پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶

المپیک توکیو ؛

دونده ایتالیایی، سریع ترین انسان جهان شد

المپیک

مارسل جیکوبز قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک توکیو شد.

به گزارش مفدا گیلان , مارسل جیکوبز قهرمان دو ۱۰۰ متر المپیک توکیو شد. این ورزشکار که با رکورد ۹/۸۰ ثانیه و تنها با ۰۴\۰ ثانیه اختلاف نسبت به فرد کرلی از آمریکا , از آمریکا قهرمان شد. جیکوبز اولین مرد ایتالیایی است که توانسته  قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک شود.

 آندره دگراس , دونده کانادایی نیز با قرار گرفتن در رتبه سوم به دومین مدال متوالی  برنز خود در المپیک رسید. 

کریستین کولمن ,قهرمان  دو ۱۰۰ متر جهان و تایوون برومل , سریع ترین دونده جهان در سال ۲۰۲۱ در فینال ئوی ۱۰۰ متر المپیک غایب بودند. کولمن به دلیل مثبت بودن آزمایش دو پینگ محروم شدو برومل نیز از مرحله نیمه نهایی از رقابت های المپیک کنار رفت. 

کمتر کسی فکر میکرد که جیکوبز قهرمان این مسابقات بشود. تا سال ۲۰۲۱ بهترین رکورد شخصس جیکوبز ۰۳\۱۰ بود. این ورزشکار تا سال ۲۰۱۸ در رشته پرش طول فعالیت میکرد. او از پدری آمریکایی در تگزاس آمریکا به دنیا آمد اما قبل از تولد یکسالگی ملیت مادرش که ایتالیایی بود را گرفت. 

جیکوبز که سابقه قهرمانی ۶۰ متر داخل اروپا را دارد استارت خیلی خوبی در مسابقه فینال داشت  و در پایان هم توانست با زمانی بهتر نسبت به زمانی که یوسین بولت ,اسطوره دو و میدانی جهان در المپیک ریو دوژانیرو بدست آورد , قهرمان شود.

 جیکوبز با قهرمانی در توکیو  توانست مدالی را به دست آورد که در سه دوره قبلی المپیک به یوسین بولت تعلق گرفته بود. دونده ایتالیایی پس از قهرمانی گفت :  ازبچگی رویای قهرمانی در المپیک را داشتم و طبیعی است که رویای شما میتواند در رشته ای متفاوت تعبیر شود. 

جیکوبز در ال پاسو تگزاس به دنیا آمد و در دوران کودکی به ایتالیا مهاجرت کرد . او در ۱۰ سالگی دو و میدانی را شروع کرد و چند سالی به طور همزمان در رشته پرش طول و دوی ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر رقابت میکرد. 

بهترین حضور او در مسابقا ت۱۰۰متر به سال ۲۰۱۹ برمیگردد که در مسابقات قهرمانی جهان به نیمه مهایی رسید . جیکوبز هرگز نتوانسته بود ۱۰۰ متر را زیر ۱۰ ثانیه بدود تا اینکه در ماه مه به زمان ۹۵\۹ ثانیه رسید.

شگفتی بزرگ مسابقه فینال اخراج زارنل هیوز بود . دونده بریتانیایی کمی قبل از آغاز  مسابقه  استارت زد و به همین دلیل هم اخراج شد.  

هیوز که در آخرین دوره قهرمانی بریتانیا هم اشتباهیی مشابه داشت , گفت این عملکرد نتیجه گرفتگی ناگهانی عضله ساق پای او بود.  

این اولین فینال المپیک بدون حضور یوسین بولت از سال ۲۰۰۴ بود و همچنین اولین بار از سال ۲۰۰۰ که هیچ دونده ای از جامائیکا به فینال ۱۰۰ متر المپیک  نرسید. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.