دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳

دبیر جشنواره: جشنواره ملی «عصر کرونایی» سنددار می‌شود

رفسنجان

دبیر جشنواره ملی "عصر کرونایی" گفت: راهکارها و روش‌های مقابله با کرونا، این پدیده نوظهور جهانی که بر سلامتی بشریت غلبه کرده، در قالب جشنواره ملی عصر کرونایی، در یک سند ثبت می‌شود تا در بحران‌های احتمالی آینده مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش مفدا رفسنجان، ویروس کرونا با هدف گرفتن سلامتی انسان‌ها، چرخه زندگی را کُند کرد، بر کسب وکاراثر گذاشت و راه مجازی و همراه با مشکلات را، جلو پای محصلان دانشگاه و مقاطع تحصیلی گذاشت. کار حوزه بهداشت و سلامت و کادر درمان را سخت و دشوار و همچنین مسافرت‌ها را محدود کرد. در این شرایط استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی جهت در امان ماندن سلامتی اجباری شد.

انجام تدابیر لازم برای مقابله با این ویروس جهت برگشتن به زندگی سالم دغدغه همه کشورها بوده و هست، از جمله می‌توان به کشف واکسن و تولید انبوه، اضافه کردن بخش هایی جهت بستری بیماران مبتلا به کرونا، تولید ماسک و دیگر روش های مفید اشاره کرد. بهتر است این تدابیر موثر در قالب سندی تدوین شود، بحران هیچوقت خبر آمدنش را نمی‌دهد اما آماده باش و داشتن پدافند غیرعامل در هر زمینه‌ای در برابر بحران موجب کاهش خسارات جانی و مالی می‌شود. 

کشورهای جهان در این شرایط با راهکارهای مختلفی سعی در مقابله با این ویروس نامرئی و کشنده دارند و تا کنون روش‌های آن‌ها تا حدودی در این کارزار موثر واقع بوده و در ایران نیز روش‌هایی که به کار گرفته شده تا بر این بیماری غلبه شود. اخیرا مقرر شده است تا تجربیات ایران در مقابله با کرونا در قالب «سند عصر کرونایی» تدوین و در آینده در صورت احتمال بروز بحران مورد استفاده قرار گیرند. 

جشنواره ملی «عصر کرونایی» به مرکزیت دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

دکتر محمدرضا حاجی‌زاده؛ دبیر جشنواره ملی «عصر کرونایی» درباره اهداف برگزاری این جشنواره چنین گفت: زمانی که بحران کرونا شروع شد؛  معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همگام با بخش‌های درمانی این دستگاه از جمله بخش درمان که در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار داشت به فعالیت‌ پرداختند تا مردم درقبال این بیماری کمتر  دچار آسیب شوند. علاوه بر آن تلاش‌هایی صورت گرفت تا بتوانیم به غیر از کنترل و مقابله با کوید  فعالیت‌های به سزایی را انجام دهیم که هم‌اکنون نیز این تلاش‌ها ادامه دارد. 

او با اشاره به اینکه در کشور ایران بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله، آتش سوزی، بیابان‌زایی و انواع بحران‌های غیر طبیعی اتفاق می‌افتد، افزود: با بهره‌گیری از دانش، عقل و برنامه‌ریزی به ویژه با اتکا به دانش مدیریت بحران می‌توان خسارت‌های احتمالی در برابر بحران‌ها را به حداقل رساند

دکتر حاجی‌زاده بحران کرونا را نیز از بحران‌های چالش‌برانگیز دنیا و به تبع آن ایران عنوان و تصریح کرد: کارهای زیادی در کشور از جمله کارهای مدیریتی، فرهنگی و کارهای علمی در راستای مقابله با  کرونا در حال انجام است، این امور و فعالیت‌ها باید جمع‌بندی شوند و در اختیار همه قرار گیرد.

به گفته او برگزاری جشنواره ملی «عصر کرونایی » در جهت جمع‌آوری مستندات، آثار، روش‌ها و تفکرات و ایده‌هایی است که در مقابله با بحران کرونا به اجرا درآمد و می‌تواند در ساماندهی بحران‌های احتمالی آینده بسیار ارزشمند و مفید باشد.

حاجی‌زاده همچنین عنوان کرد: ایده برگزاری این جشنواره را با  دکتر  سیماسادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در میان گذاشتیم که با استقبال ا همراه شد. دکتر لاری مستندسازی و ثبت ایده‌ها در  حوزه مقابله با کرونا را انتقال تجربه‌ و ا سرمایه‌ای عظیم دانست.

دبیر جشنواره ملی «عصر کرونایی» ادامه داد: این جشنواره به صورت ملی برگزار می‌شود که مورد تایید وزارت بهداشت نیز قرار دارد. همچنین علاوه بر حمایت‌های لازم در برگزاری این جشنواره از سوی وزارت بهداشت ایده‌های برتر نیز از سوی این وزارتخانه حمایت می‌شوند. درحال حاضر دبیرخانه این جشنواره در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مستقر است. 

