یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰

"نوبتِ دوم" واکسن کرونا عوارض دارد؟

نوبت دوم واکسن

یک متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه تزریق واکسن کرونا مانند هر نوع واکسن دیگری با عوارض خفیف تا متوسطی همراه است، گفت: در نوبت دوم تزریق این واکسن میزان بروز عوارض نسبت به نوبت اول، به شدت کاهش می یابد.

به گزارش مفدا کرمانشاه، به نقل از ایسنا، دکتر فیض الله منصوری بیان کرد:  تزریق هر نوع واکسنی با عوارض همراه است. و واکسن کرونا هم به همین صورت است و تزریق آن می تواند عوارضی در افراد ایجاد کند.

وی افزود: عمده این عوارض بصورت خفیف تا متوسط است و مواردی مانند تب، لرز و کوفتگی بدن را شامل می شود که پس از یک یا دو روز بصورت کامل از بین می رود.

دکتر منصوری با بیان اینکه عمدتا عوارض واکسن کرونا در نوبت اول تزریق خود را نشان می دهد، گفت: در نوبت اول به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن در برابر واکسن واکنش نشان داده و اقدام به تولید پادتن می کند، ممکن است شاهد بروز عوارض خفیف تا متوسطی مانند حالت سرماخوردگی باشیم.

وی افزود: در نوبت دوم شدت عوارض بسیار کمتر است و عملا در نوبت دوم عوارض چندانی مشاهده نمی شود.

این متخصص بیماریهای عفونی خاطرنشان کرد: کسانی که در نوبت اول دچار عوارض خفیف تا متوسط شده اند می توانند با خیال راحت برای تزریق نوبت دوم واکسن اقدام کنند.

دکتر منصوری گفت: در این بین افرادی که در نوبت اول تزریق عوارض شدید را تجربه کرده اند حتما باید پیش از تزریق نوبت دوم واکسن، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهند.

وی افزود: این افراد هنگام مراجعه به مراکز واکسیناسیون باید پزشک مرکز را نسبت به تجربه ای که در نوبت اول تزریق واکسن داشته اند در جریان بگذارند و تصمیم گیری درخصوص تزریق نوبت دوم را به پزشک بسپارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.