جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

شورای فرهنگی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تشکیل جلسه داد

دانشگاه علوم توانبخشی

شورای فرهنگی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با حضور رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی – دانشجویی، مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه و دیگر اعضای این شورا، تشکیل جلسه داد.

به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ دکتر حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه طی سخنانی در این نشست، با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام ماه محرم و شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایشان، به شرایط سخت کرونایی کشور اشاره کرد و از همه همکاران خواست تا در عزاداری ها، برای همدیگر و برای رفع بلا و بیماری از سر مردم کشورمان و دیگر کشورهای دنیا دعا کنند.

   وی به برگزاری ترم آینده بصورت تلفیقی (مجازی و حضوری) اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونایی کشور، کلاس های درس همچنان مجازی برگزار می شود و هرچند که دانشگاه ما دارای معاونت بهداشتی نیست که سهمیه ای برای واکسن دانشجویان داشته باشد، و متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز بدون توجه به توزیع عادلانه واکسن و در یک کار غیرمتعارف بخشی از دانشجویان خود را واکسینه کرده و سهمیه ای برای دانشجویان ما اختصاص نداده است، اما با پیگیری هایی که از سوی معاونت های دانشجویی و درمان دانشگاه، و مکاتبات و ارتباطی که اینجانب با معاونان وزارت بهداشت داشتم، تلاشمان بر دریافت سهمیه واکسن برای دانشجویان دانشگاه است.

   دکتر خانکه افزود: از معاونت های دانشگاه خواستم که برنامه های خود را برای ترم آینده بنویسند و قرار است نقاط ضعف و قوت آموزش مجازی در کمیته ای مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوانیم روش مجازی را ارتقا داده، ضمن آنکه با همکاری گروه های آموزشی، محتواهای آموزشی و فیلم های آموزشی تهیه و برای استفاده دانشجویان، در سایت های گروه های آموزشی بارگذاری شود.

   رئیس دانشگاه در عین حال، تصریح کرد: مشکلات و دغدغه های دانشجویان را می دانیم و امیدوارم با واکسیناسیون دانشجویان در تهران و شهرستان ها، شرایط بهتری را برای مهرماه داشته باشیم، اما این مستلزم مشارکت همه دانشجویان و همکاران در دانشگاه است، مثلا طی روزهای اخیر معاونت آموزشی منتظر اعلام نظر دانشجویان برای تمایلشان به دریافت واکسن است تا به تعداد مورد نیاز واکسن برای دانشجویان دست پیدا کند و دانشجویان باید در این زمینه همکاری کرده و زودتر تمایل یا عدم تمایل خود برای دریافت واکسن را اعلام کنند.

   حجت الاسلام والمسلمین محمد افشاری مسئول دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه نیز طی سخنانی با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت امام حسین (ع)، گفت: وجود مقدس امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان در طول تاریخ، به عنوان سیدالشهدا مطرح هستند.

   وی افزود: امام حسین (ع) هرچند که به شرایط و هر یک از اتفاقات ناگوار آن روز یقین داشتند، اما به تکلیف الهی و عقلانی خود عمل کردند و باید دعا کنیم که خداوند توفیق شناخت تکلیف و انجام تکلیف در لحظه و به هنگام را به ما نیز بدهد.

   حاج آقا افشاری با اشاره به شرایط کرونایی کشور، از آغاز سال جدید تحصیلی و ورودی های جدید گفت که تعداد بسیاری از دانشجویان جدیدالورود دانشگاه، از سال گذشته و امسال، شناخت درستی از دانشگاه و فضای دانشگاه ندارند که لازم است برنامه جداگانه ای خاص این افراد داشته باشیم و سیاستگذاری و برنامه ریزی دقیقی را می طلبد تا از همه ظرفیت های دانشگاه در این زمینه استفاده کرده و فضای مناسبی را برای این دانشجویان ترسیم کنیم.

   وی همچنین افزود: با توجه به شرایط فعلی، می توانیم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز نگاه ویژه ای داشته باشیم و برنامه ریزی جداگانه ای انجام شود.

   حجت الاسلام والمسلمین افشاری در بخش دیگری از سخنانش، بر اجرای سیاست توسعه و تمرکززدایی فعالیت های فرهنگی در حوزه های اساتید و دانشجویی تاکید کرد و اظهار داشت: می توان این سیاست را در عرصه های شهری، برون شهری و کشوری در نظر گرفت.

   وی پیشنهاد کرد: پیوست های فرهنگی در همه امور آموزشی و پژوهشی مورد نظر گروه های آموزشی قرار بگیرد و هر یک از گروه های آموزشی، یک فعالیت فرهنگی مرتبط با رشته خود را در برنامه های گروه داشته باشد.

