چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵

یوسف قنبری کارمند دانشگاه علوم پزشکی زنجان و سفیر قرآنی:

انس ۱۵ ساله با قرآن و کسب عناوین مختلف در مسابقات قرآنی، سبب شد به عنوان سفیر قرآنی، عازم عراق شوم

قنبری قاری قرآن

یوسف قنبری، کارمند معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان که اخیرا به‌عنوان سفیر قرآنی در عراق و عتبات عالیات مبادرت به فعالیت‌های قرآنی کرد، رمز موفقیت و به دست آوردن عنوان سفیری را، انس ۱۵ ساله با قرآن کریم و کسب عناوین مختلف در مسابقات و جشنواره‌های قرآنی ذکر کرد.

یوسف قنبری" استاد قرائت قرآن کریم و کارمند شاغل در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، به عنوان سفیر قرآنی جمهوری اسلامی ایران و نماینده آستان قدس رضوی به عراق و عتبات عالیات اعزام شد.

قنبری به نیابت از جمهوری اسلامی ایران در ماه مبارک رمضان در کشور عراق و شهرهایی همچون کوفه ونجف حضور یافت و در محافل متعدد در استان‌های مختلف این کشور و همچنین عتبات عالیات، تلاوت خواهد داشت.

قاری بین‌المللی کشورمان دارای عناوین مختلفی در جشنواره‌ها، مسابقات ومحافل قرآنی است. وی قاری برگزیده شمالغرب کشور در سال ۹۱، مسئول و ناظر فنی برنامه جمع‌خوانی قرآن کریم در استان زنجان طی سالهای ۹۲ تاکنون از طرف شورای عالی قرآن کشور است.

قنبری در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مفدا در خصوص دیگر عناوین وافتخاراتش در عرصه قرآنی گفت: بنده مسئول آموزش فنی قرائت و نماینده مربیان موسسه دارالقرآن الکریم زنجان و داور رسمی مسابقات قرآنی در رشته‌های صوت و لحن هستم که علاوه بر آن دوره‌های تربیت معلم و تربیت مدرس قرآن کریم را نیز تدریس می‌کنم.

وی کسب عناوین و رتبه‌های متعددکشوری در رشته‌های ترتیل و تحقیق قرآن کریم و موفقیت در به دست آوردن مدرک قاری برگزیده کشور از شورای عالی قرآن کشور را از دیگر افتخارت قرآنی‌اش عنوان کرد و گفت: بنده در مسابقات قرائت قرآن وزارت بهداشت در سال ۹۳ موفق به عنوان قهرمانی شدم و همچنین در سال ۹۴ نیز رتبه اول ترتیل را در این مسابقات کسب کردم. ضمن اینکه رتبه‌های نخست تا سوم مسابقات دانشجویی در رشته‌های قرائت و ترتیل را نیز در سال‌های تحصیلی ام کسب کردم. علاوه بر آن بنده یک مقام دومی در مسابقات قرائت کشور در حوزه بسیج و یک عنوان سومی در بخش ترتیل در مسابقات کشوری اوقاف در کارنامه خود دارم.

این قاری ممتاز کشورمان که به مدت شش سال کارمند دانشگاه علوم پزشکی زنجان است و در کسوت دبیری شورای انضباطی این دانشگاه مشغول به فعالیت است، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است و بیش از ۱۵ سال دارای فعالیت قرآنی است.

قنبری در پاسخ به این سوال که چطور شد که شما بعنوان کارمند دانشگاه علوم پزشکی زنجان، سفیر قرآنی در عراق و عتبات عالیات شناخته‌شدید، گفت: خوشبختانه در ارزیابی‌ها و تصمیماتی که از سوی شورای عالی قرآن گرفته شد و همچنین رتبه‌های قابل قبول و عناوینی  که بنده در عرصه مسابقات قرآنی کسب کرده‌ام دلیل بر آن شد که به عنوان سفیر قرآنی، این افتخار نصیب من شود تا در خارج از کشور نیز بتوانم خادم و ترویج دهنده قرآن باشم و در رشته قرائت، به افراد مختلف کمک کنم.

