سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴

محققان دانشگاه ادینبرو:

کودکان باهوش‌، بیشتر عمر می‌کنند

کودکان

دانشمندان دریافته‌اند میزان بهره هوشی بالا در کودکی با خطر پایین‌تر مرگ و میر و ابتلا به زوال عقل در بزرگسالی مرتبط است.

به گزارش مفدا، این بزرگ‌ترین مطالعه تا به امروز است که دلایل مرگ و میر در زنان و مردان را در طول فرآیند زندگی آن‌ها گزارش می‌کند.

تحقیقات قبلی نشان داده‌ بود به طور مثال، افراد دارای بهره هوشی بالاتر اندکی بیش از افراد با بهره هوشی پایین‌تر عمر می‌کنند اما این یافته‌ها عمدتا مبتنی بر داده‌های سربازان مرد و فقط تا دوره میان‌سالی آن‌ها بودند.

به تازگی تیمی از محققان دانشگاه ادینبرو ارتباط بین نمرات تست‌ هوش کودکان در سن ۱۱ سالگی و دلایل اصلی مرگ و میر این افراد در سن ۷۹ سالگی را بررسی کردند.

یافته‌های آن‌ها مبتنی بر داده‌های ۳۳ هزار و ۵۳۶ مرد و ۳۲ هزار و ۲۲۹ زنی است که در سال ۱۹۳۶ در اسکاتلند متولد شده بودند. این افراد در سن ۱۱ سالگی یک آزمون هوش را از سر گذرانده‌ بودند و داده‌های مبتنی بر دلایل مرگ و میر آن‌ها تا دسامبر سال ۲۰۱۵ بررسی شد.

به نقل از ایسنا، دانشمندان دریافتند دلایل مرگ و میر در این افراد شامل بیماری قلبی عروقی، سکته، سرطان‌های خاص، بیماری تنفسی، بیماری گوارشی، دلایلی مانند خودکشی و مرگ ناشی از آسیب‌دیدگی و همچنین زوال عقل بود.

پس از در نظر گرفتن مولفه‌های مختلف مانند سن، جنسیت و وضعیت اقتصادی اجتماعی سوژه‌های مورد بررسی، محققان دریافتند میزان بهره هوشی بالاتر در دوران کودکی با خطر پایین‌تر مرگ و میر تا سن ۷۹ سالگی مرتبط بود. به طور مثال، نمره بهره هوشی بالاتر با ۲۸ درصد خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری تنفسی، ۲۵ درصد خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی و همچنین خطر ۲۴ درصدی کمتر مرگ مرتبط با سکته ارتباط داشت.

همچنین ارتباط قابل توجهی در مرگ ناشی از آسیب‌دیدگی، مصرف دخانیات و سرطان‌های مرتبط با آن مانند سرطان معده و ریه، بیماری گوارشی و زوال عقل با بهره هوشی در دوران کودکی مشاهده شد.

در این پژوهش ارتبط آشکاری بین بهره هوشی در دوران کودکی و مرگ ناشی از سرطان‌های غیرمرتبط با مصرف دخانیات مشاهده نشد.

جزئیات این مطالعه در مجله The BMJ قابل مشاهده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.