   دکتر حسن شاکری معاون فرهنگی – دانشجویی با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت سیدالشهدا و یاران با وفایشان، مسئولیت ریاست دانشگاه در شرایط کنونی را سنگین توصیف کرد و گفت: به روش های مختلف و با مکاتبات و مذاکراتی که ریاست دانشگاه با مسئولان وزارت بهداشت داشتند، پیگیر دریافت سهمیه واکسن برای دانشجویان هستیم تا شاهد حضور پرشور آنان در دانشگاه باشیم.

   وی افزود: البته ما حضور دانشجویان را در دوران کرونا، در کانون های خیریه داشتیم، که به ارائه خدمات تخصصی برای نیازمندان همت کردند و یا در جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی جهت تامین مایحتاج نیازمندان مشارکت داشتند، و هدف فرهنگی دانشگاه که تقویت حس مسئولیت پذیری و مشارکت اجتماعی در دانشجویان بود، محقق شد.

   وی همچنین در مورد سیاست اسلامی شدن دانشگاه ها نیز اظهار داشت: این سیاست در جلسات مورد تبادل نظر قرار می گیرد تا نقاط ضعف و قوت آن در دانشگاه شناسایی و بر تقویت نقاط قوت تلاش شود.

   یوسف رضایی مدیر اداره تعالی فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه دانشگاه نیز در سخنانی با تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان گفت: براساس راهنمایی حاج آقا افشاری، حول محور سند اسلامی شدن دانشگاه ها، بنظرم اعضا برنامه عملیاتی و راهبردی ارائه بدهند تا در آن برنامه، شاخص ها و منابع مشخص شده و نقش هر بخش در این برنامه مشخص شود.

  وی در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به راهبرد چهارم سند اسلامی شدن دانشگاه ها، بر نقش تقویتی اساتید تاکید کرد و پیشنهاد داد: هریک از گروه های آموزشی، یک نفر نماینده یا رابط فرهنگی معرفی کنند و ظرفیت های گروه ها را اعلام کنند تا با ارتباط بیشتر با گروه ها و برگزاری جلسات هماهنگی، کارهای موثری انجام شود.

   مهدی محمدپناه کارشناس مسئول مدیریت امور فرهنگی دانشگاه نیز طی سخنانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا و یارانشان، با اشاره به تاریخچه ای از مصوبه این شورا و مکاتباتی که برای اعلام برنامه های راهبردی انجام شده، درخواست کرد که پیشنهادها برای بررسی، بصورت مکتوب به دبیرخانه شورا ارائه شود.

   وی با اشاره به اینکه از امروز هفته " امر به معروف و نهی از منکر" آغاز شده است، پیشنهاد داد که جلسات ستاد های امر به معروف و نهی از منکر و صیانت از حقوق شهروندی از شهریورماه امسال برگزار شود و با توجه به حضور اعضای مشترک در هر دو ستاد، هماهنگی ها بهتر انجام خواهد شد.

   مبین شهیدی نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه با اشاره به سند اسلامی شدن دانشگاه ها، گفت که باید ارزیابی از مسایل فرهنگی دانشگاه داشته و براساس شاخصه های شورای انقلاب فرهنگی، ارزیابی دقیقی نسبت به این مسایل داشته باشیم.

   وی همچنین پیشنهاد کرد که کمیته ای تشکیل شود تا چگونگی اجرای برنامه ها برای آغاز سال جدید تحصیلی با توجه به شرایط کرونایی کشور را مورد بررسی و پیگیری قرار بدهد.

   فرشته مخبر دزفولی مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان، ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت سیدالشهدا و یارانشان، در راستای دو راهبرد ۱۴ و ۱۷ سند اسلامی شدن دانشگاه ها، برنامه های اجرا شده در این بخش و برگزاری دهها کارگاه آموزشی بویژه در زمینه عفاف و حجاب، به صورت مجازی را بیان کرد.

   وی همچنین افزود که اجرای پویش تامین جهیزیه برای فرزندان کارکنان و کارگاه آموزشی صرفه جویی در اقتصاد خانواده، نیز در دستور کار بخش امور بانوان دانشگاه است.

   حمید عبداللهی مدیر اجرائی دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه  نیز در ابتدای سخنانش ایام سوگواری سالار شهیدان را تسلیت گفت و دو گزارش در خصوص سند اسلامی شدن دانشگاه در حوزه اساتید و همچنین، فعالیت هایی که از تیرماه سال گذشته تا تیرماه امسال انجام شده را به شورای فرهنگی ارائه داد.