قنبری خاطرنشان کرد: سابقه بیش از ۱۵ سال فعالیت در عرصه قرآن و تجربه آموزش قرائت قرآن طی سالهای اخیر و حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیونی به عنوان قاری، دست به دست هم داد تا بنده به عنوان یک قاری ممتاز کشوری درجه استادی را نیز کسب کنم و این افتخار شامل بنده شود که به عنوان سفیر قرآنی، عازم کشور عراق شوم تا در حد توان و بضاعت خود، بتوانم دانش و تجربه قرآنی خود در زمینه صوت و قرائت قرآن را در اختیار قرآن آموزان و  قاریان این کشور قرار دهم.

اعزام به عراق نخستین سفرم به عنوان سفیر و مبلغ قرآن بود

وی با بیان اینکه اعزام به عراق نخستین سفرش به عنوان سفیر و مبلغ قرآن به شمار می‌رود، گفت: خیلی از دوستانم که به عنوان سفیر و خدمتگذار قرآن انتخاب شده‌اند به کشورهای مختلف از جمله روسیه اعزام شده‌اند که نتایج و بازخوردهای خوبی نیز در پی داشته است.

قنبری گفت: کشور ما از نظر تلاوت دارای قاریان باتجربه و مستعدی است و واقعا نوابع و استعدادهای درخشانی در رشته صوت و قرائت قرآن به فعالیت می‌پردازند که باید سرمایه‌گذاری خوبی در این زمینه انجام دهیم تا بتوانیم قاریان خوبی تربیت کنیم. بسیار جای خوشحالی دارد که سطح قاریان کشور ما به حدی است که قاریان مختلفی در طول سال و به مناسبت‌های مختلف بخصوص درماه مبارک رمضان برای ارایه آموزش‌های تخصصی قرآن به دیگر کشورها اعزام می‌شوند.

وی افزود: در گذشته فقط کشور مصر در قرائت قرآن زبانزد و مشهور بود و قاریان مصری از اعتبار و جایگاه بالایی برخوردار بودند اما اکنون کشور ما نیز به درجه‌ای رسیده است که قاریان زیادی را به کشورهای مختلف اعزام می‌کند.

در مدت یازده روز اقامتم در عراق نکات فنی خوبی در زمینه قرآنی به مخاطبان ارایه کردم

قنبری در وصف احساسش به دلیل انتخابش به عنوان سفیر قرآنی گفت: واقعا این احساس قابل توصیف نیست و خیلی برای من فوق العاده بود. از این که توانسته‌ام به عنوان کارمند دانشگاه علوم پزشکی در قالب سفیر قرآنی به کشور همسایه سفر کنم و در این سفر تبلیغی فرد تاثیرگذاری باشم خیلی احساس خوبی دارم چرا که توانسته‌ام تجارب و داشته‌های ۱۵ ساله فعالیت در عرصه قرآنی را به قاریان این کشور منتقل کنم. ثمره‌ای که در این سالها در رشته تلاوت و قرائت قرآن کسب کردم هر چند ناچیز است اما همین که این موارد به قاریان انتقال داده شد، احساس خرسندی می‌کنم. به هرحال چه افرادی بهتر از کشورهای همسایه مثل عراق که سطح قرائتشان پایین‌تر است و نیاز است که صوت و تلاوت‌شان تقویت شود. بنده در مدت یازده روز اقامتم در عراق برای قاریان عراقی جلسات و کلاس‌های آموزشی برپا کرم و به سوالات فنی آنها در زمینه صوت و تلاوت قرآن پاسخ دادم. همچنین در چند برنامه رادیویی نیز نکات آموزشی را به مخاطبان ارائه کردم. در مجموع با توجه به نخستین سفرم، احساس می‌کنم توانسته‌ام، تجربیاتم را هرچند ناچیز به دیگران منتقل کنم.

کارمند معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در وصف اهمیت سفرهای تبلیغی و قرآنی گفت: در اهمیت این اعزام‌ها وسفرهای تبلغی برای ترویج آموزه‌های دینی و قرآنی باید گفت که پیامبر اکرم(ص) نیز در راه تبلیغ دین اسلام، از قاریان خوش صوت و خوش صدا برای تبلیغ استفاده می‌کردند. پیامبر برای تبلیغ دین و گرویدن افراد به سمت دین اسلام، قاریانی خوش صدا به شهرهای مختلف اعزام می‌کرد تا آنها با صوت و تلاوت قرآن بتوانند افراد مختلف را تحت تاثیر قرار داده و به دین اسلام دعوت کنند و این بهترین راه و مسیر برای تبلیغ و جذب افراد به دین اسلام بود و اهمیت این موضوع بسیار قابل توجه است و در زمان حاضر نیز با اعزام سفیران قرآنی به شهرها و کشورهای مختلف می‌توان قاریان بسیار خوبی تربیت کرد.

