چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان هرمزگان:

گذراندن روزهای سخت/ تاب آوری برای غلبه بر استرس و اضطراب

رنجبری

افراد تاب­ آورکسانی‌هستندکه دارای‌خودکارآمدی بالا، کنترل درونی، من نیرومند، خوش بینی، اعتمادبه‌نفس، پشتکار، مهارت حل مسئله و انعطاف‌پذیری می‌باشند؛ بنابراین افرادی که دارای سطوح بالایی از تاب­آوری هستند از آنجایی که توان بیشتری در غلبه بر استرس­زاها دارند در نتیجه استرس کمتری تجربه می­‌کنند.

به گزارش مفدا هرمزگان؛ رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به شرایط به وجود آمده در پیک کرونا درگفتگو با مفدا گفت: تاب‌آوری ممکن است درمراحل مختلف زندگی متفاوت باشدو می‌تواند تحت تأثیرتحول افراد درطول زمان قرارگیردکه تحمل شخصی در شرایط ناگوار و هنگام نگرانی را افزایش می‌دهد.

مجتبی رنجبری گفت: تاب آوری به عنوان یک فرهنگ در ملل‌های مختلف مطرح است برخی ازدانشمندان چینی به این نتیجه رسیده‌اندکه تاب‌آوری درفرهنگ چین شامل سه عنصر سرسختی، مقاومت و خوش بینی است.

رنجبری با اشاره به ابعاد تاب آوری به دو مقوله بهبودو قابلیت تداوم اشاره کرد وگفت: درزمینه بهبود می‌توان گفت که این امکان وجود داردکه بسیاری از مردم بدون تفکرزیاد از شرایط ناگوار بهبود پیدا کنند.سیستم‌های روان‌شناختی برای عبور از شرایط ناگوار ایجاد شده‌اند.فشارخون ما برا اثر استرس افزایش‌می‌یابد،حتی زمانی‌که عصبانی هستیم بالاتر می‌آید، اما بدون این که کار ویژه‌ای انجام دهیم به حالت اولیه خود بر می‌گردد.

رئیس‌اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به این نکته،که به‌طورطبیعی شکست  و شرایط سخت منجر به غم واندوه می‌شود وادامه داد: برای بعضی از افراد این غم و اندوه قابل درک است و برای بعضی دیگر آن‌قدرشدیداست که ممکن است عواقب بدی به دنبال داشته باشد. در زمانی که ما با غم و اندوه بسیار زیاد روبروییم به نظر می‌رسد که هرگز بهبود نخواهیم یافت.

رنجبری با اشاره به این موضوع که عده زیادی از مردم در طول زندگی با یک یا چند واقعه آسیب‌زا روبرو می‌شوند،به ویژگی افراد تاب آوراشاره کرد وافزود: افراد تاب آور ظرفیت بیشتری را از خود نشان می‌دهند تا بعد از شرایط سخت استرس‌زا تعادل فیزیولوژیکی، روانی و ارتباطی اجتماعی خود را مجددا " به دست آورند.

وی با اشاره به اینکه افراد تاب آورافرادی هستند که علیرغم مواجهه با استرس‌های مزمن و تنیدگی‌ها، از آثار نامطلوب آن‌ها  در دستیابی به موفقیت و تحول زندگی فردی استفاده می­‌کنند، تصریح کرد: افراد تاب آور از چالش‌ها و آزمون‌ها به‌عنوان فرصتی برای توانمند کردن فردی بهره می برند .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.