سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹

تا صبح امروز؛

بیش از ۳۰هزار نفر از دانشگاهیان برای اعزام به عتبات ثبت نام کردند

عتبات

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: تا صبح امروز بیش از ۳۰ هزار نفر در هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان ثبت نام کرده اند و اعزام دانشجویان از ۱۵ مرداد سال جاری آغاز خواهد شد.

به گزارش مفدا، حجت اسلام سیدمحمد رضا فقیهی صبح امروز در نشست مطبوعاتی که در محل سازمان برگزار شد، جرئیات هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان را تشریح و گزارشی از شانزدهمین دوره عتبات دانشجویی ارائه کرد.

وی گفت: بیش از ۸۸ هزار نفر در دوره شانزدهم سفر عتبات دانشگاهیان ثبت نام کرده بودند که بعد از قرعه کشی ۱۴ هزار نفر از آنان اعزام شدند، ۵۱ درصد از دانشگاهیان اعزام شده را دانشجویان جوان متاهل تشکیل می دهند.

فقیهی در ادامه به میزان تسهیلات دانشجویان اعزامی در دوره شانزدهم اشاره کرد و گفت: ۵۱.۵ درصد از دانشجویان اعزام شده در مقطع کارشناسی، ۲۵.۹ درصد در مقطع کارشناسی ارشد، ۷.۷ درصد در مقطع دکتری تحصیل می کردند.

وی خاطرنشان کرد: ۲۶ درصد دانشجویان مراسم عروسی و ماه عسل خود را در کربلا و نجف برگزار کردند و بیش از ۵ هزار نفر از دانشجویان در مسابقات مکتوب دوره شانزدهم عتبات دانشگاهیان شرکت کردند. ۳۳۰ هزار ایمیل در دوره گذشته به دانشجویان ارسال شد. همچنین طرح زیارتی نیابتی در دوره قبل اجرا شد و هر دانشجو به جای ۳۰ نفر از دانشجویان که نتوانسته بودند مشرف شوند، این طرح را اجرایی کرد.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان خاطرنشان کرد: در دوره گذشته چند کاروان از نخبگان بنیاد ملی نخبگان و چند کاروان از دانشجویان ایرانی خارج از کشور به عتبات اعزام شدند و همچنین ۵۸ ختم قرآن در دوره پیش اجرایی شد و در مجموع می توان گفت دوره شانزدهم یکی از دوره های موفق عتبات دانشگاهیان بود.

فقیهی ادامه داد: یکی از برنامه های ما این است که دانشجویان با قرآن انس بیشتری پیدا کنند. همچنین یکی از برنامه هایی که در دوره شانزدهم اجرا شد، برنامه اولین سلام دانشگاهیان در نجف و کربلا بود که ۱۹۰ برنامه در این خصوص اجرا شد. همچنین بعد از سفر نیز دانشجویان به قم اعزام می شوند.

وی با اشاره به جزئیات هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان گفت: ثبت نام دانشگاهیان در این دوره از ۱۰ تیرماه آغاز شده و تا ۲۲ تیرماه ادامه خواهد داشت. امروز که صبح روز سوم ثبت نام است، بیش از ۳۰ هزار نفر در این دوره ثبت نام کرده اند که ۵۰ درصد ثبت نام کنندگان دانشجویان متاهل، ۱۹ درصد پسران مجرد، ۱۷ درصد دختران مجرد و ۹ درصد کارمندان و ۵ درصد اساتید هستند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود: بنا است بعد از قرعه کشی ۱۴ هزار نفر در این دوره به عتبات اعزام شوند.

وی ادامه داد: ما می توانیم ظرفیت ها را افزایش دهیم، اما برای اینکه نمی خواهیم کیفیت را فدای کمیت کنیم، برای همین ظرفیت ها را چندان افزایش نداده ایم.

فقیهی تصریح کرد: اعزام دانشجویان از ۱۵ مرداد آغاز شده و تا ۸ آبان ادامه خواهد داشت. ۳۴۰ کاروان اعزام می شوند، ۲۵۴ کاروان هوایی و ۸۶ کاروان به صورت زمینی اعزام خواهند شد. کاروان های زمینی بیشتر مختص استان هایی است که مرزی بوده و پرواز ندارند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: امسال دانشجویان می توانند از وام عتبات دانشگاهی استفاده کنند. یک و نیم میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد برای دانشجویانی که هوایی اعزام می شوند و یک میلیون تومان برای دانشجویانی که زمینی اعزام می شوند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود: دانشجویانی که مشکل نظام وظیفه دارند با تفاهمی که با این ارگان منعقد شده، مجوز خروج از کشور این دانشجویان را ستاد تعهد کرده است.

فقیهی در ادامه به برنامه ریزی های فرهنگی قبل، بین و بعد از سفر اشاره کرد و گفت: برنامه های فرهنگی قبل، حین و بعد از سفر اجرا می شود. همچنین برای دانشجویان برنامه ویژه زیارتی در کربلا و نجف اجرا می شود.

وی ادامه داد: شعار امسال تفکر فاطمی و اقدام حسینی است.

فقیهی در ادامه به آموزش مجازی که در سایت عتبات دانشگاهیان طراحی شده اشاره کرد و گفت: دانشجویانی که این آموزش های مجازی را طی کنند و مدرک بگیرند، به آنها تخفیف داده می شود.

وی تصریح کرد: همچنین یک برنامه اپلیکیشن در سایت عتبات دانشگاهیان قرار داده شده، دانشجویان می توانند آن را دانلود کنند. در این طرح دانشجویان می توانند همکاران خود را دعوت کرده و لینک آن را به دوستان خود ارسال کنند و از جوایز آن بهره مند شوند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان درباره اینکه دانشجویان به عمره اعزام خواهند شد یا خیر گفت: ما در این زمینه تابع سازمان حج و زیارت هستیم، اگر این برنامه برای کشور اجرا شود، ما نیز آن را اجرا خواهیم کرد.

فقیهی درباره سفرهای ارزان قیمت عتبات دانشگاهیان نیز گفت: مقدمات این سفر آماده شده است، منتظر آخرین پاسخ ها هستیم، اگر اسکان دانشجویان فراهم شود، اعلام می شود، البته اعزام ارزان قیمت دانشجویان پکیج جداگانه ای خواهد داشت.

وی درباره هزینه اعزام دانشجویان به عتبات نیز گفت: با توجه به اینکه شرکت شمسا افزایش قیمت نداشته است، قیمت اعزام دانشجویان نیز افزایشی نداشته و همان یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان است، البته در زمان عرفه ۱۰ درصد معمولا شرکت شمسا افزایش قیمت دارد.

فقیهی درباره اعزام دانشجویان به عتبات و عالیات در اربعین نیز گفت: ما برای اعزام در اربعین نیز برنامه داریم، ولی جزئیات آن در نشست دیگری به طور مفصل ارائه می شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.