تلاش، برنامه ریزی و توکل به خدا، سبب شده که علاوه بر فعالیت های شغلی به امور قرآنی نیز بپردازم

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ریزی می‌کنید که فعالیت شغلی  شما به عنوان کارمند دانشگاه علوم پزشکی زنجان لطمه‌ای به فعالیت‌های قرانی شما وارد نمی‌سازد، گفت: تلاش، برنامه‌ریزی و توکل به خداوند متعال سبب شده که در کنار فعالیت شغلی، به امور قرآنی و آموزش قرائت و تلاوت قرآن نیز بپردازم.

این قاری برجسته زنجانی در قالب پیشنهاد و توصیه به مسئولان دانشگاه‌ها در خصوص تقویت فعالیت‌های قرآنی در محیط‌های دانشگاهی گفت: من کوچتر از آن هستم که توصیه‌ای به این عزیزان داشته باشم اما پیشنهادی که به ذهنم خطور می‌کند این است که یک واحد آموزشی مثل قرائت صحیح خوانی قرآن کریم به  واحدهای آموزشی دانشجویان اضافه شود. خیلی از دانشجویان در رشته صحیح خوانی قرائت قرآن با مشکل روبرو هستند و شاید یکی از دلایلش این باشد که آموزش‌های پایه‌ای در دوران مدرسه به این عزیزان انتقال داده نشده است.

قنبری افزود: در خصوص تقویت فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز باید بگویم که خوشبختانه مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در چند سال اخیر در عرصه تبلیغ، ترویج و آموزش فعالیت‌های قرآنی اقدامات خوبی کرده است و حضور دکتر فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی در این وزارتخانه که خود دارای شخصیتی قرآنی و از فعالان جامعه قرآنی می‌باشد، سبب شده است که سطح فعالیت‌های قرآنی در دانشجویان علوم پزشکی و همچنین کارکنان نسبت به سالهای گذشته بهتر شود.

لزوم تقویت بیشتر کانون های قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی

قنبری بر لزوم تقویت بیشتر کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی پتانسیل و استعدادهای قرآنی زیادی داریم که باید روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم و قطعا برگزاری مسابقات وجشنواره‌های قرآن و عترت و برگزاری طرح‌های مختلف قرآنی می‌تواند عاملی برای گسترش فعالیت‌های قرآنی باشد.

وی افزود: می‌توان به جرأت بیان کرد که نسل نوجوان امروز، بسیار باهوش‌تر و آماده‌تر از نسل‌های پیشین برای ورود به حوزه قرآن هستند و باید بتوانیم این استعدادهای بالفعل را به استعدادهای بالقوه تبدیل کرد.

قنبری با بیان این‌که آموزش و پرورش، یکی از مهم‌ترین مراکز برای کشف استعدادهای قرآنی بین قشر نوجوان کشور است، عنوان کرد: در سال‌های اخیر، این نهاد تلاش خوبی در راستای ترویج فرهنگ قرآنی داشته است و نمونه آن جذب نخبگان قرآنی بوده است؛ اما باید آگاه باشیم که در این حوزه بهتر از این می‌توان عمل کرد.

این قاری ملی قرآن کریم ادامه داد: در صورتی که آموزش و پرورش اقدام به کشف استعدادهای قرآنی بین دانش‌آموزان کند، به دلیل نبود متولی منسجم و متمرکز قرآنی در کشور، این حرکت ابتر باقی می‌ماند.

قنبری یادآور شد: تشویق رهبر معظم انقلاب به تربیت حافظان قرآن، حرکتی هوشمندانه برای ترویج انس با قرآن کریم بوده و نه تنها اذهان را از پرداختن به موضوع قرائت باز نمی‌دارد، بلکه مشوق آن نیز خواهد بود.

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.