   وی با اشاره به برگزاری جلسات منظم هم اندیشی اساتید، اظهار داشت: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، اولین دانشگاهی است که دبیر هم اندیشی اساتید آن، رئیس دانشگاه است و این نشان از اهمیت موضوع در این دانشگاه دارد.

   عبداللهی، برای اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه ها، استفاده از تمام ظرفیت اساتید با توجه به تخصص و توانمندی آنان را امکانپذیر دانست و افزود: بیشتر برنامه ها به گروه های آموزشی برمی گردد، ضمن آنکه محتوای این برنامه ها را می توان از سند استخراج کرد.

   وی با اشاره به بخش های مختلف سند در زمینه اساتید، دانشجویی، بحث های اقتصادی و ... ، ابراز امیدواری کرد که با تمام توان در جهت اجرای این سند تلاش می کنیم.

   میرزایی نماینده شورای صنفی دانشجویان دانشگاه نیز در بخشی از این نشست، از مسئولان دانشگاه بخاطر مکاتبات و پیگیری که برای تهیه واکسن دانشجویان انجام شده، تشکر کرد و گفت که طی روزهای آینده آمار دقیقی از دانشجویان که تمایل به استفاده از واکسن دارند، ارائه خواهد شد چون عده ای از دانشجویان واکسن تزریق کردند و گروهی نیز در شرف تلقیح واکسن هستند، که  آمار این افراد از تعداد کل دانشجویان کم می شود.

   وی ابراز امیدواری کرد که بعد از واکسیناسیون، می توانیم کارگاه های آموزشی انجمن های علمی دانشجویی را برگزار کنیم.

   میرزایی با ارائه پیشنهاد برگزاری برنامه و جشن مجازی برای ورودی های جدید امسال، تاکید کرد که شورای صنفی قطعا در هر برنامه ای که برای آغاز سال جدید تحصیلی پیش بینی بشود، مشارکت و همکاری خواهد کرد.

   وی همچنین پیشنهاد داد که در صورت امکان بخش گفت وگو در سامانه معاونت دانشجویی تدارک دیده شود تا دانشجویان هر زمان که بخواهند از طریق این بخش، مسایل و سئوال های خود را مطرح کنند.

   رئیس دانشگاه در بخش پایانی این نشست، از همکاری و مشارکت شورای صنفی دانشجویان در اجرای برنامه های دانشگاه تشکر کرد و در مورد آغاز سال جدید تحصیلی گفت: کمیته ای با دبیری دکتر شاکری و عضویت کارشناسان دفتر نهاد رهبری و نمایندگان دانشجویان تشکیل شود تا با توجه به شرایط کرونایی، هر برنامه ای که امکان اجرا داشته باشد را برای دانشجویان برنامه ریزی و اجرا کند.

   دکتر خانکه افزود: در مورد شاخص ها، می توان در قالب طرح پژوهشی، شاخص ها را بصورت علمی تبدیل به ابزار قابل اندازه گیری کنیم تا نقاط ضعف و قوت مشخص شود، بسیج دانشجویی هم می تواند این همت را داشته و با کمک دیگر دانشجویان این کار را انجام بدهد.

   وی همچنین از جمع آوری کمک های نقدی و تهیه مایحتاج ساکنان نیازمند مناطق جنوب تهران و مناطق محروم سیستان و بلوچستان توسط کانون های خیریه تشکر کرد و قدردانی ویژه ای از مدیر امور فرهنگی داشت که شخصا نسبت به تحویل مایحتاج تهیه شده به مردم محروم منطقه سیستان و بلوچستان اقدام کرده است.

   وی، تشکیل کمیته مجازی سازی را از برنامه های دانشگاه معرفی کرد تا آسیب شناسی از فعالیت های مجازی آموزش داشته باشد و تهدید شرایط کرونایی را به فرصت های لازم برای رشد دانشجویان تبدیل کرده و تحول آموزشی ایجاد کند.

   رئیس دانشگاه همچنین در پاسخ به پیشنهاد مدیر امور فرهنگی مبنی بر معرفی یک رابط فرهنگی از هر گروه آموزشی برای هماهنگی و اجرای برنامه های فرهنگی، گفت: کاملا موافق این موضوع هستم و دفتر هم اندیشی اساتید و مدیریت امور فرهنگی این موضوع را پیگیری کنند و رابط فرهنگی از سوی گروه های آموزشی معرفی شود.

   دکتر خانکه تاکید کرد که دانشجویان ارتباط خودشان را با اساتید و مسئولان دانشگاه حفظ کنند و در برنامه های دانشگاه، مشارکت فعال داشته باشند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.