شنبه ۹۶/۰۴/۱۳ :  " دخانیات تهدیدی برای توسعه پایدار"

چهار شنبه ۹۶/۰۴/۱۴ : "دخانیات تهدیدی برای سلامت "

پنج شنبه ۹۶/۰۴/۱۵ : "سفیران سلامت علیه دخانیات "

جمعه ۹۶/۰۴/۱۶ : "نقش آموزه های دینی در کنترل مصرف دخانیات "

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.