محورهای اصلی جشنواره

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دربخش دیگری از صحبت‌های خود محورهای اصلی این جشنواره را محورهای علمی، مدیریتی و فرهنگی برشمرد و افزود: افراد از سراسر کشور دخیل در اجرای راهکارها و روش‌های موثر مقابله با بیماری کرونا می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند. در حوزه فعالیت‌های فرهنگی نیز مشخص است که در اکثر استان‌ها برای مقابله با پدیده بحران کرونا آثار مختلفی تولید و اجرا شد. گستره این فعالیت‌ها بسیار است و تاکنون فعالیت‌های فرهنگی اعم از نوآوری، فیلم کوتاه، نقاشی، طراحی، ساخت و تولید کلیپ، تولید محتوا و ... انجام شده که می توانند در جشنواره در بخش های ادبی، فیلم و هنرهای تجسمی شرکت داشته باشند.

او تصریح کرد: در بخش مدیریت در رفسنجان فعالیت های عمده‌ای با همفکری فرمانداری، شهرداری، شرکت مس و دیگر ارگان‌ها انجام شده است از جمله می‌توان به مدیریت مجتمع مس سرچشمه اشاره کرد که در این زمینه با ایجاد مرکز بحران ۵۰ تختی شهدای صنعت مس در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) و خرید دستگاه اکسیژن ساز و دیگر خدمات به کمک بهبود اوضاع شهر شتافت.

حاجی‌زاده بیان کرد: در محوریت علمی این جشنواره هم در قسمت پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا هر کس ایده، فکر و اختراعی در این زمینه در سطح کشور داشته که موثر بوده، می‌تواند اثر خود را به جشنواره ارسال کند تا علاوه بر برگزیده شدن و دریافت جایزه، به شرکت‌های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری معرفی می‌شوند تا این ایده‌ها و اختراعات کاربردی شوند و به مرحله تولید انبوه برسند.

او اضافه کرد: با همکاری و ارتباطاتی که با مرکز دانش بنیان و نوآوری شهید ستاری و مس سرچشمه و نیز با وزارت بهداشت برقرار کرده و داریم توانایی آن را داریم که ایده‌های برتر را به این مراکز معرفی کنیم تا با حمایت شرکت مس سرچشمه به تولید برسند.

در فراخوان  جشنواره ملی «عصر کرونایی» آمده است: بیش از یکسال از ورود مهمان ناخوانده‌ای که کل دنیا را درگیر خود کرده است می‌گذرد. مهمانی که نه تنها سلامت افراد جامعه را به خطر انداخت بلکه تاثیرات فراوانی بر مسائل فرهنگی، اقتصادی، علمی، آموزشی، مدیریتی و … ایجاد کرده است. در حال حاضر کووید ۱۹ با شکل‌های مختلفی که از خود به نمایش گذاشته بشر را با چالش‌ها و مشکلات اساسی مواجهه کرده است و این امر نیازمند یک مدیریت بحران قوی، ترویج فرهنگ سلامت با بهره‎‌مندی از ابزار هنر، جهت استفاده از تجربیات و ایده‌های خلاقانه در جهت پیشگیری، کنترل و ریشه‌کن کردن آن است.

فرهنگ‌سازی و نمایش ایثار و مجاهدت‌های مدافعین سلامت، پرورش و توانمندسازی ایده‌ها و نوآوری‌های خلاقانه در جهت پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا،  حفظ و ارتقاء سرمایه‌های نظام سلامت، تبادل تجربه و دانش مدیریتی و ایجاد هم‌افزایی، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های سازمان، کمک به اجتماعی‌سازی دانش و تجربه، ارتباط سازمان با سازمان‌های دیگر و تقویت مدیریت مشارکتی هشت هدف اصلی این جشنواره را تشکیل می‌دهند.

جشنواره ملی «عصر کرونایی» در محورهای مختلف فرهنگی، علمی و مدیریتی در سطح مدیران، اساتید، کارمندان، صنعتگران و دانشجویان سراسر کشور برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند جهت ثبت‌نام در جشنواره یا  کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جشنواره به آدرس www.nfocera.ir  مراجعه و یا با دبیرخانه به شماره تماس‌های ۰۹۱۳۶۲۴۶۰۶۵- ۰۹۱۳۳۹۳۴۳۴۹ و ۰۳۴۳۴۲۵۹۱۷۳ تماس برقرار کنند. همچنین کانال جشنواره با آیدی @nfocera و صفحه اینستاگرامی آن به نشانی  https://instagram.com/nfocera.ir  برای انتشار اخبار  و رویدادهای جشنواره در دسترس علاقمندان قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.