پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲

۵ آگوست؛ روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

کرامت انسانی

از سال ۲۰۰۸ نیز بنا به پیشنهاد ایران و تصویب کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی، پنجم اوت هر سال به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شد تا بدین طریق هر ساله در سطوح داخلی کشورهای اسلامی توجه لازم در زمینه حقوق بشر و راهکارهای ارتقاء و اجرائی کردن آن به عمل آید.

به گزارش مفدا گیلان ,حقوق بشر مجموعه حقوقی است که به ساکنان یک کشور، اعم از بیگانه و تبعه در مقابل دولت داده می شود و شامل پاره ای از حقوق مدنی و سیاسی مثل آزادی و برابری و مقاومت در برابر تجاوز و تعدی و مصونیت جان و مال و خانه است. 

تاریخچه نامگذاری روز حقوق بشر و کرامت انسانی 

حقوق بشر، حداقل حقوقی است که انسان در هرجا که هست باید از آن برخوردار باشد. این مفهوم زیبا اما در دهه های اخیر همواره از موضوعاتی بوده که کشورهای استعمارگر و صاحب قدرت از آن به عنوان حربه‌ای برای سلطه بر کشورهای دیگر استفاده کرده‌اند.

این حربه به ویژه در مورد کشورهای اسلامی بیشتر کاربرد داشته است. نادیده­ گرفته شدن ابعاد معنوی احکام اسلامی و پرداختن صرف به جنبه­ های مادی و طبیعی حیات بشری در اعلامیه جهانی حقوق بشر، کشورهای اسلامی را بر آن داشت تا در چارچوب سازمان کنفرانس اسلامی قوانین و مقرراتی را برای جنبه حقوق بشری بر اساس دین اسلام تدوین و تصویب کنند.

از این رو، سازمان کنفرانس اسلامی در ۵ اوت سال ۱۹۹۰ در نشست قاهره اعلامیه اسلامی حقوق بشر را در سطح دولت­ های اسلامی به تصویب رساند.

از سال ۲۰۰۸ نیز بنا به پیشنهاد ایران و تصویب کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی، پنجم اوت هر سال به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شد تا بدین طریق هر ساله در سطوح داخلی کشورهای اسلامی توجه لازم در زمینه حقوق بشر و راهکارهای ارتقاء و اجرائی کردن آن به عمل آید 

کرامت انسانی و آیات قرآن کریم اما تعابیر زیبای قرآن کریم گویای این واقعیت است که رعایت و حفظ حقوق میان انسان ­ها و کرامت انسانی در ذات این دین الهی است. وقتی رسول گرامی اسلام(ص) می ­فرمایند: "یَا أَیُّهَا النَّاسُ، أَلَا إِنَّ رَبَّکُمْ وَاحِدٌ، وَإِنَّ أَبَاکُمْ وَاحِدٌ، أَلَا لَا فَضْلَ لِعَرَبِیٍّ عَلَی أَعْجَمِیٍّ، وَلَا لِعَجَمِیٍّ عَلَی عَرَبِیٍّ، وَلَا لِأَحْمَرَ عَلَی أَسْوَدَ، وَلَا أَسْوَدَ عَلَی أَحْمَرَ إِلَّا بِالتَّقْوَی". "مردم آگاه باشید که پروردگارتان یکی است و پدرتان نیز یکی است؛ بنابراین بدانید که نه عربی را برعجم، و نه عجمی را بر عرب، و نه سرخ پوستی را بر سیاه پوستی و نه سیاه پوستی را برسرخ پوستی برتری است؛ مگر به تقوا و پرهیزگاری"؛ در واقع شالوده و بنای حقوق بین انسان­ها را یادآوری می فرمایند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.