چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

برای دومین سال متوالی؛

گروه "تواشیح فاطر" دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز موفق به کسب رتبه ممتاز جشنواره قرآن شد

1

کسب رتبه ممتاز جشنواره قرآنی وزارت بهداشت برای دومین سال متوالی بهانه ای شد تا با سرپرست خوش قریحه و آتیه دار آن که دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز است، دقایقی به گفتگو بنشینیم.

مفدا تبریز: لطفا خود و گروهتان را معرفی بفرمایید؟

حمید راستی هستم، دانشجوی سال سوم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مسئول گروه تواشیح این دانشگاه که به همراه دانشجویان علی حسین نژاد ، احمد مونسی ، محمد رجبی و سینا اخگری در این گروه فعالیت داریم .

مفدا تبریز: یک توضیح راجع به رشته تواشیح و نحوه شرکت در جشنواره بفرمایید؟

همخوانی ، تواشیح و مدیحه سرایی یکی از هنر های ناب و پسندیده قرآنی هست که بحمدلله چند سالی است که در جامعه قرآنی رواج یافته به نحوی که آثار با مضامین مختلف و با لحن های گوناگون در مدح و ثنای خداوند و اهلبیت (ع) ساخته و اجرا می شود که بری مستمعین ، جذابیت و گیرایی دارد .

جشنواره قرآنی وزارت بهداشت هم چند سالی هست که این رشته جذاب را به مسابقات آوایی جشنواره اضافه نموده اند که با استقبال خوب دانشجویان علوم پزشکی مواجه شده است . برای شرکت در جشنواره هم افراد ۴ تا ۶ نفر از دانشجویان همان دانشگاه باید تشکیل یک گروه همخوانی داده و مطابق آیین نامه ، آثار خود را تنظیم و به دبیرخانه وزارت ارسال نمایند تا داوری گردد .

مفدا تبریز: از افتخارات کسب شده توسط گروه خودتان بگویید؟

گروه تواشیح فاطر را اوایل سال گذشته با مشارکت تعدادی از دانشجویان خوش ذوق دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با هدف شرکت در جشنواره های قرآنی و اجرا در محافل مذهبی دانشگاه تشکیل دادیم و تمرین های هفتگی و مستمر ادامه داشت که با حول و قوه الهی در اولین حضورمان در بیست و یکمین جشنواره قرآنی وزارت بهداشت با کسب رتبه دوم ، نماینده این ارگان در مسابقات ملی دانشجویی جمهوری اسلامی ایران شدیم که در آن مسابقات نیز رتبه سوم را کسب نمودیم و امسال در سومین حضورمان در مسابقات ، در جمع سه گروه برتر وزارت بهداشت قرار گرفته ایم . در واقع در سه مسابقه ای که شرکت یافته ایم در هرسه ، رتبه ممتاز کسب نموده ایم و همه اینها را از لطف خدا و مدد ائمه اطهار (ع) و پاکی قلب برادرانم در گروه می دانم .

مفدا تبریز: شاید تفاوت شما با سایر گروه ها در این باشد که از بدو تاسیس گروه ، در هر جشنواره که شرکت کرده اید، حائز مقام شدید، چه آتیه ای برای گروهتان پیش بینی می کنید؟

بله فرمایش شما درست است و هرچه داریم از لطف خداست، ولی صفای قلب و خلوص نیت جوانانی که برای ایجاد یک شجره طیبه کوشیدند و تلاش کردند تا از طریق این گروه خدمتی هرچند کوچک به فرهنگ اسلامی و سیره ائمه اطهار انجام دهند ، ستودنی است و من علت این موفقیت ها را در همین قضیه میدانم . از آینده هم تنها خداوند آگاه است اما ما تلاش میکنیم تا بیش از پیش به جامعه قرآنی وزارت بهداشت خدمت کرده و افراد مفیدی برای این ارگان پر افتخار باشیم.

مفدا تبریز: چه مطالبه ای از مسئولین قرآنی وزارت بهداشت دارید؟

ضمن تشکر از زحمات دکتر بحرالعلوم و کارمندان پرتلاش شان در مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت که رشته تواشیح را به این جشنواره افزودند ، انتظار داریم حمایت ها از گروه های همخوانی حداقل به اندازه ای باشد که در محافل قرآنی وزارت بهداشت ، جهت اجرای برنامه دعوت بعمل آید تا طراوت و شادابی گروه ها حفظ شود . درحالی که ما هرسال فقط برای جشنواره هست که جدی کار میکنیم و از حیث اجرای مراسمات مذهبی در سطح دانشگاه تبریز و وزارت بهداشت ، اجرای خاصی نداریم و بدیهی است که عدم ارتباط با مخاطب ، از کیفیت اجرای گروه می کاهد . ضمن اینکه از افراد و گروه هایی که به نمایندگی از وزارت بهداشت ، در مسابقات ملی سال ۹۵ حائز مقام شدند ، هنوز تقدیری بعمل نیامده است و این در روحیه نخبگان قرآنی موثر است .

و سخن پایانی ...

در پایان ضمن تشکر از شما و سایت خبری مفدا ، از یکایک بزرگوارانی که گروه فاطر را در تمامی مراحل تشکیل و اجرا و حضور در مسابقات ، یاری کردند علی الخصوص مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تبریز ؛ دکتر صومی ، دکتر خیری ، دکتر آقازاده ، مهندس فیضی و محمد زاده ، تقدیر و تشکر دارم.

همت ام بدرقه راه کن ای طائر قدس                                  که دراز است ره مقصد و من نوسفرم...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.